Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie. Radí tiež, ako postupovať pri vysokom krvnom tlaku či ťažkostiach s dýchaním či kedy volať zdravotnú záchrannú službu.

"Od obyvateľov dostávame veľa otázok, čo v takomto prípade robiť. Keďže neexistuje žiadny oficiálny návod, rozhodli sme sa pre verejnosť spustiť informačnú kampaň. Myslime na to, že zdravie je len jedno a treba sa oň starať," odkazuje predseda BSK Juraj Droba.

Dôležitý je oddych, dostatok spánku a pitie dostatočného množstva tekutín, ideálna je voda alebo bylinkový čaj. Jesť treba výživné a zdravé jedlá a užívať tiež vitamín D a C, selén či zinok. Zabúdať netreba ani na správnu hygienu a časté vetranie. Pozornosť treba venovať aj psychickému zdraviu, je dobré napríklad udržiavať sociálny kontakt s blízkymi cez telefón alebo internet. Ak je to nevyhnutné, treba vyhľadať pomoc odborníka.

Ak sa človek lieči na vysoký krvný tlak a nameria si nízky tlak, napríklad pre horúčku alebo dehydratáciu, kraj odporúča kontaktovať všeobecného lekára. Dôležité je taktiež sledovať dychovú frekvenciu. V odporúčaniach, ktoré kraj zverejnil aj na svojej webovej stránke, nájdu obyvatelia informácie o tom, ako postupovať v prípade náhleho zhoršenia dýchania, čo treba užiť v prípade suchého kašľa alebo ak sa objavia ťažkosti s dýchaním pri námahe.

Ignorovať netreba ani prípady, keď má človek mierne príznaky, ale inak sa cíti zdravý. Ak sa objaví horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, treba vyhľadať lekársku pomoc. Kraj odporúča napríklad aj obstarať si z lekárne domáci CRP test. "Pomocou neho sa dá z krvi zistiť, či sa v dýchacích cestách oslabených vírusom nerozbieha aj bakteriálna superinfekcia, proti ktorej je potrebné predpísať antibiotiká," vysvetľuje kraj. Teplotu si treba merať viackrát denne.

"Je dobré s privolaním sanitky príliš dlho neotáľať, ale ani sa neunáhliť. Pokiaľ máte subjektívny pocit, že vaše dýchanie je veľmi obmedzené a nedarí sa vám zraziť teplotu klasickými spôsobmi, volajte sanitku," prízvukuje Juraj Štekláč, podpredseda BSK pre oblasť zdravotníctva.