Vzdelaná

Meno novej ministerky bolo prekvapením nielen pre verejnosť, ale aj pre politikov. Mnohí sa čudovali, že žena s takou profesnou minulosťou a toľkými vysokými školami vzala horúce kreslo ministra školstva, ktoré na Slovensku máloho udrží viac ako rok. Podľa životopisu zverejnenom na Prognostickom ústave Slovenskej akadémie vied získala Martina Lubyová doktorský titul PhD z ekonómie a zo štatistiky, titul JUDr. z Právnickej fakulte Univerzity Komenského a titul Mgr. z biofyziky.

Učenie aj šéfovanie

Nová ministerka však okrem iného prednáša sociálnu štatistiku a teóriu výberov na Ekonomickej Univerzite. Skúsenosti má aj so šéfovaním vo veľkej spoločnosti. Desať rokov totiž pracovala v Medzinárodnej organizácii práce, najskôr ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti v sub-regionálnom úrade pre južnú Áziu, potom pre východnú Európu a strednú Áziu so sídlom v Moskve a nakoniec v rokoch 2009 až 2010 úradu šéfovala. Pred prijatím ministerského postu bola riaditeľkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. Je autorkou a spoluautorkou asi 60 vedeckých publikácií. Odborne sa venovala najmä problematike ekonomiky zamestnanosti, trhu práce, migrácii, integrácii a vzdelávaniu.

Šokovaní

Práve preto mnohí ostali prekvapení, že funkciu ministra vzala. Najmä po obrovskom škandále svojho predchodcu Petra Plavčana. „Hneď na začiatku by som jej však chcela odporučiť, aby sa nenechala riadiť Andrejom Dankom ako jej predchodca, pretože to opäť nedopadne dobre. V každom prípade sa tešíme na spoluprácu a očakávame, že sa jej podarí zlepšiť krízový stav nášho školstva. Osobitne zdôrazňujeme rýchle riešenie eurofondového škandálu a pokračovanie v reforme Učiace sa Slovensko,“ vyjadrila sa napríklad poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová. Podobný názor má aj Adriana Pčolinská zo Sme rodina. Výber Lubyovej považuje za dobrú voľbu, ak bude skutočne riadiť rezort ona a nie osoby v pozadí. „Martinu Lubyovú poznám takmer 20 rokov a nikdy by som neuveril, že bude robiť ministerku Andrejovi Dankovi. Je to prognostička, dúfam, že má správne urobenú prognózu,“ myslí si aj poslanec Miroslav Beblavý zo strany Spolu - OD.

Ambície a šanca na zmenu

Ako sme sa dozvedeli od zdrojov blízkych vedeckým kruhom, Lubyová je pragmatická, ale aj veľmi ambiciózna žena. Možno preto vraj na ponuku SNS pristúpila. Ona sama hovorí, že sa nerozhodovala hneď v prvej sekunde. „Ale musím priznať, že neváhala som veľmi dlho, pretože to chápem ako veľkú šancu a príležitosť pohnúť niektoré veci v oblasti nášho rezortu na Slovensku vpred. Som na tom jednoznačne zainteresovaná ako človek, ktorý v tejto oblasti profesionálne pôsobil, a preto som naozaj zodpovedne zvážila situáciu a rozhodla som sa ponuku prijať.“ Práve to, že doteraz pôsobila v školstve a výskume zvyšuje aj očakávania učiteľov a ich predstaviteľov, v jej pôsobenie. „Vieme, že to nebude mať ľahké, pretože školstvo je po toľkých ministroch v totálnom chaose a sme pripravení jej predložiť niektoré návrhy, ktoré podľa nás najviac trápia školstvo. Pokiaľ sa s nimi popasuje, budeme radi, lebo nebude to len jej úspech, ale aj náš a našich detí,“ hovorí Ludovít Sebelédi z Nových školských odborov. Ako vysvetľuje, školstvo je výrazne podfinancované a učitelia nie sú zaplatení. „Ťažko bolo vyberať nejakého straníka, bolo treba novú tvár, aby keď sa to nepodarí, nezosypalo sa to na konkrétnu stranu,“ dodáva Sebelédi k výberu nestraníčky Lubyovej.

S ministerkou Martinou Lubyovou sme sa stretli pri fotení v deň, kedy bola prezidentom vymenovaná do funkcie. Pôsobila síce unavene, ale príjemne.

Ako sa cítite prvý deň vo funkcii?

Cítim sa príjemne, celá ceremónia bola priateľská a kolegovia na vláde boli milí. Dnes to bol raketový štart, išla som rovno na rokovanie vlády.

Ako vníma vašu novú funkciu rodina?

Je to pre nich šok, ale snažia sa s tým vyrovnať. Myslím, že budem teraz dlho v práci, soboty aj nedele. Je toho totiž dosť, čo musíme spraviť.

Kedy ste zmenili imidž? Keď sa objavilo, že budete ministerka, niektoré médiá uverejnili staršie rozhovory s vami, ešte ako šéfku Prognostického ústavu SAV a tam ste vyzerali inak.

Viete, keď je človek v akademickom prostredí, nemusí sa štylizovať do biznisového imidžu. Pre ministerku je to ale nevyhnutné.

Cel ý rozhovor s minsterkou školstva si môžete prečítať v Plus 7 dní už budúci štvrtok.