Tip na článok
Efektívnejší: Dankova „reforma“ skrátila čas poslaneckých vystúpení. Zákonodarcovia majú aj ďalšie triky, ako rokovať kratšie.

Prešibaní poslanci: Urýchlili hlasovanie, a šup na trojmesačné prázdniny!

Rýchlo odhlasovať a šup na trojmesačnú prestávku. Danko vraj urobil z parlamentu „hlasovaciu mašinu“.

Galéria k článku (21 fotografií )
Zmätky: Poslanci niekedy hlasujú naraz aj o tridsiatich bodoch. V rozhodovaní im pomáhajú palce kolegov.
Andrej Danko: Pod jeho taktovkou sa dlhoročné zabehnuté spôsoby parlamentu menia.
Efektívnejší: Dankova „reforma“ skrátila čas poslaneckých vystúpení. Zákonodarcovia majú aj ďalšie triky, ako rokovať kratšie.

Poslanci Národnej rady SR rokovali v zrýchlenom režime. Robotu si nakopili a scvrkli do menšieho počtu dní, ktoré musia tráviť v pléne. Opoziční poslanci sa búria, že nestíhajú riadne si naštudovať materiály, a keď je výbor, dokonca sa nestihnú naobedovať. Koalícia tvrdí, že ide o racionálne nakladanie s časom. Matovič kričí, že Andrej Danko spravil z parlamentu „hlasovaciu mašinu“.

Kam mieria politici na dovolenku? Chorvátsko, more aj „manželka rozhodne“

Dôvod? Lebo medveď

Harmonogram Národnej rady predpokladal, že poslanci budú rokovať od 9. do 26. mája. Rozpravy o zákonoch a následné odhlasovanie legislatívy však poslanci stihli o týždeň skôr. Slobodu na svoje ďalšie aktivity nadobudli už 19. mája. V júni repete. Dohodli sa, že si skrátia obednú prestávku o hodinu a večerné rokovanie potiahnu až do 20., namiesto do 19. hodiny. Dôvod? Žiadny pádny nenašli.

„Priznám sa, že mne viac vyhovuje, keď sú rokovacie dni trochu kratšie. Teraz nám skoro každý deň zasadá výbor. Keďže som vo dvoch výboroch, namiesto obeda sedím na nich,“ hovorí poslankyňa Edita Pfundtner z vládneho Mosta-Híd. Počas bežných dní majú poslanci na obed dve hodiny, a to aj preto, že v čase medzi 12. a 14. hodinou často rokujú výbory.

Poslanci si skočili do vlasov: Pohádali sa kvôli lanovke cez Dunaj

Tam poslanci podrobne rozoberajú zákony, ktoré má parlament na stole. Ide vlastne o kontrolné orgány Národnej rady - ukladajú pokuty z omeškania pri majetkových priznaniach verejných funkcionárov, riešia konflikty záujmov alebo si volajú ministrov na vysvetlenie káuz. Na nedostatok času na prípravu či na obed sa sťažujú aj iní poslanci, hlavne z opozície.

Palce a palčeky

„Mení sa tu program z minúty na minútu, poradie bodov krížom-krážom. Takto sa na prácu nedá sústrediť. Neviete, o čom sa práve ide rokovať,“ sťažuje sa Miroslav Ivan z SaS. „Nechápem, na základe čoho hlasujú koaliční poslanci, či to vôbec čítajú. Nerozumiem, ako môžu stíhať vyžiadať si odborné stanoviská,“ vraví a dodáva, že sa im skrátil aj čas na prípravu.

Minister Plavčan s veľkou pompou otvoril na východe materskú školu za 93-tisíc eur. Pre štyri deti

Počas júnovej schôdze sa stalo, že niekedy hlasovali naraz aj o tridsiatich bodoch. Orientácia v tom, za čo stlačiť gombík, nie je jednoduchá. Zrejme aj preto sa objavilo viacero prstov s gestom podobným tomu, akým sa preslávila smeráčka Jana Laššáková. Palce hore či dole ukazoval napríklad aj SaS-kár Martin Poliačik či Richard Vašečka z OĽaNO.

„Je to také uistenie pre poslancov, hlavne o bode, o ktorom vie detaily len poslanec, ktorý bol na výbore. Ukážem jeho odporúčanie. Nezaväzuje to našich poslancov, ako majú hlasovať,“ vysvetľuje poslanec Obyčajných ľudí rozdiel medzi jeho palcom a palcom Laššákovej.

Papalášske maniere smeráckeho primátora: Na polícii s ním jednali po protekcii a v rukavičkách

Nižšia kvalita

„Pracovné tempo je veľmi rýchle, viac mi vyhovuje, keď je na prípravu k jednotlivým bodom schôdze viac času. Teraz to ide tak rýchlo, že ani nemáte čas na reakciu,“ hovorí Edita Pfundtner, jedna z mála koaličných poslancov, ktorí režim kritizujú. Má to vôbec význam? „Takto sme sa dohodli, takto sa to dohodlo na politickom grémiu, takže keď to viacerým vyhovuje, nenamietala som,“ odpovedala poslankyňa za Most-Híd.

