Otestujte sa! Spomeniete si ešte na mená najznámejších mečiarovských privatizérov? Tento test zodpovie správne iba málokto.

Vladimár Mečiar a jeho vyvolení
Foto: Archív

30.4. 16:00 Divoké deväťdesiate roky sa niesli v znamení privatizácie, štátne podniky v hodnote miliárd korún sa dostali do rúk vybraných majiteľov, ktorí boli blízki HZDS Vladimíra Mečiara. Iba niektoré z privatizovaných podnikov nepostihol ťažký osud v podobe brutálneho vytunelovania.

Matador Púchov

1/9 Gumárenský megapodnik, ktorý sa za socializmu volal Gumárne 1. mája Púchov, viedol už v 80-tych rokoch. Po sérii transformácií sa z neho stal napokon Matador Púchov. Viete, ako sa volal muž na čele rodinného klanu, ktorý ho napokon sprivatizoval?

Foto: Pavol ?ur?o
Kúpele Piešťany

2/9 Kúpele Piešťany privatizoval v roku 1996. Po súdnych sporoch sa tento privatizér po roku 1998 presťahoval do Viedne. Neskôr sa kúpele vátili do Fondu národného majetku, napokon ich získala spoločnosť Danubius Hotels Group. Kto bol tým privatizérom?

Foto: Shutterstock
Novofruct

3/9 Novozámockú konzerváreň chcela privatizovať manželka poslanca HZDS, ktorá však dostávala štátny príplatok za nepodnikanie. Jej manžel vyhlásil, že o tom netuší, ale neskôr sám odporúčal vláde, aby projekt jeho pani schválila. Viete, o kom hovoríme?

Foto: Henrich Mi?ovi?
ŽOS Vrútky

4/9 Aj v privatizácii Železničných opravovní Vrútky figurovala rodina muža, ktorý z nej profitoval. Vo firme, kde vtedy pracovalo 1500 ľudí, pán poslanec zamestnal celú rodinu - manželku, deti, jeden brat bol riaditeľom odboru, druhý šoférom. Kto to bol?

Foto: TASR
Nafta Gbely

5/9 Ak by sa akcie Nafty Gbely predali na burze, štát mohol zarobiť 3 miliardy korún. V privatizácii ju však kúpila Druhá obchodná spoločnosť za 500 miliónov a zaplatila iba prvú splátku vo výške 150 miliónov. Kto bol tvárou tohto kšeftu tisícročia?

Foto: TASR Pavel Neubauer
Do vybudovania výrobnej jednotky investoval Slovnaft   300 miliónov eur.

6/9 Slovnaft privatizovala v roku 1995 zamestnanecká akciovka. Bol to jeden z mála prípadov, kedy nedošlo k drancovaniu, ale naopak, k zveľadeniu firmy. Hlavné slovo v manažmente mal človek, ktorý v rafinérii začínal ako robotník. Kto to bol?

Foto: TASR
Ružomberské SCP Mondi.

7/9 SCP Ružomberok sa dostal do privátnych rúk v roku 1996. Ide opäť o jeden zo zriedkavejších úspešných privatizačných príbehov, pretože firmu ovládli ľudia, ktorí ju dostali medzi najsilnejšie v regióne. Hlavou spoločnosti, ktorá papierne ovládla je:

Foto: ilustračné, stavbaroka.eu
Doprastav sa bude súdiť s poľskou národnou diaľničnou spoločnosťou.

8/9 Doprastav založili v roku 1953. V roku 1988 sa z neho stal štátny podnik a o 5 rokov neskôr akciová spoločnosť. Do jeho privatizácie vstúpila v marci 1995 zamestnanecká akciovka DOAS a získala 51% akcií Doprastavu. Muž za týmto príbehom sa volal:

Foto: ILUSTRAČNÉ-Archív
Východoslovenské železiarne

9/9 Východoslovenské železiarne majú za sebou divokú privatizačnú éru. Po prvej vlne kupónovej privatizácie predal štát akcie skupine manažérov. Ktorý magnát zbohatol na privatizácii VSŽ najviac?

Foto: archív, Plus JEDEN DEŇ
Hrať znova Ďalšie kvízy

Ďalšie obľúbené kvízy

Video obsah