Hoďte ich do koša

Až po utorkovej kritike starostov premiér Fico na vláde rozhodol, že sa vrátime k starým platbám za elektrinu. „Odporúčam hodiť do koša a nevšímať si, pretože musia prísť so zálohovými platbami tými istými, ako boli v roku 2016,“ zastal sa premiér zúfalých ľudí. Žeby o zdražovaní vážne nevedel? Vysmiaty a spokojný premiér pritom už mesiace po celom Slovensku presviedča našincov, že máme stabilné ceny energie. O to šokujúcejšie boli platby, ktoré dostali ľudia domov.

Premiéra vraj presviedčal aj predseda parlamentu Andrej Danko. Tvrdí, že sa zasadil o to, aby premiér oznámil späťvzatie pre ľudí nepríjemných cenových návrhov.

Natíska sa potom len otázka, ak by Fico o zvyšovaní naozaj netušil a nešlo by z jeho strany o divadielko, načo si potom platí tak nákladný tím poradcov?

Holjenčík poberá mesačne takmer 6-tisíc eur

Za zmienku však stojí aj nesystémové konanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Je dlhodobo kritizovaný nielen zo strany domácich aktérov na trhu s energiami, ale aj Európskej komisie, pričom predseda úradu Jozef Holjenčík je označovaný za Harabina slovenskej energetiky,“ upozorní odborník SaS Karol Galek.

Zo zákona by mal byť práve tento úrad jediným zodpovedným za regulované ceny energií a distribúcie. „No ako nám Robert Fico odkazuje práve z plagátov, ktorými oblepil Slovensko, aj nezávislá regulácia má na Slovensku svoje limity a skryté podmienky. Robert Fico po boku predsedu ÚRSO ich stabilitu doteraz každý rok ohlásil na spoločnej tlačovke. Teda okrem minulého roku, keďže si asi konečne aj na úrade vlády uvedomili, že regulátor by mal asi naozaj aspoň naoko a navonok vystupovať nezávisle,“ myslí si. Je potom vskutku zaujímavé, že ostatný raz ich výšku, dokonca mierne zníženú - ohlásil Jozef Holjenčík sám.

Avšak, ako sa hneď po jeho vystúpení ukázalo, opak je pravdou. „Ich zvýšenie sa veľmi nešikovne pokúsili na ÚRSO schovať za poplatky za ističe, ktoré pre mnohých znamenajú veľmi výrazný skok nahor v účtoch za elektrinu,“ upozornil Karol Galek, na ktorého slová napokon aj došlo.

Šéf ÚRSO Jozef Holjenčík podľa majetkového priznania poberá mesačne slušných 6-tisíc eur. Zaujímalo nás, či by na jeho mieste tak nemal sedieť niekto kompetentnejší.

Andrej Danko nám odpovedal, že sa s ním ešte stretne, vypočuje ho a potom zváži jeho ďalšie pôsobenie.