„Znižuje to kvalitu práce parlamentu. Nielen to, že rokujeme dlho, ale máme problém zareagovať, keďže sa body často presúvajú,“ vraví Richard Vašečka. Dodáva, že poslanci nemajú dvojhodinovú obednú pauzu len tak na parádu. Okrem účasti na výboroch musia niektorí stihnúť napríklad prijať návštevy či oficiálne delegácie.

Slovenský expremiér si v Bruseli poriadne užíva, lukratívny flek vybavil aj asistentke

Kvôli prázdninám?

Voľno, ktoré bude trvať od 22. júna do 5. septembra, poslanci prázdninami nevolajú. Okrem väčšieho počtu voľných dní, keď nemusia fyzicky chodiť do práce na bratislavské Námestie Alexandra Dubčeka, však iný dôvod na zrýchlený režim rokovania hľadajú ťažko.

„Prekáža mi to. Evidentne chcú poslanci koalície ísť čo najskôr na dovolenky,“ myslí si poslanec za SaS Ľubomír Galko. Nové pravidlá z dielne šéfa NR SR Andreja Danka, podľa ktorých parlament rokuje od januára, celkovo skrátili čas rokovania. Obmedzili totiž čas vystúpenia poslanca v rozprave na 20 minút. Predtým mohli zástupcovia ľudu rečniť neobmedzene. „Nebol dôvod skracovať to ešte viac a predlžovať nám dni. Zbytočne to naháňajú, lebo aj tak skončíme skôr,“ kritizoval.

„Je to preto, aby mali vybavené, aby mali desať týždňov voľno. Pripadá mi trápne mať tri mesiace voľna a brať tri tisícky mesačne,“ rozčuľuje sa Igor Matovič. Danko podľa neho urobil z parlamentu „hlasovaciu mašinu“.

Temná minulosť nového šéfa RTVS. Návštevy u Mečiara, aj pozemky pre Kočnera

Dôvody nehľadajú

Poslancom za Smer je jedno, v akom tempe rokujú. Oslovili sme z nich asi desiatku. Všetci tvrdili, že v parlamente, samozrejme, zostávajú do 20. hodiny, ako vyžaduje schválený režim. Aj obed stíhajú, hodina naň im vraj bohato stačí. Samozrejme, niekedy ich vidíte z parlamentnej reštaurácie prichádzať aj po prestávke. Ale to sa zrejme tiež nazýva v poslaneckom žargóne stíhaním.

„Rokovací poriadok je nastavený tak, ako je, takže sa tomu prispôsobujeme,“ vraví Ladislav Kamenický. Aké to má opodstatnenie? „Je dohodnutý rokovací poriadok,“ hovorí. A dôvod, ktorý by bol iný ako „je to tak a tak to je“? „Už som vám povedal,“ dodal smerák na naše naliehanie. Či sa vďaka tomu teší na dlhšie prázdniny, neodpovedal. Utiekol do rokovacej sály.

Po opodstatnení skrátenia schôdze nepátral ani jeho kolega zo strany Mikuláš Krajkovič. „Prispôsobím sa každému rytmu,“ vraví. „Beriem to tak, ako to je,“ povedal. Celé leto sa chystá pracovať v regióne, ani na dovolenku si vraj čas nenájde. Mimochodom, aj oficiálny dôvod superrýchlych rokovaní parlamentu je, „lebo sa tak dohodli poslanci“.

Podvedení štátom. Štyri roky im zadržiavali zálohu za pozemok, aby im ho nakoniec nepredali

Hlasujem, ale nie som odborník

Chceli sme si overiť, či poslanci vedia, o koľkých zákonoch z veľkej témy, ako je napríklad školstvo, bola reč na aktuálnej schôdzi. Spýtali sme sa ich, ale správnych odpovedí bolo málo. „Nikto nepreštuduje všetky zákony. Taký poslanec tu nie je ani nikdy nebol,“ povedal Ľubomír Jahnátek. „Bol tu minimálne jeden zákon zo školstva,“ tipol si Ján Podmanický. Bolo ich osem. „Ja v školstve nie som, venujem sa sociálnym veciam,“ povedal Jozef Burian. Hlasuje však aj o zákonoch o školstve a určite nikto nepoprie, že táto téma sa týka celej spoločnosti a každého občana. Ladislav Andreánsky sa pri otázke o počte zákonov z oblasti školstva, ktoré sa na júnovej schôdzi prerokúvali, zasmial. „Som v ústavnoprávnom výbore, nie v školskom,“ odvetil Andreánsky.

Či sa poslanci budú so schvaľovaním zákonov ponáhľať aj po lete, nevedeli povedať. Každá schôdza je vraj iná. Možno si svoj čas v septembri a októbri odsedia tak, ako by podľa rozvrhu mali, a na rozpravu či vypracovanie odborných stanovísk si nechajú dostatok času. Ktovie, či budú takí trpezliví aj na poslednej schôdzi pred Vianocami. Váš tip?

VIDEO Plus 7 Dní