Na poste námestníka generálneho prokurátora pre netrestný úsek končí René Vanek kvôli informáciám, že komunikoval s Alenou Zsuzsovou, obvinenou v prípade novinára Jána Kucia a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Okrem toho všetko nasvedčuje tomu, že odvolaný námestník mal blízko aj ku kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi.

Raz za čas

Generálny prokurátor si komunikáciu Vaneka s obvinenou Zsuzsovou overil z viacerých zdrojov. „Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry. O ďalšom osude Reného Vaneka v rámci prokuratúry sa rozhodne v najbližších dňoch," uviedla Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry.

Prokurátor Vanek v pondelok potvrdil, že v roku 2013 ho cez mobilnú aplikáciu "messenger" oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si "raz za čas" napísali o jednoduchých súkromných veciach. Nikdy sa s ňou však podľa vlastných slov osobne nestretol. Generálna prokuratúra si však stojí za tým, že Vanek vo veci vraždy novinára a jeho snúbenice nemá a nemal vplyv na vyšetrovanie.

Konal pre Kočnera

V súvislosti s odvolaním námestníka generálneho prokurátora priniesla svoje stanovisko k veci prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová, ktorá je známa najmä z prípadu Pezinskej skládky, za čo v roku 2016 získala Goldmanovu cenu. Cena je považovaná za obdobu Nobelovej ceny v ekológii.

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: Martin Baumann

Podľa Čaputovej René Vanek vymenil poslednú stranu stanoviska Krajskej prokuratúry Bratislava, ktoré sa týkalo povolenia skládky v Pezinku, za ktorou stál aj Marián Kočner. „Ak by vtedy nedošlo k zmiznutiu rozhodnutia o zrušení povolenia skládky a úprave stanoviska prokuratúry, nemuselo nasledovať ďalších 5 rokov súdnych sporov, ktoré štát stáli desiatky tisíc eur a skončili až rozhodnutím Súdneho dvora EÚ a Najvyššieho súdu SR,”  uvádza vo svojom stanovisku Čaputová, ktorá za zastavenie skládky v Pezinku bojovala 14 rokov.

Zmizlo zo spisu

Ako ďalej uviedla v stanovisku Čaputová, v spise vo veci Pezinská skládka disponuje dokumentom, ktorý je výsledkom prokurátorského šetrenia v konaní o povoľovaní skládky, ktoré viedla Slovenská inšpekcia životného prostredia. Ide o stanovisko, podpísané Reném Vanekom, v ktorom sa konštatuje, že v spise je už vypracované rozhodnutie o zrušení skládky a javí sa ako zákonné.

Toto rozhodnutie vzápätí zo spisu zmizlo a bolo potrebné zmeniť aj stanovisko prokuratúry, v ktorom sa o ňom písalo. Bola teda vymenená zadná strana stanoviska prokuratúry, v ktorom sa konštatuje, že ešte nebolo rozhodnuté. Podľa Čaputovej bolo toto konanie Reného Vaneka vo výsledku v prospech Mariána Kočnera, ktorý vtedy stál za firmou žiadajúcou o povolenie skládky.