Asi takto by sa dalo sumarizovať hodnotenie, ktoré tomuto sympatickému generálovi dali odborníci na bezpečnosť. Isté je, že o obnovu mandátu žiadať nebude. Otázne je, kto ho nahradí. Keďže jednou z funkcií generálneho náčelníka OS SR je „vypracovanie návrhu ročného a viacročného rozpočtu“ pre vojsko či „riadenie finančno-ekonomických procesov OS“, výber osoby, ktorú vymenujú, nie je ľahostajný ani politikom. Lebo najvyšší veliteľ je človek, ktorý posiela rezortu žiadosti o nákup často drahého armádneho materiálu a techniky.

Vybrali či nevybrali?

Hovorkyňa ministerstva obrany tvrdí, že meno možného nástupcu Milana Maxima je u nich v rezorte známe. Kedy vybraného kandidáta minister predstaví vláde, však nepovedala. Neprezradila ani, či už v súvislosti s vybraným menom existuje politická zhoda.

Generálmajor Ľubomír Sloboda (67) s prezidentom Andrejom Kiskom
Generálmajor Ľubomír Sloboda (67) s prezidentom Andrejom Kiskom
Zdroj: Archív

Bývalý dlhoročný zamestnanec rezortu obrany, dnes poslanec a podpredseda SNS Anton Hrnko vraví, že informácia o tom, kto by to mal byť, sa k nemu zatiaľ nedostala. Podľa exministra a dnes člena predsedníctva strany Martina Glváča ani v Smere tému „neriešili“. „Ani nebudeme, pretože je to tak, ako vždy v minulosti, výhradné právo ministra obrany navrhnúť kandidáta vláde. Tá ho schváli a prezident vymenuje,“ napísal. Podľa hovorcu Romana Krpelana Andrej Kiska o výbere mena doteraz informovaný nebol.

Meno je tajomstvom

Podľa našich informácií majú najväčšie šance šéfovať ozbrojeným silám v najbližších rokoch dvaja muži - súčasný národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Daniel Zmeko a vojenský predstaviteľ pri Vojenskom výbore NATO Ondřej Novosad. Vedenie rezortu môže tiež zvažovať Maximových zástupcov Miroslava Kociana či Pavla Macka. Tí by mali šancu hlavne z hľadiska kontinuity velenia.

Generálmajor Miroslav Kocian (56) - druhý zľava
Generálmajor Miroslav Kocian (56) - druhý zľava
Zdroj: Archív

„O nominácii nového náčelníka Generálneho štábu nevieme u nás vo vojsku zatiaľ nič. Je to trocha čudné, lebo súčasnému náčelníkovi podľa zákona vyprší funkčné obdobie 6. mája 2018, ale v mojom najbližšom okolí zatiaľ nikto nevie nič o nominácii,“ čudoval sa ešte v polovici marca vysoký dôstojník, že sa ho pýtame na túto tému.

Termín tlačí

Nuž, isté zdržanie ohľadom informovania tých, ktorých sa zmena bude týkať najviac, nastalo možno aj pre politickú krízu. Je pravda, že sa formovala nová vláda, ale, na druhej strane, na ministerstve obrany pod taktovkou SNS sa nemenilo nič.

„Nepochybujem o tom, že výmena velenia sa začiatkom mája stihne bez problémov,“ ubezpečuje Róbert Ondrejcsák, štátny tajomník na ministerstve za Most-Híd. „Uznávam však, že meno kandidáta na túto funkciu mohlo byť známe vo väčšom predstihu pred skončením mandátu súčasného náčelníka generála Maxima,“ dodal.

Okrem základných, teda formálnych požiadaviek by mal Maximov nástupca podľa Ondrejcsáka byť človekom s „dostatočným odborným a morálnym rešpektom vojsk“. „Mal by byť hodnotovo jasne vymedzený s ohľadom na civilizačné ukotvenie Slovenska. Mal by byť schopný bez obáv prezentovať svoj názor, a to aj vtedy, ak odporuje názoru politického vedenia, a mal by disponovať dostatočnou vnútornou integritou a schopnosťou vyrovnať sa s krízovými situáciami, ktoré ho bezpochyby budú čakať,“ opísal nároky.

Déjà vu

Vojaci pri tohtoročnom výbere svojho najvyššieho veliteľa zažívajú podobný príbeh ako pred štyrmi rokmi. Vtedy predčasne skončil ako náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek. Oficiálne pre zdravotné problémy, ako dôvody odchodu sa však spomínali nezhody armády s civilným vedením ministerstva.

Ani dnes nevládnu medzi týmito zložkami obrany ideálne vzťahy. Veliteľ jednotky NFIU na Slovensku Jozef Zekucia aj veliteľ špeciálneho pluku zo Žiliny Ľubomír Šebo požiadali o odchod do civilu. Dôvody uvádzať nemusia, ale za demisiami zrejme bola problematická komunikácia, hlavne s pravou rukou ministra Petra Gajdoša Jánom Hoľkom.

Čo sa týka výziev nového náčelníka Ozbrojených síl SR, štátny tajomník Ondrejcsák menuje úlohy spojené s riešením situácie zastaranej vojenskej techniky a tie okolo procesov obstarávania a zavádzania novej výzbroje. „Nemenej závažné však bude aj riešenie problémov spojených s odchodovosťou personálu a nastavením nového systému personálnej politiky,“ dodal.