Jeden prišiel na luxusnom Mercedese GLS, druhého priviezla v putách eskorta po zuby ozbrojených kukláčov. Jeden si užíva slasti ctihodného občana na slobode, druhý si už takmer dvadsať rokov odpykáva doživotný trest s najprísnejším stupňom stráženia.

Reč je o dvoch, svojho času najmocnejších mužoch slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi a Jánovi Kánovi. Obaja sa v jeden deň stali hlavnými protagonistami konfrontácie, do ktorej ich postavili strážcovia zákona s „požehnaním“ prokurátora Jozefa Kanderu. Oboch za prítomnosti ozbrojených mužov, posadili do jednej miestnosti. Tentokrát však nestáli bok po boku ako bratia, ale ako úhlavní nepriatelia.

Stalo sa tak v piatok 20. februára. Za múrmi väznice v Banskej Bystrici sa v tento deň nehovorilo o ničom inom. Dôvodom stretnutia, bola vražda milionára Grzegorza Szymaneka. Obaja sú z tejto vraždy, spáchanej v roku 1997, obvinení.

Obhajca alebo ochranca

Už od skorého rána bolo cítiť, že to vo väznici nebude obyčajný deň. Do režimového pracoviska, prichádzali postupne - najskôr advokát Mikuláša Černáka, policajný vyšetrovateľ s ďalšími ľuďmi a tesne pred začiatkom prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Kandera. Až úplne posledný sa na ulici pred väznicou zjavila niekdajšia pravá ruka Mikuláš Černáka Ján Kán.

Kedysi ho sprevádzali ostrí chlapci mafiánskeho gangu, teraz mu spoločnosť robil advokát Ľudovít Štanglovič. Už z ich príchodu bolo cítiť, že atmosféra bude napätá. Advokát Kána chránil, akoby bol jeho osobný strážca. Hneď na úvod vyštartoval po našom fotografovi, aby zabránil akémukoľvek záberu niekdajšieho mafiána. Na rad prišli aj vyhrážky žalobou.

Ján Kán, ktorý sa skrýval za chrbát svojho právnika, na otázky reagoval len úsečne. Na otázku, či bol pri vraždách, ktoré opisuje Mikuláš Černák, vrátane likvidácie Szymaneka, Kán odpovedal: „Samozrejme, že som tam nebol.“ Na konfrontáciu s Mikulášom Černákom bol podľa vlastných slov pripravený.

Detaily z konfrontácie

Podanie rúk či bozky na líce v štýle starých mafiánskych zvykov, by ste čakali márne. V miestnosti plnej policajtov a väzenskej stráže nechýbali podľa našich informácii nenávistné pohľady, obviňovanie ani urážky. Konfrontáciu medzi oboma mužmi naplánovali preto, aby odstránili nezrovnalosti vo výpovediach oboch obvinených.

Ako to prebiehalo? Mikuláš Černák opisoval detaily z rôznych stretnutí, ktoré predchádzali vražde Szymaneka. Ján Kán reagoval len jednou vetou: „Černák klame, nebudem sa k tomu vyjadrovať.“ Svoju strohú odpoveď zmenil až vtedy, keď Černák ozrejmil vyšetrovateľom dôvody likvidácie poľského milionára. Tie vysvetľoval na základe otázky o tom, kto prišiel s myšlienkou, že bude Szymanek zavraždený.

„Došiel s tým Ján Kán v Poprade na stretnutí s Poliakmi, keď nám oznámili, že celá akcia je prezradená. Veľmi dobre vieš, Jano, že pokiaľ by si neposkytol svoj telefón Szymanekovi, tak by sme ho nemuseli zavraždiť, mohli sme ho pustiť.“ Po týchto vetách Mikuláša Černáka Ján Kán reagoval obšírnejšie. „Ja len rozmýšľam, že koľko zloby je v tebe a koľko zákernosti. Čo on tvrdí, je absolútny nezmysel, nebudem sa momentálne k tomu vyjadrovať,“ povedal Černákovi.

Po tejto reakcii nasledovalo to, čo bolo len otázkou času. To, prečo sa konfrontácie robia. Černák spustil na Kána spŕšku otázok. „Ty nie si ten Kán, ktorý sa narodil v Bacúchu? Ty nie si ten Ján Kán, ktorý zastrelil Kohuláka, ktorý rozmlátil Grolmusovcom hlavy vo fitnescentre, ty nie si ten, ktorý rozstrieľal Šipoša a Potáča v kancelárii, ty nie si ten, ktorý strelil Juniziho?“

Vtedy vstúpil do výsluchu Kánov advokát, aby zastavil ďalšie otázky. No reakciu svojho klienta pod kontrolu neudržal. Kán sa do Černáka pustil so slovami, aby sa nechal liečiť na psychiatrii. Po ďalších otázkach Mikuláš Černák popísal okolnosti vraždy a poradie strelcov na Szymaneka. Kán sa opäť vrátil do svojich jednovetných odpovedí v rozsahu, že Černák klame a že sa nebude k ničomu vyjadrovať.

Na záver konfrontácie dostali obaja muži priestor na vyjadrenie. „Chcem len povedať, že určite som neurazil pána Černáka, urazil len on mňa jeho výpoveďou,“ povedal Kán. Na to Černák uzavrel svoju výpoveď: „Jano, obaja veľmi dobre vieme, že to, čo vravím je pravda.“ Po týchto záverečných vetách, konfrontáciu najmocnejších mužov černákovskeho gangu ukončili.

Vražda milionára

Mikuláša Černáka a jeho skupinu pred rokmi v prípade vraždy Grzegorza Szymaneka oslobodili. Po rokoch sa však policajti začali vraždou opäť zaoberať. Poliaci, ktorí už spoluorganizátorov únosu dávno odsúdili, priniesli haldu spisov a informácií. Na základe nich a ďalších nových skutočností Jána Kána v novembri zadržali a spolu s Mikulášom Černákom obvinili z vraždy.

Tá sa stala v septembri 1997 na chate neďaleko Polomky. „Poškodený bol so zviazanými rukami vyvedený za chatu k vykopanej jame. Tam bol zvalený hore tvárou na zem, na čo sa nad poškodeného rozkročil Mikuláš Černák s otázkou, či dá peniaze za svoje prepustenie. Szymanek opakovane prisľúbil, že dá, pričom napriek tomu Mikuláš Černák zasunul pištoľ kalibru 9 milimetrov do úst poškodeného a so slovami ,stretneme sa v pekle‘ vystrelil. Následne na to, ako poškodený chrčal, podal tú istú pištoľ Jánovi Kánovi, ktorý vzápätí raz vystrelil na oblasť hrudníka poškodeného,“ píše sa v obvinení proti Jánovi Kánovi.

Krajský súd v Banskej Bystrici u Jána Kána dôvody väzby zistil, tú však nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, ktorému sa obvinený musí hlásiť každé tri dni. Ján Kán obvinený pre trestný čin vraždy spáchanej v spolupáchateľstve, tiež nesmie vycestovať do zahraničia a akúkoľvek zmenu pobytu musí ohlásiť. Po konfrontácii Kán vyhlásil, že Černák sa ku všetkému priznal a on sa vraj bude vyjadrovať, až keď sa to všetko skončí.

Prečítajte si

Mafiánsky bos Mikuláš Černák prehovoril pre PLUS 7 DNÍ. Kto ho v časoch najväčšej slávy platil?

Mikuláš Černák si svoje teritórium chránil: Čo nasledovalo, keď si na neho vyšliapli albánski bosovia?