Najzvláštnejšie a najsterilnejšie - tak asi môžeme nazvať o rok odložené olympijské hry v Tokiu, ktoré sa začnú už v piatok 23. júla a potrvajú do nedele 8. augusta. Uskutočnia sa v komornej atmosfére bez divákov napriek neutíchajúcim protestom japonskej verejnosti, ktorá sa pre nízku úroveň vakcinácie a vysoký výskyt prípadov koronavírusu obáva zavlečenia jeho nových variantov.

Plno povinností

Športovci sa musia pripraviť na množstvo doteraz nepoznaných povinností a PCR testov, pričom kompletné očkovanie japonské úrady nijako nezvýhodňujú. „Nevadí. Aj keby nás mali testovať každých niekoľko hodín, tak to za to stojí,“ vyhlásil pre časopis Olympic.sk vodný slalomár Matej Beňuš, ktorý bude v Tokiu obhajovať striebro v singlkanoe.

Slovensko pošle do Japonska skromnú výpravu, len 41 športovcov - najmenšiu, akú sme kedy na hry poslali. Možno sa niekomu na poslednú chvíľu ešte podarí uchmatnúť voľnú kartu - tak ako plavcom Richardovi Nagyovi a Andrei Podmaníkovej -, no číslo 47 (doterajšie minimum z Londýna 2012) už asi neprekonáme. Pri vyše 11-tisíc športovcoch z 206 krajín to nie je veľa, no výprava verí, že sa domov bez pár medailí nevráti.

Na posledných dvoch olympiádach sme vybojovali po štyri cenné kovy, v Londýne nám však ten najcennejší unikol. Naposledy nám cinklo zlato pred piatimi rokmi v brazílskom Riu de Janeiro. Hneď dvakrát. Vydrel ho chodec Matej Tóth aj bratranci Škantárovci vo vodnoslalomárskom areáli.

Peter Škantár odletel aj do Tokia, ale už len ako Beňušov tréner. Medailovým želiezkom v Kasai centre (dejisko vodnoslalomárskych súťaží) by mohol byť v singlkajaku Jakub Grigar, piaty z predchádzajúcich OH. „Hádam budem mať dôvod odchádzať z vody s úsmevom,“ sníva 24-ročný slalomár z Liptovského Mikuláša.

Posledná Tóthova päťdesiatka

Najväčšie zastúpenie budeme mať v atletike - až 9 zástupcov. Vrátane čerstvej majsterky Európy do 23 rokov z estónskeho Tallinnu Emmy Zapletalovej v behu na 400 metrov cez prekážky. „Nechám sa prekvapiť, čo ešte vo mne je,“ vraví 21-ročná bežkyňa z Nitry.

Budú to zvláštne hry aj pre chodca Mateja Tótha. V chôdzi na 50 km, v ktorej prvenstvom v Riu nadchol Slovensko, sa bude o medaily bojovať naposledy. Olympijskí šéfovia ju pre budúce hry nahradia pretekmi len na 35 km. „To už je úplne iná disciplína,“ vraví Tóth, ktorý sa rovnako ako Zapletalová narodil v Nitre.

Zato premiéra stolnotenisového mixu (miešaná štvorhra) umožnila účasť aj našej dvojici Barbora Balážová - Ľubomír Pištej. Súťažiť bude len 16 najlepších párov a Slováci nechcú byť do počtu. O to viac, že im vo svetovom rebríčku patrí šiesta priečka. „Štvrťfinále by bolo super,“ vraví už 37-ročný Prešovčan Pištej, ktorý si olympijskú atmosféru užije prvý raz.

Medailu v kútiku duše očakávame zo strelnice Asaka, kde Zuzana Rehák Štefečeková, už ako dvojnásobná mama, obhajuje striebro z trapu. Nemalé šance má v skeete Danka Barteková či aktuálny majster Európy z chorvátskeho Osijeku pištoliar Juraj Tužinský, ktorému na predchádzajúcich hrách v Riu chýbali len dve desatiny bodu k bronzu. „Zlatom z Osijeku som si už jeden sen splnil. Teraz snívam ďalší,“ netají 36-ročný Lučenčan Tužinský, člen banskobystrického VŠC.

