Najvyšší kontrolný úrad nedávno navštívil vlajkové lode rezortu vnútra, ktorými sa tak rád pýšil exminister Robert Kaliňák – reformu verejnej správy známu ako ESO a elektronický kontraktačný systém (EKS), známejší ako etrhovisko. Aj sám šéf kontrolórov priznáva, že nad zisteniami krútil hlavou.

Spokojnosť občanov, ale...

S klientskymi centrami je spokojnosť medzi ľuďmi 95 percent, ukázal prieskum NKÚ. Menej spokojní sú pracovníci, ktorí namiesto kancelárií dnes sedia v priehradkách. Negatívum je, že neurobili analýzu z východzieho stavu, ktorá by slúžila na porovnanie úspory alebo neúspory nákladov.

„S klientskymi centrami je spokojnosť medzi ľuďmi 95 percent. Menej spokojní sú pracovníci, ktorí namiesto kancelárií dnes sedia v priehradkách,“ vraví šéf NKÚ Karol Mitrík. Za negatívum označil, že neurobili analýzu z východzieho stavu, ktorá by slúžila na porovnanie úspory alebo neúspory nákladov.

Nevieme teda koľko štátna správa v 78 okresoch stála pred reformou. Kontrolóri teda nevedeli vyhodnotiť aká je úspora. „Videli sme teraz, aké sú náklady v danom okrese, ale nemali sme sa v porovnaní o aké dáta oprieť. Rezort síce mal nejakú metodiku, ktorú prezentoval aj pán Kaliňák, ale my sme sa s ňou nestotožnili. A na prekontrolovanie ich metodiky nemáme kapacity,“ vysvetlil problémy Mitrík.

Nepopísané budovy

Za ďalší vážny problém označil, že v majetku, ktorý behom asi pol roka pribudol ministerstvu, je „nesmierne množstvo budov bez pasportizácie“. Čo to znamená? Nuž, asi toľko, že budovy nie sú popísané a tak úradníkom chýbajú úplne najzákladnejšie údaje.

„Malo sa to urobiť predtým, už predošlí prevádzkovatelia mali mať pasporty. Ministerstvo im to malo zadať ako úlohu, alebo to mali zabezpečiť okresné úrady. Prehľad o majetku nie je,“ uviedol Karol Mitrík v rozhovore pre Plus 7 dní, ktorý vyjde v čísle 22.

Vidí Karol Mitrík za chybami kšefty? Celý rozhovor o zisteniach NKÚ v kontrolovaných inštitúciách, si môžete prečítať v najbližšom vydaní týždenníka Plus 7 dní, ktoré bude v stánkoch vo štvrtok 31. mája.