Tip na článok
Dodávateľ elektriny Libor Kevický (vpravo) ignoruje súdne rozhodnutia a ešte sa pri tom baví. Niektorí si energiu musia sami vyrábať za drahé peniaze.

Dodávateľ odpojil firmy od elektriny a vysmieva sa im, úradom i súdu

Konateľ firmy, ktorá pracovala pre rôzne štátne inštitúcie, veselo ignoruje rozhodnutia súdov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Nedotknuteľný?: Libor Kevický ignoruje súdne rozhodnutia a ešte sa pri tom baví.
Dalibor Pecho: „Načo máme Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, keď nás nevie chrániť.“
Písomná komunikácia: Kevického reakcia na výzvu, aby rešpektoval nariadenie súdu o obnovení dodávok elektrickej energie.

Česť vašej statočnej otravnej práci. Kradnutiu zdar. Keď dala baba raz, neznamená to, že musí dať stále. Toto je malá ukážka úrovne písomnej komunikácie podnikateľa, ktorého potešením je robiť iným prieky.

Ako dodávateľ elektrickej energie sa baví tým, že pár firiem odpojil od dodávok. Z veľkej psiny sa nenechal vyrušiť ani príkazom súdu, aby dodávky elektrickej energie obnovil. Nešťastníkom uspokojeným, že justícia ich záujmy chráni, arogantne odkázal, nech im exekútor nosí elektrinu v koši.

Naplnené vyhrážky

Bez elektrickej energie je dnes praktický život takmer nepredstaviteľný, ale pre niekoľko firiem pôsobiacich na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici sa stal realitou. Libor Kevický ako konateľ firmy Terapo, ktorá je vlastníkom tamojšej trafostanice a jediným miestnym dodávateľom elektrickej energie, sa ich odpojením od elektriny vyhrážal už dávno.

V roku 2009 klientom napísal: „Čakáte, že sa to vyrieši, lenže riešenie môže byť také, že budete ako stroskotanec na mori, ktorý má všade kopu vody, ale umrie od smädu. Všade okolo vás bude elektrika, ale vy si ju budete musieť vyrobiť sami alebo dotiahnuť za značné finančné náklady.“

Čo sa vlastne malo vyriešiť, aby sa Kevického hrozba nenaplnila? „Dodnes sme nezistili, o čo mu ide,“ hovorí Marek Kliment a Dalibor Pecho, majitelia dvoch firiem celé roky atakovaných množstvom súdnych žalôb a obvinení, že nedodržiavajú taký či hentaký predpis, že sú čierni odberatelia, prípadne, že je neplatná ich zmluva.

„Nič z toho, čo nám Kevický doposiaľ vyčítal, nie je pravda. Kontrolovala nás Slovenská obchodná inšpekcia, Štátny stavebný dozor, Štátna energetická inšpekcia, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, k dispozícii máme množstvo potvrdení o tom, že my predpisy ani zákony neporušujeme.

On o opaku ani jedno, aj tak si nevieme rady. Kevický si vymyslí vždy niečo nové a nám neostáva iné, len sa s ním naťahovať po súdoch. Nás ide poraziť a on sa smeje, že jeho to baví.“

Elektrina za státisíce

Ako príklad absurdnosti sporu muži ukazujú dve faktúry vystavené firmou Terapo. Jedna je na stošesťdesiattritisíc eur, údajne za čierny odber v priebehu dvadsiatich mesiacov, druhá na tristotisíc eur ako záloha za odber elektrickej energie počas trvania predbežného opatrenia súdu.

Aby bolo jasné, nie sú to firmy s veľkou spotrebou elektriny, nemajú výrobne s výkonnými strojmi, väčšinou ide o kancelárske priestory, takže státisícové sumy požadované Kevickým možno považovať len za bezbrehé zneužívanie jeho moci ako jediného tamojšieho dodávateľa energie.

Podnikatelia sa bránili, ako vedeli. Napríklad tým, že každý mesiac odfotili elektromer a fotku spolu so sumou vypočítanou podľa reálnej spotreby poslali do firmy Terapo. Keďže peniaze jednej z firiem Kevický posielal obratom naspäť, rozhodli sa platby za elektrinu každý mesiac odložiť na osobitný účet, aby v čase skutočného zúčtovania mali dostatok peňazí k dispozícii.

Čítajte viac:

Elektrárne na Malom Dunaji: Ničenie prírody za peniaze z eurofondov?

Beztrestne

Posledné mesiace už podnikatelia neriešia, koľko platiť, lebo nie je za čo. Kevický ich v lete odpojil od dodávok elektriny. Bolo mu jedno, že tým ohrozuje existenciu firiem, pracovné miesta pre niekoľko desiatok ľudí. Jednoducho otvoril rozvodnú skriňu a vytiahol z nej nožové poistky.

Šesťdesiatjedenročný muž, v okolí považovaný za slušného človeka, tým porušil rozhodnutie súdu z roku 2014, podľa ktorého je firma Terapo povinná dodávať elektrinu spomínaným firmám. Ich majitelia zavolali políciu i havarijnú službu spoločnosti Stredoslovenská energetika a kompetentní pracovníci dali všetko do pôvodného stavu.

