Tip na článok
Troch vyliečených dravcov sa podarilo zachrániť vďaka tímu veterinárov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach trávia posledné chvíle pred vypustením na slobodu a naberajú sily. 
Na snímke výr skalný 17. marca 2016. FOTO TASR - Roman Hanc

Našli ste uhynutého dravca? Pomôžte odhaľovať vtáčiu kriminalitu

TASR , jf

Od roku 2017 ochranári evidujú 105 obetí takzvanej vtáčej kriminality.

Galéria k článku (6 fotografií )
Troch vyliečených dravcov sa podarilo zachrániť vďaka tímu veterinárov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach trávia posledné chvíle pred vypustením na slobodu a naberajú sily. 
Na snímke zľava veterinár Peter Major z kliniky vtákov, exotických a voľne žžijúcich zvierat Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach s vyliečenou sovou lesnou 17. marca 2016. FOTO TASR - Roman Hanc
Troch vyliečených dravcov sa podarilo zachrániť vďaka tímu veterinárov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Koššiciach. V rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach trávia posledné chvíle pred vypustením na slobodu a naberajú sily. 
Na snímke krúžkovanie sovy dlhochvostej 17. marca 2016. FOTO TASR - Roman Hanc
Troch vyliečených dravcov sa podarilo zachrániť vďaka tímu veterinárov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach trávia posledné chvíle pred vypustením na slobodu a naberajú sily. 
Na snímke výr skalný 17. marca 2016. FOTO TASR - Roman Hanc

Úbytok chránených druhov v dôsledku pytliactva alebo iných aktivít mimo zákon sa netýka len slonov, nosorožcov či tigrov. Na Slovensku sú ohrozené vzácne druhy dravcov. Pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity na tento fakt upozornila Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Mimo zákon

"Nepovolená činnosť ľudí sa stala limitujúcim faktorom priaznivého stavu populácií orla kráľovského, sokola rároha, haje červenej, orliaka morského a v minulosti aj sokola sťahovavého," vysvetľuje Zuzana Guziová z RPS. Vďaka kŕmeniu, intenzívnej starostlivosti a stráženiu hniezd, tieto vzácne druhy u nás ešte prežívajú. Od začiatku roka 2017 však RPS eviduje 105 obetí vtáčej kriminality. "Ich úhrnná spoločenská hodnota dosahuje 220 770 eur, a pritom sa dozvieme len o zlomku z celkového počtu prípadov," konštatuje Lucia Deutschová z RPS. Ako ďalej vysvetľuje, rozhodne sa nejedná o náhodné trestné činy, ale činnosť organizovanej skupiny pytliakov či jednotlivcov, ktorí majú pre takéto aktivity potrebné vybavenie.

Nezatvárajme oči

Napomôcť pri odhaľovaní a riešení prípadov teraz môže aj verejnosť. "Prostredníctvom mobilnej aplikácie BirdCrime, ktorá je bezplatne k dispozícii pre operačný systém Android, je možné jednoduchým spôsobom nahlásiť nález živého alebo uhynutého jedinca, ktorý mohol byť obeťou nelegálnej aktivity," približuje Guziová. Ďalšou možnosťou pomoci dravcom na Slovensku je podľa Deutschovej podpísanie petície Všetci za dravce. Príčiny úbytku vzácnych druhov vtáctva sú rôzne. Znečistenie prostredia, výstavba nových budov, ale aj rozvoj miest.

VIDEO Plus 7 Dní