Na jar tohto roka ju vypísala štátna akciová spoločnosť Verejné prístavy spadajúca pod ministerstvo dopravy. Súťaž vyhrala dovtedy neznáma malá firmička bez zamestnancov GACHEX, s. r. o., ktorá v čase predkladania ponuky nielenže v danej oblasti nepodnikala, ale Finančná správa evidovala od nej nedoplatok 480 eur.

Ba dlhoval aj konateľ víťaznej eseročky, umývač áut zo Senice Peter Gach, a to zdravotnej poisťovni takmer 3 500 eur. Po zverejnení týchto informácií sa o prípad začal zaujímať samotný minister dopravy Arpád Érsek, ktorý po tuhom skúmaní došiel k záveru, že pri organizovaní súťaže bolo - všetko v poriadku. Napriek tomu vedeniu štátnej akciovky odporučil, aby podpísanú zmluvu s firmou GACHEX vypovedala. Vraj kvôli zdaniu akejsi transparentnosti. Či však ide o dostatočné opatrenie, je veľmi otázne.

Polmiliónová súťaž totiž môže mať oveľa závažnejšie pozadie. Všetko nasvedčuje tomu, že o zákazku sa uchádzali firmy rodinne prepojené priamo s generálnym riaditeľom Verejných prístavov Gabrielom Szekeresom.

Zmenené okolnosti

Verejnú obchodnú súťaž súvisiacu s kosením, čistením, odstraňovaním náletových drevín, ale aj s údržbou areálov a zelene vyhlásila štátna akciovka 24. apríla tohto roka, keď na svojej webovej stránke zverejnila výzvu na predloženie ponúk. Predpoklad štátneho podniku bol, že v priebehu troch rokov zinkasuje víťaz za uvedené služby 450-tisíc eur bez DPH.

Na prihlásenie do súťaže mali záujemcovia neuveriteľné štyri pracovné dni. Lenže počas tejto šibeničnej lehoty sa podľa hovorcu Verejných prístavov Martina Kontúra „zmenili okolnosti, za ktorých bola súťaž vyhlásená“, a tak ju zrušili. Aké okolnosti donútili štátny podnik k tomuto kroku, bližšie nevysvetlil, v každom prípade už 5. mája Verejné prístavy vyhlásili rovnakú súťaž. Tentoraz mali záujemcovia na prihlásenie desať kalendárnych dní. Okrem spomínanej firmy GACHEX, ktorá vyhrala s najnižšou ponukou - vyrátala, že všetky práce zvládne za 480-tisíc eur s DPH -, sa o zákazku uchádzali ďalšie dve spoločnosti. Nuž a zrejme zaúradovalo akési čaro, pretože obe majú sídlo v Senici, teda v meste, z ktorého pochádza konateľ víťaznej eseročky Peter Gach. Jedna z nich dokonca úraduje v rovnakom areáli, kde tento pán umýva autá.

Rodina?

Ide o spoločnosť ORANIT, ktorá sa prihlásila do súťaže napriek tomu, že podobne ako GACHEX v danej oblasti nikdy nepodnikala. A doteraz ju v predmete činnosti nemá zapísanú. Jej konateľom je Emil Cigánek. Denníku N sa v súvislosti s jeho osobou podarilo zistiť, že v minulosti bol právoplatne odsúdený za násilnú trestnú činnosť. Krajská prokuratúra v Bratislave nám prostredníctvom svojho hovorcu Michala Šúreka potvrdila, že „menovaný od presne nezisteného času do dňa 24. apríla 2004 prechovával samopal s vybrúseným výrobným číslom. Súd obžalovanému uložil trest odňatia slobody v trvaní dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu 20 mesiacov, pričom s týmto trestom sa prokuratúra stotožnila a odvolanie nepodala“. Dnes už určite polepšený Emil Cigánek sa uchádza o štátne zákazky. Tú od Verejných prístavov za pol milióna síce nezískal, no hlavu v smútku z toho zrejme nemá. Lebo všetko nasvedčuje tomu, že úspech predsa len zostal v rodine. Dostupné údaje totiž naznačujú, že manželkou Emila Cigánka je Miriam Cigánková, rodená Gachová. Má ísť o blízku príbuznú - niektoré zdroje dokonca tvrdia, že o sestru - umývača áut a konateľa firmy GACHEX Petra Gacha.

Má v tom prsty riaditeľ?

