Tip na článok
Sergej Salmanov mal podľa Somorovského podplácať množstvo ľudí, aby im biznis bežal bez problémov.

Podplácal Salmanov vplyvných ľudí? Na výplatnej listine mali byť sudcovia aj politici

Obvinený Salmanov údajne podplácal sudcov, prokurátora, vyšetrovateľku i politikov, vypovedal kľúčový svedok.

Galéria k článku (4 fotografie )
Béla: Na výplatnej listine podnikateľa Salmanova bol vraj aj Béla Bugár. Ten to strikne odmieta.
Spojivko: Salmanovovcov so šéfom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom spája známosť s Jozefom Oklamčákom, vpravo.
Nepozná: Bývalú šéfku daniarov Máriu Machovú tiež spomínajú v súvislosti s úplatkami. Tvrdí, že Salmanovovcov nepozná.

Ľubomír Somorovský ešte v lete minulého roka vypovedal na polícii o tom, že Sergej Salmanov údajne korumpoval nielen daňovú úradníčku v Šamoríne, ale aj sudcov, ktorí mu v spore so štátom o náhradu zmareného zisku umožnili vysúdiť takmer tridsať miliónov eur, ako aj ďalších štátnych činiteľov.

Špeciálna prokuratúra tvrdí, že všetky zistenia preveruje, ale dotknutých sudcov ešte nik nevypočul. Vyplýva to z vyjadrenia hovorkyne Ústavného súdu. Nikto nepreveroval ani svedectvo Somorovského u Bélu Bugára či Márie Machovej, ktorí tiež patria medzi osoby, ktoré Salmanov podľa jeho slov korumpoval.

Bugárovi to pripomína kauzu Gorila. Najvyšší súd koncom apríla vrátil celý prípad náhrady škody za čierny alkohol na začiatok.

Chobotnica

Somorovský má pestrú minulosť a jeho svedectvo sa môže vnímať aj ako snaha pomstiť sa Salmanovovi, ktorému sa už v minulosti vyhrážal. Kedysi spolu robili biznis a rozišli sa v zlom.

Vzájomná nenávisť vyvrcholila až tým, že Salmanovov syn Alexander po ňom strieľal. Somorovský sa rozhodol spolupracovať s políciou a v lete minulý rok vypovedal, koho všetkého vraj Salmanov podplácal. Jeho výpoveď máme k dispozícii.

Čítajte viac:

VIDEO z pracovne liehovarníkov Salmanovovcov: Výroba vodky načierno

Nikdy však nebol priamym svedkom odovzdávania úplatkov. Hovorí len to, čo mu údajne povedal sám Sergej Salmanov. Do korupcie tak namočil sudcu, ktorý vraj zobral dva milióny korún za rozsudok v istej nemenovanej kauze. Sudca neskôr prešiel na funkciu na ministerstve spravodlivosti pod vedením Štefana Harabina.

V Salmanovových službách mala pôsobiť aj sudkyňa z bratislavského krajského súdu. To, že vraj prisľúbila Salmanovovi pomoc, a to dokonca po tom, ako už na súde nebude pôsobiť, vypovedala aj dnes už nebohá právnička Kolesárová.

Podľa výpovede Kolesárovej Salmanov zamestnal sudkyninu dcéru vo svojej firme v Šamoríne. Ani jeden zo sudcov na naše písomné otázky nereagoval.

Neúspešne sme sa tiež pokúšali spojiť s prokurátorom, ktorý mal za úplatok zastaviť trestné stíhanie Salmanova. Podľa Somorovského mu peniaze odovzdal priamo Salmanovov advokát.

„Táto výpoveď je nepravdivá a orgány činné v trestnom konaní by preto mali dôkladne preveriť, či došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu krivého obvinenia, alebo ohovárania,“ reagoval advokát pod podmienkou anonymity.

Celkovo Salmanov podľa Somorovského výpovede vyplatil na úplatkoch pre políciu a prokuratúru niekoľko miliónov korún. Na zozname mala byť aj vyšetrovateľka, ktorá pôvodne iniciovala jeho stíhanie, a advokátka Danuše Tichá, manželka vtedajšieho prvého muža Generálnej prokuratúry Ladislava Tichého. Advokátka akýkoľvek kontakt so Salmanovovcami už dávnejšie poprela pre denník Sme.

Minulý rok priniesol denník Pravda informáciu, že prokurátor Ladislav Tichý uvažoval o prestupe do sudcovského stavu na Najvyšší súd. Jeho predseda Štefan Harabin má so Salmanovovcami spoločných známych, minimálne v osobe Jozefa Oklamčáka, ktorý ich spoločne pozval na meninovú oslavu v marci minulého roka.

