Jeden si užíva slasti ctihodného občana na slobode, druhý si už takmer dvadsať rokov odpykáva doživotný trest s najprísnejším stupňom stráženia. Na jedenej strane Mikuláš Černák, na druhej Ján Kán. Mená ktoré sa v deväťdesiatich rokoch nevyslovovali na hlas a aj šepkať o nich, bolo životu nebezpečné.

Pred vstupom do väznice: Niekdajšia pravá ruka Mikuláša Černáka si žije ako ctihodný občan.
Pred vstupom do väznice: Niekdajšia pravá ruka Mikuláša Černáka si žije ako ctihodný občan.
Zdroj: Emil Vaško

Pred vstupom do väznice: Niekdajšia pravá ruka Mikuláša Černáka si žije ako ctihodný občan. Foto: Emil Vaško

Stretneme sa v pekle

Obaja sa v piatok 20. januára stali hlavnými protagonistami konfrontácie, do ktorej ich postavili strážcovia zákona s „požehnaním“ prokurátora Jozefa Kanderu. Tentokrát však nestáli bok po boku, sťa jeden muž, ale ako úhlavní nepriatelia.

Dôvodom stretnutia, bola vražda milionára Grzegorza Szymaneka. Obaja sú z tejto vraždy, spáchanej v roku 1997, obvinení.

„Poškodený bol so zviazanými rukami vyvedený za chatu k vykopanej jame. Tam bol zvalený hore tvárou na zem, načo sa nad poškodeného rozkročil Mikuláš Černák s otázkou, či dá peniaze za svoje prepustenie. Szymanek opakovane prisľúbil, že dá, pričom napriek tomu Mikuláš Černák zasunul pištoľ kalibru 9 milimetrov do úst poškodeného a so slovami ,stretneme sa v pekle‘ vystrelil. Následne na to, ako poškodený chrčal, podal tú istú pištoľ Jánovi Kánovi, ktorý v zápätí raz vystrelil na oblasť hrudníka poškodeného,“ píše sa v obvinení proti Jánovi Kánovi.

Týždenník Plus 7 dní niekdajšiu pravú ruku v súvislosti s vraždou oslovi a položil mu viacero otázok.

Zrušené obvinenia

Zatiaľ čo Mikuláš Černák čelí aktuálne osemnástim obvineniam z vrážd, Jánovi Kánovi sa až do obvinenia z likvidácie poľského milionára podarilo viackrát z područia zákona vykĺznuť.

Vo februári 2016 Kána obvinili z vraždy prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu a z vraždy jedného z kulturistických bratov Grolmusovcov.

Prípad Petra Grolmusa viedol podľa prokuratúry k zániku trestnosti. Dôvodom bolo, že v Kánovom prípade išlo o - laicky povedané - „obyčajnú vraždu“ s premlčacou lehotou desať rokov, a keďže sa vražda stala v roku 1996, prípad bol premlčaný.

V kauze vraždy Bachledu chýbali prokurátorke Viere Sokírkovej dôkazy. Hoci je nepochybné, že Kán sa zúčastnil na jeho únose, podľa nej vraj nevedel, že Černák chce Bachledu zavraždiť.

Keď napokon do tretice v apríli pribudlo Kánovi obvinenie z likvidácie bieleho koňa Tibora Kohuláka, prokurátorka Sokírková zrušila Kánovi obvinenie z vraždy priam expresne rýchlo. Jeho stíhanie netrvalo ani dvadsaťštyri hodín. Dôvodom bol podľa nej „nedostatočne zistený a nesprávne hodnotený stav veci“.

S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka.
S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka.
Zdroj: archív

S bosom: Ján Kán, vľavo, bol v deväťdesiatych rokoch pravou rukou Mikuláša Černáka. Foto: Archív

Kamaráti

Mikuláš Černák a Ján Kán sa poznali od študentských čias. Chodili jedným vlakom a sem-tam niečo povymýšľali. Vážnejším spôsobom sa im cesty skrížili v rokou 1992.

Podľa Černákových slov bol vtedy Ján Kán zúbožený fakturant. „Našiel som ho doslova v jednej, asi týždeň neprezlečenej prepotenej košeli, tesilových nohaviciach a s kufríkom, v ktorom mal kopu nezaplatených faktúr a pečiatky firiem,“ opísal mafiánsky bos časy, keď sa Černákov gang len skladal.

Na vrchných pozíciách boli vtedy s Černákom aj Miloš Kaštan a Martin Laboš. Keď Laboš rukou vraha zomrel, na jeho miesto zasadol Ján Kán. Nasledovali horúce roky vraždenia a boja o absolútnu moc gangu černákovcov v slovenskom podsvetí.