To sa špecializovalo na prácu s najťažšími väzňami, ale Zbor väzenskej a justičnej stráže spoluprácu s Majákom priamo vo väzniciach okolo roku 2007 náhle ukončil kvôli neochote predstaviteľov Majáku rešpektovať dohodnuté podmienky. Napriek tomuto debaklu mala Justová aj nasledujúce roky otvorené dvere k mnohým vplyvným ľuďom.

S požehnaním ministerstva školstva

Skúšobná komisia: Jej členom bol aj vtedajší štátny tajomník MPSVaR Peter Sika.
Skúšobná komisia: Jej členom bol aj vtedajší štátny tajomník MPSVaR Peter Sika.
Zdroj: Majak.sk

V priebehu rokov 2007 a 2008 združenie Maják realizovalo odborný výcvik nazvaný „Práca s trestanými osobami,“ ktorý bol akreditovaný ministerstvom školstva. Skúšobnú komisiu vtedy tvorili okrem Justovej aj bratislavský sudca Kamil Ivánek a vtedajší štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň poslanec trenčianskeho samosprávneho kraja za ĽS HZDS Peter Sika.

„Kolegyňa z Trenčianskej univerzity ma poprosila, či by som nezvážil účasť v skúšobnej komisii,” vysvetľuje spoluprácu s Majákom Sika. “Kto prešiel školením si naozaj nemôžem po toľkých rokoch pamätať. Ohľadom projektu nemám žiadne ďalšie informácie. Pani Justovú som nevidel približne 10 rokov a nie som s ňou v žiadnom kontakte.“

Hriechy otca štátneho tajomníka

Siku v médiách už pretriasali kvôli jeho otcovi. Okresný súd v Trenčíne mu vymeral podmienečný ročný trest za marenie spravodlivosti. Podľa rozsudku Sika starší žiadal dvoch mužov, aby zmenili výpovede o ich únose. Miroslav Sika sa s jedným z nich stretol v januári 2009 a nadiktoval mu prehlásenie, v ktorom zobral obvinenie o únose späť. Sika ho vraj presvedčil, že sa tak vyhne opletačkám s políciou a navyše, nepríde „skrátka“. „Keď som si uvedomil, že krivým svedectvom riskujem väzenie, dal som ho polícii spolu s informáciou, kto mi ho diktoval,“ vysvetľoval muž zmenu výpovede. Sika starší obvinenia odmietal a tvrdil, že za kauzou je snaha diskreditovať jeho syna, štátneho tajomníka ministerstva práce.

Doc. Ing. Peter Sika, PhD. v súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka, na fakulte sociálno-ekonomických vzťahov.

Článok o tom, ako sa psychologička Martina Justová dostala na lavicu obžalovaných, prinesie nové vydanie časopisu Plus 7 dní.