V cyklistike bez Sagana

Nádeje vkladáme do pätice rýchlostných kanoistov, kde sa predstaví čoskoro štyrid­siatnik Erik Vlček. Komárňanský kajakár bude prvým Slovákom na šiestej olympiáde. Po bronze z Atén 2004, striebre z Pekingu 2008 a naposledy v Riu nemôže mať iné ako medailové ambície. „Len v Sydney 2000, pri svojej premiére som ich nemal. Všade inde som už o medaily bojoval,“ priznáva. Naopak, najmladšou je len 19-ročná lukostrelkyňa z Bratislavy Denisa Baránková.

V cyklistike nás mali zastupovať pôvodne obaja bratia Saganovci, slávnejší Peter sa však po páde na Tour de France a problémoch so zraneným kolenom napokon z hier odhlásil. Nahradí ho mladík z banskobystrickej Dukly Lukáš Kubiš. Juraj si síce na majstrovstvách Slovenska zlomil kľúčnu kosť, no stihol sa dať do poriadku a v Japonsku by nemal chýbať. Preteky s hromadným štartom sa začnú už v sobotu 24. júla (o 4. hodine ráno stredoeurópskeho času).

Cudzinci v našich farbách

Prvý raz v histórii máme aj golfového zástupcu. Zásluhou Roryho Sabbatiniho, ktorého manželkou je Slovenka Martina Sabbatini Štofaníková. Mimochodom, bývalá priateľka tenistu Dominika Hrbatého, ktorá má syna Šimona Heliodora s podnikateľom Borisom Kollárom, je sesternicou nášho golfového prezidenta. Martina presvedčila Roryho, aby prijal slovenské občianstvo, a tak rodák z juhoafrického Durbanu zažije v Japonsku olympijskú premiéru v slovenských farbách. V čase uzávierky bol síce Sabbatini až na 167. mieste svetového rebríčka, na OH však môžu štartovať len dvaja najlepší golfisti z jednej krajiny, a tak sa Rory medzi 60 nominovaných dostal. V redukovanom poradí mu patrí 44. miesto. „Je skvelé, že so slovenským občianstvom Rory súhlasil. Robí nám tým vo svete obrovskú reklamu,“ prezradil prezident Slovenskej golfovej asociácie Rastislav Antala. V Tokiu sa chystá Sabbatinimu robiť caddieho (nosiča palíc).

Naturalizovaný cudzinec nastúpi aj na zápasnícku žinenku v hale Makuhari. Na poslednú chvíľu si miestenku vybojoval rodák z ruskej Čikoly Boris Makojev, nastúpi v kategórii do 86 kg. Tretím „cudzincom“ je čínsky stolný tenista Wang Jang, ten však už reprezentoval Slovensko na predchádzajúcich hrách v Riu.

FOTO našej výpravy v GALÉRII

Finále už ráno

Ak si chcete užiť finálové disciplíny z Tokia naživo, pripravte sa predovšetkým na skoré ranné a dopoludňajšie prenosy, keďže v Japonsku je o sedem hodín viac. Tužinského pištoliarske finále je na programe už o 8.30 nášho času (sobota 24. júla), Matej Beňuš bude o ďalšiu vodnoslalomársku medailu bojovať o 8.45 (pondelok 26. júl), Štefečekovej finále trapu žien sa začína o 7.30 h (štvrtok 29. júla) a to, či sa Maťovi Tóthovi podarí obhajoba zlata na 50 km, sa dozvieme v piatok 6. augusta krátko pred treťou hodinou ráno. O deň neskôr, v predposledný deň OH, zase o 5.19 ráno odštartuje finále štvorkajaka - verme, že aj s naším kvartetom Baláž, Myšák, Vlček, Botek.