Proces oddlžovania stavebného molochu Váhostav so sebou priniesol okrem pohnutých osudov obyčajných ľudí mnoho paradoxov. Mladého živnostníka Dominika Oláha (22) napriek všetkým vyplneným papierom a splneným podmienkam správkyňa nezaradila medzi veriteľov Váhostavu. Pre jedinú zle vypísanú adresu.

Do prihlášky totiž napísal žilinskú adresu Váhostavu, ktorú mal na faktúrach, no firma zatiaľ na papieri zmenila sídlo do Bratislavy. Na odrobené peniaze z Váhostavu tak môže zabudnúť, pritom jeho súd pre neplatenie faktúr naháňa a pre Váhostav je na mizine.

Nezaplatili

Dominik Oláh (22) je vyučený automechanik. Víta nás v bytovke na okraji Detvy aj s manželkou Annou a jej otcom Pavlom. Okolo behá ich zvedavý psík. Na svoj vek Dominik pôsobí ustarane. Niet sa však čomu čudovať. Práce v regióne nie je práve veľa a tak sa aj s pomocou svokra snažil získať robotu na stavbe neďalekej rýchlostnej cesty.

Založil si živnosť, našiel partiu ďalších ľudí a uzavrel zmluvu s Váhostavom. „Plnili sme gabióny (pletivo s kameňmi), zo začiatku to bolo v poriadku,“ vraví Dominikov svokor Pavel (41), ktorý mu pomáhal s manažovaním ľudí. Aby mohli prácu rozbehnúť a pred vyplatením faktúr platiť ľudí, vzali si úver. Pracovali na úseku R2 Pstruša - Kriváň.

Prvú faktúru Váhostav podľa Pavla vyplatil. „Ďalšie dve faktúry, na vyše štyritisíc a takmer dvadsaťdvatisíc eur, však už nevyplatil,“ ukazuje Pavel.

Čítajte viac:

Kým sa politici hádajú, veritelia Váhostavu si berú pôžičky a živoria!

Zlá adresa

Zaradili sa tak medzi stovky ľudí, ktorým Váhostav dlhuje peniaze. Pre Váhostav strana Smer prijala takzvaný lex Váhostav, na základe ktorého štátna firma bude odkupovať za polovicu hodnoty dlhy stavebnej firmy. Dominik so svokrom však neuvidia ani to. V prihláške do reštrukturalizácie totiž urobili formálnu chybu a medzi veriteľov ich preto nezaradili.

„Zistili sme to, až keď sme sa neobjavili v zozname veriteľov, ktorý zverejnila Slovenská reštrukturalizačná,“ priznáva Pavel. Nezaradenie medzi veriteľov im potvrdila aj reštrukturalizačná správkyňa Petra Gabrišová. V prihláške napísali pôvodnú adresu Váhostavu. V lete 2014 Váhostav totiž zmenil adresu sídla a Oláhovci to nezachytili.

Ani polovicu

„Teraz máme iba dlhy, je to mladý chlapec a už je možno do konca života zadlžený,“ krúti Pavel hlavou. Ako živnostník ručí totiž celým svojím majetkom. Keďže reštrukturalizácia je už skončená, šanca, že by niekedy uvideli svojich takmer 26-tisíc eur, je nulová.

„Pán Oláh bol pritom aktívny, zaujímal sa o priebeh reštrukturalizácie, do poslednej chvíle bol presvedčený, že spravil všetko správne,“ hovorí jeden z vodcov veriteľov a šéf firmy Remal Milan Blaho.

Ako dodáva, stal sa obeťou zákona, ktorý je pre obyčajného človeka zložitý. Jediná chybička ho vyšla na 26-tisíc eur. Zákon je totiž postavený tak, že aj keby zabudol hoci dĺžeň v slove Váhostav, tak o svoje peniaze príde. Nedostane možnosť predať za polovicu svoju pohľadávku štátu.

Čítajte viac:

Sklamaný líder Váhostavu Blaho: Nepodržali ho ani vlastní

Platiť musí

A hoci jemu a ďalším Váhostav zatiaľ beztrestne za prácu nezaplatil, Dominik, paradoxne, platiť musí. Bagrista, ktorého si najal, ho dal na súd a žiadal zaplatiť za svoju prácu. A súd mu dal pred týždňom za pravdu. Dominik mu musí vyplatiť vyše deväťtisíc eur aj so súdnymi poplatkami.

Pritom moloch Váhostav, ktorého podpredseda predstavenstva Juraj Široký žije v luxusnej haciende v milionárskej štvrti, dlhy odpísal a dokonca polovicu z nich od veriteľov odkúpi štát. Paradoxne, mladý muž z rómskej štvrte, ktorý žije v nájomnom byte a poctivo drel, bude roky splácať svoj dlh voči bagristovi. Vlastne dlh Váhostavu.

„Súd mi nariadil do marca platiť po sto eur a od marca dvesto,“ vraví Dominik. Snaží sa nájsť si nejakú robotu, aby mal z čoho platiť. Robí vraj hocičo, kopáčske práce, betónovanie.

