Tip na článok
Hrob neznámeho vojaka: Pred dvoma rokmi mesto Banská Štiavnica vzdávalo na tomto mieste hold vojakovi Červenej armády.

Oslavovali hrdinského komunistu, v hrobe bol však pochovaný niekto celkom iný

Kto leží v hrobe na štiavnickej Kalvárii? Aj banské mesto sa pri jeho obnove poriadne seklo

Galéria k článku (3 fotografie )
Hrob neznámeho: Pred dvoma rokmi mesto Banská Štiavnica vzdávalo na tomto mieste hold vojakovi Červenej armády.
Pod štiavnickou Kalváriou: Generál Josef Šnejdárek so svojimi vojakmi.
Štiavnická kalvária: Kedysi sa pri nej odohrávali krvavé boje.

Pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Banskej Štiavnice Červenou armádou sa mesto rozhodlo obnoviť hrob neznámeho vojaka na Kalvárii. Nachádza sa kúsok nad Dolným kostolom a donedávna bol označený ako „Hrob neznámeho vojaka Č.a.“

„Bola to veľká sláva za prítomnosti ruských predstaviteľov," krúti hlavou Martin Macharik, šéf Kalvárskeho fondu. O pár týždňov vyšlo najavo, že na kalvárii nepochovali neznámeho červenoarmejca, ale vojaka, ktorý padol vo vojne s komunistami.

 

Padol pri obrane Slovenska: Mladý Čech František Brož mal len dvadsaťdva rokov.
Padol pri obrane Slovenska: Mladý Čech František Brož mal len dvadsaťdva rokov.
David Duducz

So Šnejdárkom sme porazili komunistov

Podľa archívnych záznamov v hrobe leží vojak Československej armády František Brož, narodený v roku 1897, ktorý podľahol na následky zranení v boji v roku 1919. O akej vojne je reč?

V roku 1918 prevzala v Maďarsku moc komunistická strana a vznikla Maďarská republika rád. „Maďari napadli Slovensko a na štyri mesiace ho obsadili. Bola to zaujímavá situácia - vzniklo Československo, Masaryk s Benešom a Štefánikom sa tešili z republiky a naraz je tu dvadsaťtisíc maďarských vojakov a obsadené územie," popisuje situáciu takmer z pred sto rokov Macharik.

Ako sa brániť, keď mnohí československí vojaci boli po skončení Prvej svetovej vojny ešte v zahraničí? „Polepili teda nejako légie a zohnali generála Josefa Šnejdárka, čo bolo neuveriteľné! Tento muž celý život bojoval v zahraničí, v légiách. Bol ako robot - mal desiatky zranení, celý pozošívaný. A on dal dokopy takú malú armádu a začal bojovať s Maďarmi," vysvetľuje Macharik.

„Predstavte si, že sme viedli vojnu a vyhrali ju! Porazili sme komunistickú Maďarskú republiku rád! A preto túto vojnu vymazali komunisti z učebníc dejepisu. Veď oni nemohli prehrať!" zašpásuje si.

 

Smutná irónia

V armáde, ktorú zostavil Josef Šnejdárek, bojoval aj František Brož. Zomrel na Kalvárii spolu s mnohými ďalšími. Slávnosť pri jeho hrobe v máji 2015 bola teda veľkou iróniou osudu. „V pohrebnom liste mal napísané: ,Zahynul na Kalvárii v Štiavnici od boľševika maďarského.' A tomuto vojakovi zabitému komunistom dali predstavitelia mesta Banská Štiavnica komunistickú hviezdu na hrob," krúti hlavou šéf Kalvárskeho fondu.

Po troch týždňoch na štiavnickej Radnici zistili svoj omyl. „Namiesto toho, aby sa ospravedlnili a rýchlo to upravili, trvalo dva roky, kým vymenili náhrobok. Tentoraz potichu, bez ospravedlnenia a vysvetlenia," dodáva.

 

Viac si o generálovi Josefovi Šnejdárkovi, ktorého mnohí prezývajú aj „záchranca Slovenska" prečítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní