Panika a strach. Na začiatku 90. rokov vládli medzi obyvateľmi Bratislavy veľké obavy. Po meste sa pohyboval muž, ktorý vchádzal do bytov žien cez okná, brutálne ich ubil a potom sexuálne zneužil a okradol. Ubránila sa mu len jediná z napadnutých.

Rovnako

Prvou obeťou sa stala v novembri 1990 až 88-ročná Terézia R. Vrah k nej vnikol cez balkón na prízemí, ubil ju a udusil. Možno aj zneužil, nasvedčovala tomu poloha tela. Nakoniec ju okradol. O dva mesiace čin zopakoval. Začiatkom januára 1991 doslova šokovala verejnosť bezcitná vražda Anny P. (+40) a jej syna Juraja N. (+14).

Miesto činu a najmä brutalita, akou bol čin vykonaný, vydesila aj skúsených mužov zákona. Vrah vnikol do ubytovne štátneho podniku Zdroj cez kuchynku na prízemí. Ani prítomnosť dieťaťa ho nijak neodradila. Vošiel do izby, kde mama so synom spali na válendách. Meter dlhým dreveným kolom udrel trikrát do hlavy najprv chlapca.

Je vysoko pravdepodobné, že sa jeho mama na údery zobudila. Podľa súdnych znalcov totiž utrpela okrem iného aj zlomeninu prsta, čo svedčilo o pokuse o obranu. Rigo však ubil aj ju a následne ju zneužil. Vražednú zbraň medzitým položil na konferenčný stolík. Mŕtvych potom ešte okradol.

Miesto činu: Rigo svojim obetiam rozdrvil hlavy a sexuálne ich zneužil.
Miesto činu: Rigo svojim obetiam rozdrvil hlavy a sexuálne ich zneužil.
Zdroj: archív

Miesto činu: Rigo vraždil aj v Holandsku. Foto: archív

Cez pavlač

V meste zavládol strach. Rigovi sa však ďalej žiadalo ukájať svoje chúťky. O týždeň zaútočil znovu. Cez pavlačové okno, ku ktorému si pristavil rebrík, vliezol do bytu v tom čase 30-ročnej Jany B. Ona však bola jediná, ktorá jeho útok prežila.

Pred piatimi rokmi o svojich zážitkami porozprávala denníku Plus Jeden deň. „V ten deň som prišla domov neskoro, tak po jednej v noci. Kamarátka mala výstavu a bola som s ňou. Vždy som si hovorila, že keď idem domov v noci, musím si dávať pozor. Ale nikdy by mi nenapadlo, že ma niekto napadne doma,“začala rozprávanie sympatická blondína.

V tom čase sa venovala športu, karate a parašutizmu, čo jej pravdepodobne pomohlo. A ešte aj to, že porisko motyky, ktorou ju Rigo udrel, kým spala, bolo spráchnivené a tiež jej zvyk presúvať nábytok. „Pár dní predtým som posteľ dala pod okno. Z ulice presvitalo svetlo, a tak, keď som sa zobudila na úder, mohla som sa lepšie orientovať a brániť,“povedala.

Bojovala

Vrah vôbec nepočítal s tým, že jeho obeť sa bude aktívne brániť. Jana však o svoj život bojovala. Zaútočila na neho druhou časťou poriska a udierala aj ona. Rigo sa preto otočil a utekal ku vchodovým dverám, ktoré si odomkol. Asi si to však rozmyslel a vrátil sa v snahe dokonať zločin.

„Hodila som doňho stoličku, na čo ma on privalil na plynové kachle. Horelo mi mäso na nohách a na bruchu. Mlátil ma po hlave,“ opísala Jana. „Musela som konať, a tak som ho schmatla za rozkrok. On sa mi snažil vytlačiť oko. Potom niekto zachrčal, neviem, či on, alebo ja. Nato zmizol,“spomínala. Doráňaná sa snažila zmobilizovať všetky sily a soškou, čo jej prišla pod ruku, zabúchala susedovi na stenu. Potom prišla záchranka a polícia.

Ondrej Rigo: Za deväť brutálnych vrážd dostal doživotie.
Ondrej Rigo: Za deväť brutálnych vrážd dostal doživotie.
Zdroj: archív

Ondrej Rigo: Brutalita jeho činov šokovala aj skúsených mužov zákona. Jeho vyčíňanie dva roky desilo Bratislavčanky. Foto: archív

Nespala

Na okienko, ktorým jej Rigo vliezol do bytu, jej priateľ dal namontovať mreže. Kúpila si psa.„Minimálne rok som nespala medzi treťou a piatou ráno, keď sa to stalo, a sedem rokov som mala zapálené svetlo vo vedľajšej izbe,“ opísala denníku noci po dráme. Riga pomohla mužom zákona identifikovať.

Chytili ho však až v marci 1992, medzitým stihol zabiť ešte tri ženy. Jana ho opoznala aj na rekognícii.„Nebolo to príjemné. Musela som tam ísť, už len kvôli ostatným obetiam, ktoré nemali šancu ho usvedčiť. Niekto to musel urobiť,“ skonštatovala pragmaticky. „Bol to pocit odľahčenia, to je všetko. Necítim voči nemu nenávisť. Horšie sú na tom rodiny tých obetí,“dodala s tým, že si nechce pokaziť život spomienkami na Riga.

Môže von?

Ondrej Rigo, predtým jedenásťkrát trestný, bol po zadržaní posadený do väzby. Koncom roka 1994 ho Mestský súd v Bratislave poslal na doživotie do väzenia. Rozsudok potvrdil aj Najvyšší súd. Rigo bude na jar za mrežami už 25 rokov. Po uplynutí tohto obdobia bude mať právo požiadať o podmienečné prepustenie. Ak by to urobil, súd by musel posudzovať, či ho 25 rokov väzenia napravilo a môže ešte viesť riadny život.