Čítajte viac:

Malí veritelia Váhostavu sú zúfalí. Niektorí si siahli na život

Zložité

Dominik doplatil na to, aké je zložité pre obyčajného človeka prihlasovanie do reštrukturalizácie. „Ja som štyri dni študovala zákon, ktorý vôbec nie je jednoduchý,“ hovorí Soňa Donovalová - v Remale má na starosti administratívu. Ani zohnať tlačivo na prihlášku vraj nebolo jednoduché, hoci údajne malo byť na každom súde.

„Skúšala som to na niekoľkých počítačoch, kým sa zobrazilo správne,“ vysvetľuje a dodáva, že chápe, že pre človeka, ktorý je navyknutý na manuálnu prácu, to musí byť veľmi zložité.

„Niektorým ľuďom sme radili, kde nájdu dokumenty a ako majú postupovať,“ vraví Blaho. Podľa Donovalovej nie je ani vyplnenie prihlášky jednoduchý proces.

„Ani nám neuznali úroky z omeškania, volala som preto správkyni, ale vysvetlila mi, že som presne nerozpísala, ako som ten úrok vypočítala, aj keď tam mala všetky jednotlivé čísla vyplnené, teda percentá, dni aj z akej sumy,“ opisuje Donovalová.

Myslí si, že veľa malých firiem či živnostníkov, ktorí už nemali peniaze na právnika, nemali šancu správne vyplniť prihlášky.

Čítajte viac:

Don Široký: Pribratý oligarcha si užíva pobyt za mrežami. Svojej vily

Proti správkyni

Veriteľom sa stále nepáči postup správkyne Petry Gabrišovej. Aj preto, čo sa stalo Dominikovi Oláhovi, uvažujú o právnych krokoch.

„Už tá kauza prehrmela. Každý žije vlastný život, ale aj vzhľadom na tento prípad nemáme pocit, že správkyňa by obhajovala záujmy veriteľov, čo má podľa zákona robiť. Máme skôr pocit, že pracovala pre objednávateľa a tým bol dlžník, čo je tiež riadny nezmysel. Ak sa prihlási viac takýchto veriteľov ako pán Oláh, zvažujeme právne kroky,“ vraví Milan Blaho.

Pre Petru Gabrišovú bola reštrukturalizácia Váhostavu prvou veľkou úlohou. Správkyňou sa stala iba dva mesiace pred začatím prípadu Váhostav.

Idú odkupovať

Reštrukturalizácia Váhostavu sa skončila a štát v lete založil eseročku s názvom Slovenská reštrukturalizačná. Jej šéfom sa stal bývalý poslanec parlamentu za SDKÚ Peter Miššík, ktorý predtým pracoval v Slovenskej rozvojovej a záručnej banke.

Eseročka bude vykupovať od nezabezpečených veriteľov, teda najmä takých, ktorí pre Váhostav pracovali, ich pohľadávky. Zaplatí im však najviac 50 percent. Tým sa stane vlastníkom všetkých pohľadávok a neskôr môže štát získať akcie Váhostavu.

Medzitým polícia vyšetruje ľudí z Váhostavu pre možný podvod, poškodzovanie veriteľa a zavinený úpadok firmy. Ešte začiatkom mája vypočuli vyšetrovatelia Juraja Širokého aj jeho syna. Nikto konkrétny ešte obvinený nebol.

Čítajte viac:

Z luxusu do luxusu: Široký mení vilu na Bahamách za ešte okázalejšiu

V haciende

Na rozdiel od Dominika Oláha, ktorý celý čas premýšľa, ako bude splácať svoje dlhy, nepôsobí Juraj Široký práve vystresovane. Aj keď mnohí ho pokladajú za skutočného majiteľa Váhostavu, ide o akciovú spoločnosť, ktorej oficiálna vlastnícka štruktúra je mimoriadne zložitá.

Už niekoľko politikov sa vyjadrilo, že za problémy Váhostavu by mal zodpovedať Široký svojím majetkom. Napríklad Andrej Hrnčiar zo Siete navrhol, aby predal hotel pri bratislavskom zimnom štadióne či haciendu na Bahamách, čo by podľa neho stačilo na vyplatenie dlhov.

Širokého hovorkyňa však upozornila na to, že hotel vlastní akciová spoločnosť Tehelné pole a Široký nemôže disponovať jej majetkom. Juraj Široký býva v luxusnej vile na Strmých vŕškoch v bratislavskej Záhorskej Bystrici, čo je známa milionárska štvrť. Okrem toho má aj spomínanú haciendu na Bahamách.

Do rodinného portfólia patrí tiež vila v Starom Smokovci. Širokí majú vplyv aj na blízky hotel Bellevue a Double Tree by Hilton pri zimnom štadióne v Bratislave. Keďže však oficiálne nie je Juraj Široký vlastníkom zadlženého Váhostavu, jemu nehrozí, tak ako živnostníkovi Dominikovi, že by mu súd rozkázal, aby svoje dlhy splácal.