Tip na článok
Výstavba v plnom prúde: Koncom roka 2018 by mal závod v nitrianskom strategickom parku začať chrliť prvé Land Rovery.

Jaguár v ohrození: Zmarí zrušenie rozhodnutia výstavbu závodu?

Jeden z majiteľov pozemkov začlenených do Strategického parku Nitra, kde má vyrásť závod automobilky Jaguar Roman Cerulík podal žalobu na správny súd.

Vraj sa dostatočne nepreskúmal vplyv stavby na životné prostredie. Cerulík je podľa tvrdenia protistrany vlastníkom viacerých pozemkov v lokalite, automobilka však odkúpila iba ich časť. Automobilka vstúpila do konania a tvrdí, že ak by súd zrušil rozhodnutie Okresného úradu v Nitre, ohrozilo by to výstavbu závodu.

„Štátny orgán na základe neúplných a zavádzajúcich údajov odmietol posudzovanie vplyvov tejto najväčšej investície desaťročia na životné prostredie, a tým samozrejme aj na ochranu zdravia a kvalitu života občanov,“ vysvetľoval Cerulík v čase podania žaloby, teda pred dvoma rokmi. A rozhodne sa asi nedala zamiesť pod koberec, keďže sa do konania snažila dostať aj automobilka.

V Nitrianskom kraji rastie strategický podnik
V Nitrianskom kraji rastie strategický podnik
Henrich Mišoviè

Súd jej pred krátkym časom priznal právo byť účastníkom konania. Svoju žiadosť totiž odôvodnila takto: „v prípade, že by došlo k zrušeniu rozhodnutia a rozhodnutia zo zisťovacieho konania, bola by závažným spôsobom ohrozená výstavba nového automobilového závodu „Automotive Nitra Project, ktorého spustenie do plnej prevádzky je plánované v priebehu tohto roka, a teda by mohlo dôjsť k zmareniu významnej investície, ktorú spoločnosť Jaguar Land Rover na Slovensku realizuje.“

Podľa ďalšej účastníčky konania, poslankyne Anny Zemanovej, ktorá sa venuje životnému prostrediu, môže byť zo súdu ešte poriadny problém. „Vážne procesné pochybenia pri povoľovaní stavby, ktoré zorganizovala Ficova vláda pod taktovkou Viktora Stromčeka môžu stáť Slovensko milióny eur. Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je jeden z mála, kde súdy nemôžu povedať, že skutok sa nestal,“ hovorí Zemanová.

Poslankyňa Zemanová
Poslankyňa Zemanová
Matej Jankovic

Vraj skreslené údaje

Ako v čase podania žaloby Cerulík tvrdil, orgán ochrany životného prostredia aj agentúra ministerstva hospodárstva Sario podľa neho skreslili údaje, ktoré sú podkladom pre zistenie toho, či je nutné posudzovanie vplyvov investície na životné prostredie. Za skreslenú pokladal napríklad informáciu o počte plánovaných parkovacích miest, ktorých uviedli o 61 menej, než by spôsobilo povinné posúdenie vplyvov na životné prostredie. Investičný zámer pritom podľa medializovaných informácií počítal s 800 autami za zmenu a deň, 25 autobusmi, 764 kamiónmi a 155 transportérmi pre odvoz finálnych výrobkov. „Teda už len stojiská pre osobné motorové vozidlá sú zjavne a účelovo poddimenzované, pričom zákon o posudzovaní uvažuje všeobecne so stojiskami pre motorové vozidlá a nielen pre osobné,“ uvádzal Cerulík. Prednosta Okresného úradu, ktorého rozhodnutie dal Cerulík súdne preskúmať, pritom tvrdil, že Cerulík žiadal, aby štát odkúpil všetky jeho pozemky, nielen tie, ktoré potreboval na výstavbu strategického parku.

VIDEO Plus 7 Dní