Odpoveď na jednoduchú otázku býva väčšinou zložitá. „Tie hrozby sú komplexné, ale viem, že tým som nič nepovedal. Za najdôležitejšiu zmenu považujem novú dynamiku bezpečnostného prostredia vo východnej Európe. Jednak ruskú agresiu voči Ukrajine, anexiu Krymu a vojenský potenciál, ktorý sa zhromažďuje na hraniciach s členskými štátmi NATO, či cvičenia, ktoré simulujú ofenzívu na západ,“ povedal Róbert Ondrejcsák v rozhovore pre týždenník Plus 7 dní.

Ťažká úloha

Vysvetľovať, prečo je nalievanie peňazí do zbrojenia dôležité, sa vysvetľuje rovnako ťažko, ako keď pôsobil vo vláde Ivety Radičovej. „Vysvetľovať zvýšenie výdavkov na armádu nikdy nie je jednoduchá vec,“ hovorí.

štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák
štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák
Zdroj: Michal Šebeňa

„Pomáha mi spätná väzba z Rimavskej Soboty. Je to jeden z menej rozvinutých regiónov a ľudí trápi oveľa viac stav zdravotníctva, či to, že im chýbajú diaľnice,“ vysvetľuje. Priznáva, že na to treba veľa času a trvá to hodiny.

Kotlebovci? Fašisti

Ondrejcsák chváli zásah polície na poslancov ĽSNS v parlamente. „Myslím si, že sú to nacisti, áno. Keď sa niekto tvári ako nacista, nemôžeme to relativizovať. Veci musíme pomenovať tak, ako sú,“ vraví otvorene.

„Nedá sa povedať, že ,možno majú extrémistické názory, ale niekde sa s nimi dá baviť´.“ Bol som na niekoľkých debatách vo svojom rodnom meste v Rimavskej Sobote a kotlebovci tam vykrikovali, nevedeli sa správať,“ opisuje svoju skúsenosť s nimi.

„Pýtali sa, prečo nás voláte fašistami. No preto, lebo tak hovoria,, správajú sa tak a používajú ich symboly. Mám v tom jasno a mám jasno aj v tom, že musíme proti nim zakročiť na ktorejkoľvek úrovni,“ dodal štátny tajomník ministerstva obrany.

Čítajte viac