Všetci na súd!

Kto chce byť ústavným sudcom, mohol sa prihlásiť do utorka 8. januára v Národnej rade. Ruky zdvihlo 40 ľudí a medzi nimi známe mená politiky. O 12-ročný kontrakt, skoro štyritisícový plat, rozsiahlu trestnoprávnu imunitu majú záujem obe štátne tajomníčky, smeráčka Monika Jankovská aj Edita Pfundtner z Mosta-Híd. Záujem má tiež jej stranícky kolega Peter Kresák, exposlanec s pošramotenou morálnou povesťou Radoslav Procházka a v neposlednom rade bývalý premiér Robert Fico. Treba vymeniť deväť sudcov z dvanástich. Parlament ich vyberie 18 a vymenovať ich má prezident. Kiskov poradca a bývalý ústavný sudca Ján Mazák hovorí, že Robert Fico má šancu. Vymenovať ho vraj nemusí súčasný alebo budúci prezident, stačí, ak to komplikovanou, ale reálnou obštrukciou urobí Andrej Danko ako šéf parlamentu.

Monika Jankovská
Monika Jankovská
Zdroj: Matej Remmy Jankovic
Edita Pfudtner
Edita Pfudtner
Zdroj: Martin Baumann

„Grófka“ podvodníčka

Bývalá poslankyňa za Smer Iveta Rošková, ktorá sa ukázala ako šikovná podnikateľka v poľnohospodárstve na východe Slovenska, je obvinená z podvodu s agrodotáciami. S expolitičkou, prezývanou Grófka Zemplína, polícia tesne pred Vianocami obvinila ďalšie osoby, informoval portál Aktuality.sk. Rošková získala dotácie napríklad na cudzie záhrady alebo na vyasfaltovaný pozemok.

Iveta Rošková
Iveta Rošková
Zdroj: TASR

V stopách Plavčana

Jedna strana, dvaja ministri a skoro rovnaký zbabraný dotačný príbeh. Exminister školstva za SNS Peter Plavčan musel z postu odísť v horúcom lete 2017 pre veľký škandál s prideľovaním eurofondov pofidérnym firmám. Jeho nástupkyňa Martina Lubyová si pri rozdeľovaní dotácií na vedu a výskum, tentoraz zo štátneho rozpočtu, nepočínala oveľa lepšie. Koncom roka 2018 rozdal rezort aj pod jej vedením milióny eur firmám bez skúseností, bez webu, bez registrácie v registri partnerov verejného sektora, vďaka ktorému by sme mohli zistiť, kto za nimi stojí. Ušlo sa, ako inak, aj známemu Andreja Danka.

Peter Plavčan
Peter Plavčan
Zdroj: EMIL VAŠKO
Na snímke rokovanie 133. schôdze vlády SR, kde vystúpili deti z Vranova nad Topľou a odovzdali darčeky predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.
Na snímke rokovanie 133. schôdze vlády SR, kde vystúpili deti z Vranova nad Topľou a odovzdali darčeky predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Obžaloba Ruska

Pavol Rusko už nie je len obvinený, ale aj obžalovaný z objednávky vraždy svojej kolegyne z Markízy Silvie Volzovej. Prokurátor podal obžalobu 2. januára. Problémy exministra hospodárstva sa začali výpoveďou väzňa, niekdajšieho bosa podsvetia Mikuláša Černáka. Bývalého politika Pavla Ruska zatkli kukláči v októbri 2017 v jednom z bratislavských nákupných centier.

Pavol Rusko
Pavol Rusko
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Bitka pre vyzliekanie?

Stredovek sa vracia? Kedysi sa na súboje navzájom vyzývali džentlemeni, dnes to robia tínedžerky. Médiami aj sociálnymi sieťami uplynulý týždeň preletelo video, na ktorom vidieť dve pekné dievčatá, ako si skáču do vlasov. V „ringu“ na snehu proti sebe stáli 15-ročná Miroslava a 12-ročná Nina. Zápas bol vopred zorganizovaný a „dámy“ dokonca vyberali poplatok za vstup. Miroslava vraj vyzvala Ninu na súboj, lebo nezniesla kritiku za fotky, na ktorých sa odhaľuje.

Bitka pre vyzliekanie?
Bitka pre vyzliekanie?
Zdroj: Internet

Hrnko verzus Jánošík

Historik Anton Hrnko, ktorý zarába ako poslanec za SNS, je nespokojný s tým, ako sa vyvíja anketa o Najväčšieho Slováka. Najskôr sa na sociálnej sieti pustil do umiestnenia zavraždeného novinára Jána Kuciaka, ktorý skončil trinásty. Potom žiadal RTVS, aby z ankety vyradila vraha - národnú legendu, o ktorú sa sporíme s Poliakmi, zbojníka Jura Jánošíka. Nuž, zdá sa, že národniarovi na výsledkoch veľkej ankety o ešte väčšieho Slováka poriadne záleží. Až tak, že by si zrejme rád, ako odborník, uzurpoval rozhodovacie právo.

Anton Hrnko
Anton Hrnko
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Juraj Jánošík
Juraj Jánošík
Zdroj: Archív