Post ústavného sudcu je pre právnika zaujímavý a lukratívny džob. Podľa našich zdrojov by ním nepohrdol ani expremiér a teraz už len poslanec Robert Fico. Mal sa tak vyjadriť na koaličnej rade. Otázkou je, kto by ho v Smere, ktorému stále šéfuje, dokázal nahradiť.

Bugár: Je to teoretická otázka

Na informácie o Ficovom príklone k postu ústavného sudcu sme sa pýtali aj strany Smer. Odpovede sme sa však nedočkali. Zhovorčivejší neboli ani koaliční partneri.

„Ja som to nepočul, tak si o tom nič nemyslím,“ odbil nás podpredseda SNS Anton Hrnko. Podobne reagoval aj predseda Mostu-Híd Béla Bugár: „Na teoretické otázky odmietam odpovedať.“

Zatiaľ majú len Pellgriniho

O možnom Ficovom kandidovaní na post ústavného sudcu sa pritom v kuloároch šepká už pomerne dlho. Ako sudca by nemohol byť členom politickej strany, nieto ešte jej predsedom. Otázkou tak je, kto by za neho prevzal oťaže zatiaľ najsilnejšej strany.

„Osobnosť s takým výtlakom, ako mal Fico, momentálne nemajú, ale pri dobrej komunikácii by ho mohol Pellegrini nahradiť. Nemôže to byť nejaký nováčik,“ myslí si politický analytik Ján Baránek. A dodáva, že Pellegrini nevyvoláva až také vášne ako Fico.

Je to útek?

Ficov možný odsun na post sudcu môže pôsobiť rôzne. Dá sa vnímať aj ako snaha odísť z politiky, čo by mohli niektorí členovia Smeru vnímať, ako neférové opustenie strany pred voľbami. „On už chcel odísť, keď kandidoval na prezidenta. Fér nefér, je to nový pokus. Viem si predstaviť, že istej časti Smeru by to vyhovovalo. Pre Fica by to bola veľmi dobrá úniková cesta a pre Smer cesta vnútornej rehabilitácie,“ myslí si Baránek. Podľa politológa Miroslava Kusého je však otázne, či by Fico prešiel ako ústavný sudca. „Má nejaké hendikepy. A keby prešiel, musel by sa držať právomocí sudca a nezasahovať do politiky. Pre neho by to bola skôr zašíváreň,“ myslí si.