Prajú vám šťastie

Poprosili sme troch najvyšších ústavných činiteľov, aby vám, našim čitateľom, napísali a nahrali na video novoročný pozdrav. Urobili tak premiér Peter Pellegrini aj predseda parlamentu Andrej Danko. Prezident Andrej Kiska nám pozdrav nahovoril na video, ktoré nájdete na našej stránke plus7dni.pluska.sk. Všetci vám prajú veľa lásky, šťastia a zdravia. Od začiatku roka sa však môžeme pripraviť aj na zdražovanie energií a možno aj špeciálnu daň za potraviny.

Prezident Andrej Kiska počas novoročného prejavu.
Prezident Andrej Kiska počas novoročného prejavu.
Zdroj: RTVS

Cunami opäť zabíjalo

Pred Vianocami zasiahli pláže v Indonézii obrovské vlny cunami, ktoré v čase našej uzávierky zabili najmenej 222 ľudí a ďalšie stovky zranili. Pri doteraz najhoršom ničivom zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami 26. decembra 2004 prišlo o život alebo je nezvestných najmenej 283 543 ľudí. Otrasy pôdy, ktorých epicentrum bolo v blízkosti indonézskej Sumatry, mali intenzitu až 9,15 stupňa Richterovej stupnice. Postihnuté bolo Thajsko, Indonézia, India, Srí Lanka, Maldivy a Bangladéš. 

Ničivá vlna cunami.
Ničivá vlna cunami.
Zdroj: Twitter

Reštaurácia odplávala

Na Dunaji v Bratislave sa minulý týždeň odtrhol plávajúci pontón Knajpa dislokovaný medzi Euroveou a Mostom Apollo. Odtrhnutý pontón unášal prúd, cestou narazil do rumunského plavidla a rozpadol sa na dve polovice. Pri náraze do lode sa zároveň zaseklo veľké množstvo naplaveného dreva medzi kormidlo a vrtuľu, čo si vyžiadalo ďalšiu pomoc zo strany hasičov. Obe časti odtrhnutého pontónu sa nakoniec hasičom podarilo zachytiť a následne ukotviť na ľavom brehu Jarovského ramena.

Knajpa odplávala
Knajpa odplávala
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Vianočná omša

Členovia britskej kráľovskej rodiny sa tradične zúčastnili na slávnostnej vianočnej omši. Kráľovná Alžbeta II. sa pri tej príležitosti vyobliekala do kvetovaných šiat, ktoré doplnila svetlým kabátom. V porovnaní s ňou stavila tehotná vojvodkyňa Meghan na pochmúrnu čiernu farbu. Obe vojvodkyne, Kate a Meghan, sa vrúcne zdravili s priaznivcami a rozdávali úsmevy na všetky strany. Spoločnosť im robili manželia William a Harry, i svokor princ Charles. Na bohoslužbu neprišiel kráľovnin 97-ročný manžel princ Philip, ktorý sa už stiahol z verejného života, ani Charlesova manželka Camilla, ktorá sa zotavuje z chrípky.

Britská kráľovská rodina na tradičnej vianočnej omši, na ceste z kostola Sv. Magdalény v Sandringhame.
Britská kráľovská rodina na tradičnej vianočnej omši, na ceste z kostola Sv. Magdalény v Sandringhame.
Zdroj: TASR