Pár dní nato Kevický - mimochodom, tiež za asistencie polície - opäť poistky vytiahol a tentoraz rozvodnú skriňu uzavrel zámkom. Dostať sa do nej už bez prekonania prekážky, bez poškodenia cudzej veci nie je možné.

Pecho a Kliment podali trestné oznámenie pre podozrenie z marenia výkonu úradného rozhodnutia, ale policajti ho zamietli. Ani náznakom nespochybnili skutočnosť, že Kevický porušil rozhodnutie súdu.

Ibaže skutková podstata prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia sa vzťahuje len na rozhodnutia vydané v trestnom konaní. Nie v civilnom konaní, ako to bolo v tomto prípade. Z toho vyplýva, že rozhodnutia civilných súdov možno na Slovensku ignorovať úplne beztrestne.

O somároch a „blboch“

Zoči-voči výsmechu vlastných rozhodnutí súdy ďalej riešia spory so spoločnosťou Terapo. Naposledy vydali predbežné opatrenie, podľa ktorého je povinná firmy „znovu pripojiť“ na odber elektrickej energie a do budúcna sa zdržať akéhokoľvek konania, ktorým by došlo k odpojeniu od dodávok.

Čo na to Kevický? „Súd povedal, že elektrinu mám dodávať, ale nepovedal, kde, za akých podmienok. To môže povedať iba blb,“ rozkokošil sa hneď na začiatku rozhovoru.

„Áno, trúfam si povedať, že súd je blb. Aj sudkyni som povedal - do elektriny sa rozumiete toľko, že potrebujete baterky do kalkulačky, aby ste si vypýtali províziu. Ja tým firmám elektrinu nemôžem dodávať, lebo nespĺňajú obchodno-technické podmienky. Problémom je bod pripojenia. Nechcú sa pripojiť tam, kde som ja určil. Lenže ja určujem podmienky! Ja som distribučná sieť.“

Po chvíli Kevický s úškrnom priznáva, že nejde ani tak o splnenie nejakých technických podmienok, ako skôr o pomstu, prieky. „Vás by to nenaštvalo, keby niekto na vás zo tri razy poslal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a metrologický ústav?!“ vysvetľuje svoje pohnútky. „A teraz si títo somári zavolajú ešte aj médiá!“

Predlžovačka cez ulicu

Obnoviť dodávky elektrickej energie sa teda Kevický nechystá, čím podnikateľov dostáva do katastrofálnej situácie. Kliment riešil krízu kúpením elektrocentrály, takže elektrinu si momentálne vyrába sám za drahé peniaze. Pecho sa núdzovo pripojil na zástrčku v náprotivnej firme a elektrinu do svojej ťahá ponad cestu predlžovačkou vedenou cez dieru v stene.

„Takto privádzaná elektrina, samozrejme, nepokrýva naše potreby. Neustále nám padajú počítače, musíme pracovať na zmeny, nemôžeme organizovať prezentácie a predvádzať produkty, ktoré predávame.

Zamestnávame dvadsaťpäť ľudí a už celé týždne ideme v obmedzenom režime. Okrem toho máme v našej budove nájomníkov, ani im sa nepáči tento stav. Ak to takto pôjde ďalej, prídeme o nich,“ hovorí Pecho a vidieť na ňom, že je po rokoch nezmyselných naťahovačiek s nervami v koncoch.

„Vyzvali sme Kevického, aby rešpektoval predbežné opatrenie súdu a znovu nás zapojil, lebo inak bude vo veci konať exekútor. Vysmial sa nám, že nech exekútor nosí elektrinu v koši.

Exekútor síce môže rozvodnú skriňu otvoriť aj násilím a pripojiť nás na odber, ale o minútu po ňom príde Kevický, vytiahne poistky a sme tam, kde sme boli. Aby exekútor mohol konať znovu, potrebuje nové rozhodnutie súdu. Čiže prejde zase pár týždňov, kým nás bude môcť opätovne napojiť, a Kevický sa zase len zasmeje a vytiahne poistky. Toto nám je nanič. “

Situácia sa zdá bezvýchodisková, ale zďaleka nie je. Na to, aby dodávateľ elektrickej energie svojich klientov nešikanoval, aby konal v medziach zákona, má v mene štátu dohliadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Tam udeľujú licencie a majú právo ich aj odobrať.

O problémoch s firmou Terapo na úrade vedia, opakovane riešili niekoľko podnetov, ale doposiaľ rázne nezasiahli. Prečo? Podarilo sa nám zistiť, že firma Terapo mala v minulosti uzavreté rôzne zmluvy s Ústavom na výkon väzby, s Ministerstvom vnútra SR, s Ministerstvom obrany SR, s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru Banská Bystrica i so Štátnou vedeckou knižnicou...

Podľa slov Libora Kevického momentálne dokonca zabezpečuje servis diktafónov pre súdy, ale to hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici poprela.

VIDEO Plus 7 Dní