Vživotnom období, keď by si už muž v jeho veku a s jeho kariérou mohol užívať postavenie a peniaze, zažíva Pavol Rusko (54) ťažké chvíle. Po Slovensku sa môže pohybovať len obmedzene - nohu mu „zdobí“ policajný náramok, ktorý musí nosiť, aby monitoroval každý jeho pohyb. Rusko je obvinený z objednania vraždy svojej niekdajšej obchodnej partnerky Silvie Volzovej.

Krušné chvíle: Pavol Rusko strávil niekoľko dní v cele. Na snímke po prepustení obklopený novinármi.
Krušné chvíle: Pavol Rusko strávil niekoľko dní v cele. Na snímke po prepustení obklopený novinármi.
Zdroj: Michal Smrčok

S úsmevom

Cez víkend horúce slnko vyhnalo Ruska s priateľkou, ktorú nazýva familiárne Heňuška, do krásnej prírody v Terchovej. V jednej z miestnych reštaurácií si vychutnávali sobotný obed a kávu. Spoločnosť im robil domáci miláčik, pes Lara. „Po dlhom čase sme konečne odišli z ruchu veľkomesta a dali si výborné halušky. Veľmi radi chodievame do severných oblastí Slovenska, cítime sa tam dobre,“ vyjadril sa pre PLUS 7 DNÍ. Bývalý politik ostáva v obraze - hodinu na terase si totiž spríjemňoval čítaním dennej tlače. Zdá sa, že zo závažných obvinení, za ktoré hrozia Ruskovi roky väzenia, si ťažkú hlavu nerobí. „Slečna, a koľko že stojí táto fľaša?“ prihováral sa čašníčke s úsmevom na perách, keď pri bare vyplácal účet za dobrý obed a kávu. V dobrej nálade pri odchode zdravil prísediacich hostí, akoby to boli známi z minulosti. Nič si nerobil ani z ozdoby, pre ktorú si ho oní hostia obzerali. Exministrovi hospodárstva špatil nohu náramok, ten musí nosiť na základe rozhodnutia súdu.

Obed a kávička: Kým si Pavol Rusko vychutnával reštauračné prostredie, Henrieta sa paranoidne obzerala.
Obed a kávička: Kým si Pavol Rusko vychutnával reštauračné prostredie, Henrieta sa paranoidne obzerala.
Zdroj: Martina Bednárová

Možno práve preto bola jeho dlhoročná priateľka Henrieta Hegerová, s ktorou tvoria pár už sedem rokov, nervózna. V pokoji neobsedela ani chvíľu, neustále sa obzerala a pre istotu si aj v prítmí reštaurácie chránila oči veľkými slnečnými okuliarmi. Pavol Rusko sa nedávno pre slovenské médiá vyjadril, že s Henrietou chystajú svadbu. Pre náš týždenník však túto informáciu vyvrátil. „Bulvár to nafúkol, termín už máme, ale najbližšie roky to určite nebude. Čakáme, kedy sa ukončí ten kolosálny nezmysel a svinstvo, ktoré proti mne zosnovali,“ prehovoril. Obrad sa po­dľa jeho slov bude konať až potom, ako bude môcť vycestovať na svadobnú cestu do zahraničia. To sa vzhľadom na jeho stále neukončený trestný prípad, kde ho mafián Černák usvedčuje z objednávky vraždy, môže poriadne natiahnuť. Na prvý pohľad by sa však zdalo, že poblednutý, ale vysmiaty Rusko rieši viac svoj milostný život, ako budúcnosť na slobode.

Nepríjemný pohľad

Nielen náramok, ktorý skrýval bývalý riaditeľ Markízy pod bielou ponožkou, pútal pohľady, okolosediacich o čosi viac miatla nepekná veľká jazva na ľavom lýtku. V novembri v roku 2005 si vraj totiž Rusko pri manipulácii s guľovnicou, ktorú mal v legálnej držbe, nešikovne prestrelil po poľovačke nohu. Aj keď od incidentu ubehlo trinásť rokov, pamiatku na údajne nešťastnú náhodu bude mať Rusko do konca života.

Mafiánovo svedectvo

Podľa mafiána Mikuláša Černáka bývalý mediálny magnát Pavol Rusko prišiel za ním do Banskej Bystrice v roku 1997 s prosbou, aby sa „postaral“ o jeho spoločníčku. Údajne preto, aby sa takto dostal k päťdesiatpercentnému podielu Sylvie Volzovej v televízii Markíza. Za jej vraždu vraj núkal potenciálnym vrahom 20 až 40 miliónov slovenských korún a údajne aj zložil polmiliónovú zálohu. V Černákovej výpovedi padali dokonca konkrétne mená, ktoré sa o „vec“ mali postarať. A nebol to nik iný ako Miloš Kaštan, vtedajšia pravá ruka Mikuláša Černáka, a bos sýkorovcov Róbert Lališ, alias Kýbel. „Markíza Slovakia ako držiteľ televíznej licencie by bola podľa zákona povinná nahlásiť Rade pre rozhlasové a televízne vysielanie aj každú zmenu vlastníckej štruktúry spoločnosti. V takom prípade by rada musela začať správne konanie a zmenu odsúhlasiť alebo licenciu odňať. No a súčasťou každého konania by bolo, samozrejme, vypočutie aktérov. Ak si niekto myslí, že Rusko plánoval prísť na radu a rozptýliť jej pochybnosti tvrdením, že Volzová je mesiac nezvestná a naposledy ju videl, ako išla s Černákom do lesa, ale keďže nevie, kedy sa vráti, tak odkazuje, aby na ňu nečakali a prevod schválili?“ ironicky komentuje motív objednávky právny zástupca Pavla Ruska. Samotný Rusko obvinenia odmieta a tvrdí, že si u černákovcov tiež iba zisťoval, či si práve ona náhodou neobjednala jeho vraždu.