Sobáš v kostole

Že by bola táto koalícia vládou otočiek? Akosi sa im stáva, že na nátlak loby, ale pod tlakom verejnosti menia zámery. Prečo? Dôvody sú rôzne od opatrenia k opatreniu. Desať eurový poplatok matrikám za cirkevný sobáš sa platiť nakoniec nebude. Rozhodlo sa po stretnutí ministra vnútra Roberta Kaliňáka s predstaviteľmi združenia Fórum kresťanských inštitúcii.

50 eur za objednanie

Na ministerstve zdravotníctva nie je upustenie od plánov nič výnimočné. Minister Tomáš Drucker chcel pred Vianocami presadiť možnosť, aby mohli lekári oddeliť ordinačné hodiny na bežné a doplnkové. V rámci tých druhých budú môcť vyšetriť objednaného pacienta za 50 eur. Nakoniec premier Fico oznámil, že z nápadu vzišlo. Vraj sa mu ho nechce ľuďom (voličom) vysvetľovať.

100-percentná zľava tehotným

Repete v januári. Od novembra vošiel do platnosti zákony, ktorý povoľoval nemocniciam pýtať od tehotných žien na urgente 10 eur. Znamenalo by to, že tehotná žena s bolesťami a krvácaním musí myslieť na to, aby mala pri sebe na pohotovosti hotovosť. Po prvom takomto prípade a nátlaku verejnosti minister sľúbil, že zákon zmení.

„Čo sa stalo? Vypočul som si mnohé názory a myslím, že to je správne. Lepšie ako vracať poplatky. Ďakujem za podnety a kľudne aj kritický názor. Dámy, zaslúžite si kľud,“ vysvetlil zmenu názoru Tomáš Drucker na sociálnej sieti.

Študentské internáty

No a majstrovstvo v otočkách dokázali Smeráci aj čo sa týka rekonštrukcií študentských internátov. Išlo o sľub bývalej vlády Roberta Fica. Obdobia, keď vládol Smer sám. V aktuálnom volebnom období sa sľub pripomenul a minister financií Peter Kažimír promtne a bez srandy odkázal, že „sľuby minulej vlády sú sľuby minulej vlády“.

Toto vyhlásenie pochopiteľne mnohých nahnevalo a tak prišiel situáciu zachraňovať premiér. Peniaze nakoniec študentom na bývanie pošle. To je otočka o 360 stupňov, teda na pôvodný štart.

Počet obecných poslancov

Začiatkom februára porazil Most-Híd a opozícia ministra vnútra. Ten totiž poslal na rokovanie zákon, ktorým chcel znížiť počet obecných poslancov. Chcel šetriť a zvýšiť efektivitu zastupiteľstiev. Proti tomu sa postavila nielen opozícia, ale aj koaličný partner Smeru, Most-Híd. Kaliňáka vraj nemrzí, že mu plán nevyšiel. Neúspech obhájil tým, že je to v podstate návrh Združenia miest a obcí Slovenska a on ho len sprostredkoval.

Politologička Aneta Világi
Politologička Aneta Világi
Zdroj: archív

Politologička: Otočky ukazujú, že politici riešia nedôležité veci

Sú zmeny názorov v zámeroch vlády bežné? Alebo je otočiek už priveľa. Na názor sme sa opýtali politologičky z katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave, Anety Világi.

„Vo všeobecnosti, meniť názor nemusí byť vnímané vždy ako negatívny signál. Môže to byť aj prejavom toho, že je človek schopný priznať si chybu alebo zmeniť rozhodnutie na základe nových informácií. V prípade zmien, ktoré uvádzate, ide však skôr o kombináciu nedôležitosti tých rozhodnutí, ktorých sa zmeny týkajú a snahy získať sympatie verejnosti. Z pohľadu riadenia štátu a verejných politík ide o kozmetické úpravy, v ktorých vláda „ustúpila“ tlaku širšej a/alebo odbornej verejnosti. Netreba zabúdať, že pri dôležitejších otázkach, napríklad o povahe právneho štátu a korupčných praktikách, tlak verejnosti (napríklad vo forme demonštrácií) už taký úspešný nebol. „

„Pokiaľ ide o frekvenciu ústupkov v menej podstatných záležitostiach, jej nárast môže súvisieť s dvoma vecami. Po prvé, zmenou mediálneho prostredia a nástupom nových technológií (najmä webu 2.0) získali aj bežní ľudia oveľa väčší priestor na vyjadrenie svojich očakávaní a hodnotenie výkonu politiky než tomu bolo doposiaľ. Tradične volič vystavil „účet“ politikom až vo voľbách. Dnešné prostredie umožňuje občanom byť oveľa aktívnejší aj počas volebného obdobia. Po druhé, vo všeobecnosti stúpol dopyt po väčšej responzívnosti politikov. To znamená, že zmeniť postoj „v prospech ľudí“ môže byť mienené ako signál, že vláda „bežným“ ľuďom načúva, rozumie ich problémom a rieši ich.“