Pri podrobnom brázdení po rôznych databázach nezaujme iba spojenie Gach - Cigánek. Oveľa interesantnejšia sa javí informácia, na ktorú možno naraziť v Obchodnom registri. Týka sa priamo generálneho riaditeľa podniku Verejné prístavy Gabriela Szekeresa. Okrem šéfovania predstavenstvu tejto štátnej akciovky je spoločníkom v súkromnej firme CogES. Spolu s ním v nej sedí dáma s menom Mária Szekeres-Cigánková. Je to jeho manželka. Pozorný čitateľ v tomto momente iste zbystril pozornosť, pretože mu neunikla zhoda jej rodného priezviska s menom Emila Cigánka, konateľa spoločnosti ORANIT, ktorá sa uchádzala o zákazku v štátnej akciovke.

Podľa našich informácií ide o súrodencov, čo by znamenalo, že jeden zo súťažiacich je švagrom priamo generálneho riaditeľa Verejných prístavov. Nuž a tento švagor je zas podľa všetkého švagrom človeka, ktorý onú zákazku získal. Či je to naozaj tak a, ak áno, či nejde o konflikt záujmov, nedajbože, o zmanipulovanú súťaž, sme sa chceli osobne opýtať priamo riaditeľa Verejných prístavov Gabriela Szekeresa. Nedostali sme sa však ani len na jeho sekretariát. Odtiaľ nám totiž cez interkom odkázali, že pán generálny riaditeľ nemá čas a ani netuší, kedy ho mať bude. Po tejto neúspešnej návšteve sa nám však expresne rýchlo telefonicky ozval jeho značne rozhorčený hovorca Martin Kontúr, ktorý vôbec nerozumel tomu, čo to akože malo znamenať. Vysvetlenie, že si len robíme svoju prácu, ho neuspokojilo. Následne nám dal písomne vedieť, že „na základe zverejneného článku Víťaz z umyvárne v týždenníku PLUS 7 DNÍ, číslo 29 zo dňa 20. júla 2017, obsahujúcom účelovo zmanipulované informácie, neoverené špekulácie a citáty vytrhnuté z kontextu, sa spoločnosť Verejné prístavy, a. s., rozhodla na vami položené otázky nereagovať…“ Pre úplnosť dodajme, že na podozrivé rodinné prepojenia sme sa opýtať ani nestihli. Verejné prístavy sa rozhodli nereagovať na doplňujúce otázky týkajúce sa samotnej súťaže.

Dohodená zákazka

Napriek tomu sme sa Gabriela Szekeresa písomne pýtali na jeho možné rodinné prepojenia na konateľov firiem, ktoré sa v štátnej akciovke Verejné prístavy v súťaži uchádzali o polmiliónovú zákazku, respektíve v nej uspeli. Hovorca štátnej akciovky nám síce napokon predsa len pomerne rozsiahlo odpovedal, o rodinných vzťahoch Gabriela Szekeresa sme sa však nedozvedeli ani slovo. „Napriek nedôvodnosti kritiky zo strany médií a skutočnosti, že súťaž sa uskutočnila v súlade so zákonom, sa spoločnosť Verejné prístavy, a. s., z dôvodu predchádzania ďalších zásahov do dobrej povesti spoločnosti rozhodla využiť svoje právo, ktoré jej priznáva rámcová zmluva, a túto zmluvu už vypovedala bez finančných postihov pre spoločnosť Verejné prístavy, a.s.,“ napísal nám okrem iného Martin Kontúr. Ak však nechce generálny riaditeľ Szekeres možné rodinné prepojenia vysvetľovať médiám, pýtať by sa ho určite mal ktosi iný. Niekto, komu by odpovedať musel. Lebo v prípade štátnej akciovky nejde len o podozrenia z manipulácie polmiliónovej súťaže. Gabriel Szekeres by sa musel vyjadriť aj k zmluve na kosenie, ktorú Verejné prístavy pod jeho vedením uzavreli vlani v novembri s českou spoločnosťou JS CORP.

Na jej základe táto firma za mesiac prác vykonaných od 24. novembra do 22. decembra zinkasovala od štátnej akciovky takmer 175-tisíc eur! No a prečo je podľa nášho skromného názoru potrebné preskúmať aj túto zmluvu? Pretože konateľom JS CORP je istý Jiří Streck. Muž s rovnakým menom a trvalým bydliskom je pritom aj spoločníkom v slovenskej eseročke ORANIT.

Spolu s Emilom Cigánkom, údajným švagrom generálneho riaditeľa Gabriela Szekeresa. Mimochodom, hoci Verejné prístavy zmluvu s víťazom polmiliónovej zákazky, teda firmou GACHEX, vraj už vypovedali, z dostupných informácií vyplýva, že od tejto spoločnosti bez jediného zamestnanca, ak nerátame jej konateľa umývača áut Petra Gacha, si štátna akciovka už stihla objednať práce takmer za 82-tisíc eur.