Tip na článok
Igor Matovič konečne vystúpil pred novinárov ako líder strany

Matovič opäť vo forme: Obul sa do Danka a naznačil, že firmu ho donútili predať

Pred pol rokom nebolo hádam dňa, keď by líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič nevystúpil s nejakým emotívnym prejavom.

Galéria k článku (18 fotografií )
Igor Matovič konečne vystúpil pred novinárov ako líder strany
Igor Matovič konečne vystúpil pred novinárov ako líder strany
Igor Matovič konečne vystúpil pred novinárov ako líder strany

Do kamier a mikrofónov vykladal veru kadečo, od toho, ako vedenie Národnej rady SR úplne drzo otvára a číta poštu určenú poslancom, až po príbeh o tom, ako ho prenasledujú čudní ľudia. V máji sa však z očí verejnosti úplne vytratil. Prestal dokocna chodiť do parlamentu. Mnohí čakali, že sa to zmení počas nedávnych volieb do samosprávnych krajov, no nestalo sa. Matovič sa neukázal. Pred médiá predstúpil až včera, síce vychudnutý, ale vraj spokojný.

Oddýchnutý?

No, tak trošku aj oddýchnutý.

Počas volieb ste sa neukázali v žiadnej centrále, neprišli ste podporiť žiadneho kandidáta. Prečo? Necítili ste potrebu, nemali ste čas, či ste nebodaj mali obavy z výsledkov?

Neukázal som sa, lebo niekedy máte rodinné úlohy, napríklad sa starať o starého otca po porážke. A keď to vyjde počas volebného víkendu na vás, tak je povinnosťou tam ísť.

Nebol to teda žiadny zámer.

Nie, nebol.

OĽaNO zožalo úspech, myslíte si, že mu mohlo pomôcť práve to, že ste na istý čas stiahli z verejného života ? Odišli ste v období, keď hnutie začalo strácať percentá.

OĽaNO v celoslovenských prieskumoch až po mojom odchode začalo strácať percentá. Keď si pozriete prieskumy pred mojím odchodom a teraz, tak sme slabší, no v týchto voľbách sme ukázali, že dokážeme postaviť dobrých kandidátov. Myslím si, že sme dobre zasiali. Ale to bol môj cieľ, ukázať, že aj keď do parlamentu chodiť nebudem, tak v našom hnutí sú kvalitní ľudia. Zrazu aj verejnosť pochopila, že OĽaNO nie je len Matovič.

Už začnete chodiť do parlamentu?

Nie, kým bude ten magor Danko predsedom Národnej rady SR ja do parlamentu nejako systematicky chodiť určite nebudem. Neakceptujem túto autoritu, ktorá si o sebe myslí, že je riaditeľom zemegule.

Je voči voličom fér nechodiť do práce? Iní si to dovoliť nemôžu, hoc si tiež o svojich šéfoch môžu myslieť kadečo.

Ja nie som zamestnanec Andreja Danka.

Nie ste, ale ste poslaenc, ktorého ľudia zvolili, aby sa činil v parlamente a nie aby sedel doma.

Ale je politiku robím! Keď si pozriete štatistiku, aj keď pol rok nie som v parlamente, stále som prvý zo 150 poslancov, čo sa počtu predložených zákonov týka. Doteraz ma nikto nedobehol.

Čiže zákony predkladáte, aj keď fyzicky do NR SR nechodíte?

Jasné, predkladám. A stále som prvý, napriek tomu, že neberiem plat. To by sa ľudom aj oplatilo - mať poslancov, ktorí neberú plat a robia.

A je to taký môj súkromný súboj s Andrejom Dankom, lebo pre moje psychické zdravie je určite lepšie toho človeka nevidieť. Pretože je to naozaj korunovaný idiot, ktorý je schopný vám čítať listy a ešte sa tváriť, že vás chráni. Porušuje Ústavu SR a tvári sa pritom, že je to v poriadku. Kým sa neospravedlní ľuďom, neodprosí ich na kolenách, že im číta listy a cenzuruje ich obsah, tak sa nemám o čom baviť.

Hovoríte, že výsledky župných volieb beriete s pokorou. Čo to presne znamená?

Že sa teraz nebudeme búšiť do hrude a vykrikovať, že sme super a hrdinovia. Že sme tí jediní, ktorí porazia SMER. Lebo vieme, že ten výsledok bol spoločný. Dosiahli sme ho s viacerými, pretože sami by sme to nedali. Ale keďže sme dokázali ustúpiť z pozícií, urobli sme kompromisy, tak sme to spravili. A hlavne, pokora je v tom, že ten výsledok patrí ľuďom a nie nám

Pomohla vám jednokolová voľba, kotrú ste kritizoval?

Paradoxne nás v podstate donútila k tomu, že sme sa dohodli hneď do prvého kola a nebolo to o nejakom vzdávaní sa do druhého kola. Myslím si, že koaličné strany si po sebou v týchto voľbách podpílili konár, hoc to mysleli presne opačne

Očakávate, že dostanete domov na stôl nejakú ďalšiu predvolanku na políciu?

Určite, chodím tam ako na klavír. Aktuálne síce nič neregistrujem, ale každý týždeň sa o niečo snažia.

Naposledy ste boli vypovedať minulý týždeň, o čo išlo?

Súviselo to ešte so živnosťou, čiže stará vec. V podstate policajti prišli s teóriou, že keď predáte podnik, tak nemáte platiť daň jedenkrát, ale ešte aj druhýkrát. Čiže jednoducho, Bašternák si môže vypýtať čokoľvek, lebo je pán prenajímateľa,pána premiéra, tak pokojne vypýta aj dépeháčku, na ktorú v živote nemal nárok, ostaní ľudia na Slovensku platia 19-percentnú daň, keď sú fyzické osoby, ale Matovič má akože platiť dvakrát daň.

Nedávno ste predali rodinnú firmu regionPresss. Prečo?

K tomu budem mať samostatný mediálny výstup.

Ale pribudli vám na účet milióny.

Vôbec to nie je o tom.

A o čom?

Teraz vám poviem len toľko, že ten predaj nebol dobrovoľný.

Niekto, ale niečo vás k tomu donútilo?

Nehnevajte sa, teraz k tomu už nič nepoviem.

Už ste zaplatili pokutu, ktorú ste od NR SR dostali za neskoré zrušenie živnosti?

Ja predsa nebudem platiť za to, že som mal živnosť ešte 21 dní potom, ako som zasadol do parlamentu. Nemal som žiadnu tržbu, žiadny zisk a dali mi za to pokutu dvanásťtisíc eur. Niečo, asi exekučný príkaz, mi síce v tejto veci zrejme prišiel, ale ešte som to neotvoril. A opakujem, nič platiť nebudem.

VIDEO Plus 7 Dní