Falošná zdravotná sestra urobila vo štvrtok pred samosudcom vyhlásenie o vine, a teda priznala vinu. O tom, či súd prijme vyhlásenie, sa bude rozhodovať v piatok. Vtedy sa k vine vyjadrí aj jej  spoluobžalovaný Ivan Bihary. Dnes sa vraj necítil dobre. Bihary je vo väzbe a okrem poškodzovania zdravia čelí aj obžalobe za ohrozovanie vírusom ľudskej imunodeficiencie, teda vírusom HIV.

Zatvorené zariadenie: Klienti domova pre seniorov Iris v centre Bratislavy takmer skončili v roku 2018 na ulici.
Zatvorené zariadenie: Klienti domova pre seniorov Iris v centre Bratislavy takmer skončili v roku 2018 na ulici.
Zdroj: Archív

Chcú odškodnenie

Obžalovaní  v zariadení pre seniorov Iris v Bratislave na Heydukovej ulici mali podávať jeho klientom rôzne lieky a liečivá, pričom nemali na takéto úkony odbornú spôsobilosť. Išlo o lieky proti bolesti, antidepresíva a iné. Viacero seniorov záhadne zomrelo a tri telá museli exhumovať. Na proces sa dostavilo približne 16 poškodených, sedem z nich nepožadovalo finančnú ujmu a zvyšní zase odškodnenie od 700 až po 30-tisíc eur.

Falošný lekár: Ivan Bihary je podľa bývalých zamestnancov vyučený kuchár - čašník.
Falošný lekár: Ivan Bihary je podľa bývalých zamestnancov vyučený kuchár - čašník.
Zdroj: Archív

Kuchár - lekárom

Aby toho nebolo málo, verejnosť sa dozvedela, že Bihary, ktorý sa podľa bývalých zamestnancov nechal oslovovať „pán doktor“, bol vyučený kuchár - čašník. „Keď som nastúpil, vyžiadal som si od zamestnancov doklady o vzdelaní, lebo v ich zložkách chýbali,“ povedal nám pred časom sociálny pracovník Jozef Turták, ktorý v zariadení Iris istý čas pracoval. Vystupovanie údajného lekára bolo podľa neho seriózne. Bihary však doklad o lekárskom vzdelaní nedoniesol. Podozrievavý začal byť, keď si všimol, že Bihary zvláštne píše svoje tituly. „PhDr. si dal za meno, rovnako ako akúsi skratku hod.,“ vraví Turták. K zdravotnej starostlivosti sa vyjadrovať nechcel. Iných lekárov však v zariadení nevidel. Bihary si na jednej webovej stránke uvádzal aj ordinančné hodiny. Tie však podľa Turtáka nikdy nemal. „Raz za mesiac vyšiel na chodbu a prešiel klientov,“ hovorí sociálny pracovník.

Jozef Turták: Bývalý zamestnanec nám vlani porozprával, že Bihary používal tituly veľmi podozrivo.
Jozef Turták: Bývalý zamestnanec nám vlani porozprával, že Bihary používal tituly veľmi podozrivo.
Zdroj: Matej Jankovic

Hladovali?

Do redakcie sa nám v roku 2018 ozval aj anonym, ktorý tvrdil, že dôchodcom sa na stravu poskladali policajti, ktorí v zariadení zasahovali. Tak zle na tom bolo. „Čo sa týka ekonomickej stránky, nezisková organizácia bola na tom veľmi zle. Väčšinou mali klienti stále rovnakú stravu, nič nové. Boli dni v mesiaci, keď som došiel o desiatej do práce a ľudia čakali, čo bude na raňajky, lebo neboli peniaze na stravu,“ šokovalTurták. Klienti pritom podľa neho platili 25 eur na deň. „To je na 30 dní 750 eur. Čiže finančné prostriedky mali byť. Organizácia mala okrem toho iné príjmy, napríklad na rok 2017 dotáciu z Úradu vlády. Neviem, čo sa stalo s tými peniazmi,“ povedal Turták. Úrad vlády nám neskôr potvrdil, že zariadenie malo peniaze vrátiť v splátkach.

Tajil HIV

Okrem úbohých starčekov ohrozoval podľa obžaloby Bihary aj ľudí, ktorých kontaktoval s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Pritom vykonával nechránený orálny styk s poškodenými v priestoroch organizácie Iris napriek tomu, že bol poučený o nutnosti informovať každého, s kým bude mať sexuálny styk, o tom, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV. Poškodeným mal túto skutočnosť zatajiť, čím ich vydal do nebezpečenstva nákazy vírusom HIV.

Dom seniorov Iris na Heydukovej ulici: Úrady ho nakoniec zavtorili.
Dom seniorov Iris na Heydukovej ulici: Úrady ho nakoniec zavtorili.
Zdroj: Michal Smrčok

Domov dôchodcov, kde obaja obžalovaní psôsobili Bratislavský samosprávny kraj po prepuknutí kauzyzavrel. Pre všetkých 24 klientov našli v júli 2018náhradné riešenie, najmä v spolupráci s mestskou časťou Petržalka a Ružinov. Pretože dvojica svojím konaním ohrozila život a zdravie iných osôb, spôsobila ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť hrozí im väzenie na tri roky až osem rokov.