V mužskom svete ma moje profesionálne skúsenosti naučili, že žena musí dokazovať dvakrát, trikrát viac ako muž, myslí si Miriama Letovanec (33), šéfka Pellegriniho vládnej jednotky, ktorá má na starosti stráženie verejných výdavkov. Jej tím, ktorý nastavuje parametre, ako šetriť verejné peniaze v zdravotníctve, školstve, doprave, na sociálnych veciach, životnom prostredí a IT, má iba päť zamestnancov. Hľadá odpovede na otázky, prečo sa plytvá peniazmi pri nákupoch predražených vecí, prečo nestoja cesty, prečo pacienti musia čakať na vyšetrenia. Pravidelne naráža na odpor úradníkov starého strihu, ktorí nielenže nechcú spolupracovať a zatajujú fakty, ale niekedy aj stratia nervy a kričia. Ak jej ľudia nájdu problém, má mandát na neho poukázať a povedať, ako veci urobiť inak. Odborné závery a zistenia tímu berie do úvahy pri mnohých svojich rozhodnutiach aj premiér Peter Pellegrini.

Jednou z najhorúcenších oblastí, kde treba dostať šafárenie s verejnými peniazmi pod prísnu kontrolu, je zdravotníctvo.

"Ľudia si platia zdravotné odvody, chceme vedieť povedať, čo všetko sa z neho platí, a čo možno očakávať. Preto potrebujeme upratať v dátach, ktoré má Ministerstvo zdravotníctva a ktoré majú zdravotné poisťovne. Analýza, ktorej hodnotu za peniaze monitorujeme, hovorí, že úsporami a procesnými aktivitami je možné v zdravotníctve je šetriť. V roku 2017 sa tak podarilo ušetriť takmer 80 miliónov eur v spotrebe liekov, efektívnejším obstarávaním techniky, alebo aj referencovaním cien. Priestor však stále vidíme v nemocniciach. Problémom je súčasné nastavenie platového automatu – nastaveného systému odmeňovania zdravotníkov," hovorí Miriama Letovanec s tým, že je čas aj na zmeny v lekárskych platoch. Kvôli ich zvýšeniu v roku 2011 lekári štrajkovali, takže téma bude veľmi citlivá. Pri otázke, či nehrozí, že by lekári zase začali štrajkovať, ak sa otvorí debata o ich platoch, si Miriama Letovanec verí: "Pevne verím, že nie. Každý z nás predsa chce byť spravodlivo odmeňovaný na základe výkonu. Kde je potom motivácia podávať ten najlepší výkon?"

Rozhovor ANKY ŽITNEJ LUČAIOVEJ s riaditeľkou Implementačnej jednotky Úradu vlády Miriamou Letovanec nájdete v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.