Študoval v Prahe, kde pracoval jeho otec, generál Heliodor Píka. Keď nacisti obsadili vlasť, rozhodol sa odísť, aby pomohol okupantov poraziť. Pri príležitosti osláv výročia SNP mu Andrej Kiska udelil vyznamenanie.

Jeho otca komunisti popravili, on sedel vo väzení. Posledný hrdina z kráľovskej letky
Zdroj: Vlado Benko jr

Skutočný hrdina

Bojoval proti nacizmu v britských Royal Air Force. Koncom júla oslávil 95 rokov. Na jeho počesť sa konala veľkolepá oslava, ktorú zorganizovala britská ambasáda. Československému generálovi Milanovi Píkovi prišiel zablahoželať aj prezident Kiska. „Pán Píka, ďakujeme za všetko, čo ste spravili v boji za slobodu a pravdu. Život pred vás postavil ťažké skúšky, ale nikdy ste neuhli. To z vás robí skutočného hrdinu," povedal Kiska.

Mladý rebel

„Do školy sme chodievali popri Pražskom hrade, kde v tom čase už stáli nemecké hliadky. Tak sme si začali pískať marseillaisu, francúzsku hymnu. Úplne nahlas, ako sme išli tesne okolo nich, nech to počujú. No oni nič. Predstavte si, tí Nemci vôbec netušili, čo to je. Ale my sme boli spokojní. To boli prvé náznaky nášho odporu,“ spomínal si v reportáži nadácie Post Bellum Milan Píka na obdobie krátko po rozbití jeho rodnej Československej republiky.

Odchod z protektorátu

Keď sa v marci 1938 začala okupácia Čiech a Moravy a vznikol kolaborantský Slovenský štát, Heliodor Píka odcestoval na služobnú cestu do Rumunska a onedlho ho nasledoval aj syn Milan a jeho matka.

Jeho otca komunisti popravili, on sedel vo väzení. Posledný hrdina z kráľovskej letky
Zdroj: Vlado Benko jr

Odtiaľ sa preplavili loďou do Francúzska. Niekoľko mesiacov žili v Paríži. V tomto období sa Milan pokúsil prvýkrát narukovať do Česko-slovenských jednotiek vo Francúzsku. Tie sa v tom čase ešte len tvorili.

Do armády ho však neprijali. Milan Píka bol síce húževnatý a odhodlaný, avšak zároveň aj veľmi mladý. Nemecké jednotky vo Francúzsku navyše rýchlo napredovali a aj Francúzsko čoskoro tiež padlo pod okupáciu.

Boj na strane spojencov

Milanovi Píkovi sa vďaka otcovým kontaktom podarilo dostať do Veľkej Británie, kde vstúpil do anglického letectva. „Požiadal o zaradenie do leteckého kurzu. Zdravotná prehliadka však odhalila jeho vrodenú očnú vadu, a tak sa nedostal k lietajúcemu personálu,“ píše portál Ústavu pamäti národa.

Jeho otca komunisti popravili, on sedel vo väzení. Posledný hrdina z kráľovskej letky
Zdroj: Vlado Benko jr

V roku 1944 sa stal pobočníkom veliteľa Československého doplňovacieho strediska v Cosforde, kde pôsobil ako kľúčový navigátor až do konca vojny. Otec Heliodor zatiaľ zastupoval Československo v Sovietskom zväze a pomáhal formovať zahraničný odboj.

Návrat do vlasti

Po skončení vojny sa Milan Píka vrátil späť do vlasti a vrhol sa na štúdium práva na Karlovej univerzite. „V roku 1946 a 1947 som usilovne študoval, navštevoval som prednášky, skladal som skúšky a dostal som sa až do 6. semestra na Právnickej fakulte. Koncom roku 1947, keďže som už lepšie vnímal politické prostredie u nás a celkovú situáciu, tušil som, že sa veci nevyvíjajú tak, ako by sme si to želali,“ spomínal si na prvé roky pred komunistickým pučom.

V roku 1948 Heliodora Píku zatkli a krátko na to sa ŠtB postarala aj o jeho syna vojaka. Milana nakoniec prepustili, otca však popravili. Za čo? Prozápadná orientácia. Milan Píka bojoval tri desaťročia za očistenie otcovho mena. V reformnom roku 1968 súd proces obnovil a neskôr skonštatoval, že bol generál Heliodor Píka nevinný v plnom rozsahu.

Milan Píka je jedným z posledných, ktorí vedia o období podať Slovensku jasnú správu o oboch bývalých režimoch, ktoré spôsobili trápenie mnohým.