Na stavenisku na Mlynských Nivách panuje čulý ruch, jazdia nákladné autá, pracujú bagre, leje sa betón, v unimobunkách sa tmolia robotníci. Má to však malý háčik - developer HB Reavis nemá v rukách potrebné papiere. Podľa informácií a fotografickej dokumentácie zo stránky skyscrapercity.com sa pritom práce začali už 19. mája tohoto roku. Na mieste sme vo štvrtok ráno 8. júna natočili video, ktoré dokazuje, že stavbári na nijako neoznačenej stavbe nezaháľajú.

Superbiznis: Chce sa investor bratislavskej lanovky vyhnúť plateniu miliónových poplatkov?

Stále nie je právoplatné

Podľa internetovej stránky stavebného úradu stavebné povolenie pre stavbu s názvom “Mlynské nivy - Rekonštrukcia inžinierskych sietí a komunikácií, X2 Spoločné zariadenie staveniska stavba Twin City - Chalupkova, Košická, Bratislava“ bolo vydané 22. mája tohoto roku.

Na to, aby sa mohli začať práce, však musí prebehnúť celý proces doručovania dokumentov účastníkom stavebného konania a dodržanie lehôt na odvolanie. Od momentu doručenia potom plynie 15-dňová zákonná lehota, v ktorej sa môžu účastníci odvolať, alebo vzniesť pripomienky. Ak stavebný úrad nedostane žiadne pripomienky, vyznačí na stavebnom povolení právoplatnosť a až tak sa môžu začať práce.

Finančná elita: Toto sú utešené majetky najbohatších Slovákov

„Stavebné povolenie ešte nie je právoplatné. Ak sa na stavbe pracuje, nie je to v poriadku a budeme sa tomu musieť venovať,” potvrdila nám vo štvrtok 8. júna tohoto roku šéfka stavebného úradu v bratislavskom Starom Meste Mária Kullmanová.

Nie je to jediný problém

Developer HB Reavis už v minulosti mal vážne problémy so svojimi budovami. Apollo Bussines Centrum II museli kvôli chybám v statike dodatočne spevňovať. Developer tvrdil, že budovy spevňujú kvôli inštalácii fotovoltických panelov na streche, dodnes tam však žiadne panely nie sú.

Kancelársky komplex Apollo Bussines Center I dopadol ešte horšie, pre vážne chyby v statike hrozilo reťazové zrútenie budovy. Budovu museli vysťahovať a s vysokou pravdepodobnosťou ju čaká búranie. Pod obe stavby sa podpísal neslávne známy statik Tomčáni, ktorý je obžalovaný z prečinu všeobecného ohrozenia za zrútenie ďalšej jeho stavby - garáží v komplexe Trinity Tower.

PLUS 7 DNÍ písal o statike Apolla v auguste. Majiteľ problémy popieral

„Vo všeobecnosti, ak stavebník začne stavať bez právoplatného povolenia, zmarí tak práva ostatných účastníkov v stavebnom konaní. Taká stavba je čiernou stavbou a teraz by sa malo začať konanie o dodatočnom povolení stavby, hovorí o tom príslušný paragraf 88 stavebného zákona,” skonštatoval stavebný inžinier Ján Mráz.

„Firma HB Reavis sa rozhodla neposkytnúť stanovisko,“ uviedol Juraj Danielis, ktorý komunikuje za spoločnosť.

Viac o kauze HB Reavis si prečítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Zdroj: Plus 7 dní