Na párty sa zabával aj ústavný sudca Milan Ľalík. Štefan Harabin odmieta, že by sa so Salmanovovcami poznal, aj keď sa vyskytli na spoločnej akcii.

Čítajte viac:

Sergej Salmanov je vo väzbe, jeho firma môže vysúdiť od štátu 30 miliónov eur

Prokuratúra mlčí

Všetky vplyvné osoby, ktoré Somorovský vo svojej výpovedi očiernil a s ktorými sa nám podarilo spojiť, si želajú prešetrenie jeho výpovedí. Zatiaľ sa tak nestalo a polícia ich nekontaktovala. „V tejto súvislosti som vypočutý nebol,“ hovorí Salmanovov advokát.

Na vypočutie sudcov si prokuratúra musí najprv vyžiadať súhlas Ústavného súdu. Jeho hovorkyňa Anna Pančurová nám potvrdila, že žiadnu takú žiadosť zatiaľ nedostali. Somorovský vypovedal, že na Salmanovovom zozname figuroval aj Béla Bugár a Spišiak, pri ktorom chýba krstné meno.

„Je to absolútna hlúposť. Nepoznám ani Salmanovovcov, ani šéfku Daňového úradu v Šamoríne,“ povedal Béla Bugár, keď sme mu ukázali Somorovského výpoveď. „Tie mená sú úplne absurdné, veď Spišiak bol najväčší bojovník proti mafii, to je úplne vylúčené.“

Bugárovi to pripomína spis Gorila, kde dodnes nikto vierohodne nedokázal povedať, ktoré časti sú pravdivé a ktoré vymyslené. Svoje meno na Salmanovovom zozname si Bugár vysvetľuje tak, že obvinení si chceli zachrániť kožu a začali kaliť vodu tým, že udali všelijakých ľudí, aby sa nedalo zistiť, čo je pravda a čo nie. Ani jeho polícia ešte nekontaktovala. „Myslím si, že by to mala preveriť. Je to neuveriteľné svinstvo,“ hovorí politik.

Rovnako reaguje aj Mária Machová: „V živote som sa nestretla s pánom Salmanovom ani s jeho synom. Je to úplná hlúposť. V čase tej kauzy som bola riaditeľkou Daňového riaditeľstva a Colné riaditeľstvo bolo úplne samostatná inštitúcia.“ Špeciálna prokuratúra zatiaľ nechce informovať, či niekoho z vplyvných činiteľov obvinila.

„Všetky zistené okolnosti počas vyšetrovania, u ktorých je podozrenie zo spáchania trestného činu, sú preverované. Súčasné procesné štádium trestnej veci neumožňuje zverejniť viac podrobností o priebehu vyšetrovania,“ reaguje hovorkyňa Jana Tökölyová.

Absurdný rozsudok

Úplatky sa mali týkať najmä kauzy čierneho alkoholu, v ktorej štátne úrady formálne pochybili a Salmanovova firma NASK sa domáhala náhrady škody vo výške takmer 30 miliónov eur. Firma najprv uspela na okresnom, neskôr aj na krajskom súde. Víťazné ťaženie zastavil až Najvyšší súd po mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora.

V uznesení súd uviedol, že je absurdné, aby sa NASK-u uhradila škoda, údajne vzniknutá tým, že nemohla obchodovať s alkoholom, ktorý mal falošné kontrolné pásky, keďže taký alkohol sa nesmie predávať.

Firma svoju žalobu založila na tom, že v roku 2004 policajti i colníci skutočne pochybili pri zaistení čierneho alkoholu. Nedodržali zákonné postupy a lehoty, čo napokon viedlo prípad do stratena. NASK namietala, že pre pochybenia nemohla obchodovať a ušiel jej zisk. Okresný a neskôr i krajský súd s takýmto videním súhlasili.

Najvyšší súd sa však priklonil na stranu štátu, ktorý argumentoval tým, že sklady riadne zapečatila polícia ešte pred tým, ako colníci začali konať, a nachádzal sa v nich čierny alkohol, pričom je nepodstatné, kto nalepil na fľaše falošné pásky.

S tovarom preto nemohol nikto legálne obchodovať a firme NASK nemohla vzniknúť škoda. K slovu sa však dostal Ústavný súd, ktorý rozsudok Najvyššieho súdu v prospech štátu zrušil. Najvyšší súd koncom apríla opätovne prípad vrátil na okresnú úroveň.

VIDEO Plus 7 Dní