Jedno z jej najsledovanejších videí je sociálny experiment natočený na bratislavskom trhovisku na Miletičovej ulici. Cigániková, ktorá má na sebe biely plášť s logom farebnej lodičky a výrazný rúž, v ňom testovala, koľko ľudí zareaguje na zlodeja, ktorý okráda trhovníčku o tovar. Oblečený bol rôzne a kým bol v bielej košeli s červenou kravatou, čím zjavne narážala na tradičné smerácke farby odievania, nik sa na neho neoboril. V bežnom oblečení si ho však ľudia všímali a jeden mladý muž za ním dokonca išiel, aby tovar vrátil. „Výsledky nášho experimentu odzrkadľujú pocity v spoločnosti. Ľahostajnosť, a to najmä k zlodejinám politikov,“ zhrnula na konci videa Cigániková. Okrem trhoviska natočila ešte niekoľko sociálnych experimentov, ale aj svojich komentárov či paródií na iných.

So zajacom

Práve v jednej z paródií sedí poslankyňa za stolom v kravate, v ruke drží telefón a vedľa nej sa tmolí živý zajačik. Naráža na video s telefonátom premiéra Roberta Fica šéfovi Všeobecne zdravotnej poisťovne Miroslavovi Kočanovi. A čo tam robí zvieratko? V jednej časti originálneho videa sa Fico pýta Kočana, či mu našepkáva nejaký Zajac. A hoci je na slovenské pomery Cigánikovej youtube kanál dosť sledovaný, reakcie na jej výtvory sú rôzne. Kým niektorí jej v diskusii vulgárne nadávajú, iní diváci ju chvália

„Mám na to negatívne aj pozitívne reakcie. Ja som asi osobnosť, ktorá delí. Veľa reakcií dostávam, že takto by si sa nemala správať, toto by si nemala robiť, ale jednoducho taká som. Vybrala som si, že sa takto budem správať, proste podľa toho, kým nechcem byť. A nemyslím si, že niekto, kto ma v živote nevidel, mi má rozprávať do toho, aká mám byť. Na druhej strane mám veľmi veľa pozitívnych reakcií,“ hovorí mladá poslankyňa.

Vadí jej pretvárka

Keď sa Cigániková rozhodla pre tento druh verejnej prezentácie, vedela vraj, že sa to nemusí každému páčiť. „Je to netradičný spôsob? Pre mňa je normálny. Zvolila som ho preto, lebo mi vždy na politikoch vadilo to divadlo. Všetci slušne oblečení, uhladení, všetci sa správajú rovnako a hovoria rovnako. Samozrejme som im to neverila, sme ľudia a nemôže to byť pravda. Povedala som si, že budem sama sebou. Nemusí sa to každému páčiť. Je však lepšie, ak ľudia nemajú radi pravdu, ako keď majú radi lož. Preto som sa rozhodla, že budem priama, to je možno neštandardné v politike, ale taká som,“ vysvetľuje Cigániková. Samotné videá vraj natáča najmä kvôli tomu, že je sklamaná nezáujmom ľudí o politiku.

Šokovala aj Sulíka

„Na druhej strane to chápem, každý človek musí pracovať a starať sa o rodinu. Práve preto sa snažím politiku ponúkať takou zábavnejšou formou. Aby to pre ľudí nebolo až také ťaživé, ale aby chápali, že sa ich politika týka. Lebo oni môžu rozhodovať o ľuďoch, ktorí potom rozhodujú o nás všetkých,“ hovorí Cigániková a dodáva, že námety na videá vymýšľa sama.

„Experimentami a videami sa snažím dokázať ľuďom, že sa ich politika týka. Aby sa zaujímali, lebo je to dôležité,“ pokračuje. Priznáva, že ani stranícky šéf SaS Richard Sulík si nebol istý, či na tento spôsob prezentácie bude dobrá odozva. „Nakoniec to pochválil,“ hovorí mladá politička.

Podľa politológa Miroslava Kusého to však až tak úchvatné nie je. „Každý sme nejaký, ale poslanec Národnej rady má nejaké postavenie. A tomu by malo zodpovedať aj primerané správanie. To, čo sa do NRSR zaviedlo, a to nielen v tomto prípade, je často na údiv alebo až pohoršenie,“myslí si Kusý. Podľa neho je to odraz kultúry spoločnosti aj politickej kultúre. „Keď to robí nejaký adolescent, tak sa nad tým pousmejeme, ale keď to robí poslanec parlamentu, je to na pováženie, nie je to jedno a to isté,“ dodáva politológ.

Hľadá tím

Cigániková začala so svojou netradičnou prezentáciou už pred voľbami do parlamentu. Jej letáky so stiahnutými nohavičkami vtedy niekoho pobúrili, iných nahnevali. Pravdou však je, že sa do parlamentu spoľahlivo dostala. Odkedy tam je predložila už osem návrhov zákonov a osem pozmeňujúcich návrhov, čo je slušný výsledok, keďže sú poslanci, ktorí nepodali zatiaľ jediný návrh zákona. Cigániková, ktorá si za svoje logo vzala niekoľkofarebný obrys lodičky teraz hľadá ľudí, ktorí jej budú pomáhať robiť videá. „Nestačím na to, dávala som už aj inzerát, že hľadám kreatívny tím. Doteraz som to robila sama s mojou asistentkou Saškou Hudecovou, ktorá má už ale iné povinnosti. Mám milión nápadov, ale zorganizovať celú dramaturgiu, scénár a osloviť ľudí, natočiť je príliš komplikované na realizáciu, Preto zháňam, ktorí by mi pomohli,“ vysvetľuje poslankyňa.

Dvojtvárni?

Pre seba si nenecháva ani to, akým spôsobom vlastne politici fungujú. „Poslanci koalície na mňa reagujú v zákulisí veľmi dobre, akoby boli moji najlepší kamaráti. Až sa čudujem. Ale má to veľa spoločného s tým hraním sa na niečo a s tou uhladenosťou, škatuľkovaním. Všetci sa správajú tak, ako sa očakáva. Keď som do tohto sveta prišla bola som šokovaná. Lebo buď s niekým súhlasím alebo nesúhlasím, mám ho rada alebo ho nemám rada. Ja veľa ľudí zo Smeru rada nemám a je to aj cítiť. Je jedno, či som v pléne alebo pred kamerou. U nich je to rozdiel, oni sa hrajú divadlo pred kamerou a mimo nej sú iní. Ja som rovnaká stále,“ dodáva úderne.