Tip na článok
Popiska: Preventívne prehliadky u všeobecného lekára podľa poisťovne absolvuje len tretina pacientov.

Preventívne prehliadky aj bez vás: Poisťovňa prišla na podvodné správanie lekárov

Matúš Német

V zdravotníctve nie je v súvislosti s pacientmi zrejme dôležitejší pojem ako prevencia. Aj preto sú preventívne prehliadky u všeobecných lekárov tým správnym kľúčom ako predchádzať nežiaducim zdravotným komplikáciám. Z posledných zistení však vyplýva, že nárok absolvovať preventívnu prehliadku väčšina populácie ignoruje, na čom si niektorí všeobecní lekári postavili nekalý biznis.

Ako uviedli predstavitelia poisťovne Dôvera na svojej tlačovej konferencii, dospelí poistenci majú nárok na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára raz za dva roky. Z dostupných údajov však  vyplýva, že z tých, ktorí majú na túto prehliadku nárok, ju ročne absolvuje približne tretia.

Základná preventívna prehliadka obsahuje komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov, kontrolu stavu očkovania, vyšetrenie pulzu a tlaku krvi, kontrolu hmotnosti a tiež rozbor moču, pečeňové testy a krvný obraz. Súčasťou preventívnej prehliadky sú aj laboratórne vyšetrenia, pretože môžu potvrdiť či dokonca odhaliť poruchu vnútorných orgánov či dokonca rakovinu krvi.

„Analýzou údajov o týchto platbách sme zistili, že takmer pri tretine preventívnych prehliadok neboli vykonané všetky predpísané laboratórne vyšetrenia. Spolu ide o takmer 60-tisíc preventívnych prehliadok ročne, ktoré neboli vykonané správne,“ uviedli zástupcovia poisťovne.

Prehliadky "akože"

Zaujímavým zistením bol takisto nadmerný počet ambulancií s podozrivo vysokým počtom poistencov, ktorí boli podľa dokumentácie na preventívnej prehliadke. „Ide o tisícky podozrivých prípadov. Môžu medzi nimi byť nesprávne zrealizované preventívne prehliadky, teda také, pri ktorých lekár neurobil laboratórne vyšetrenia. Alebo to boli vyšetrenia, ktoré neboli preventívnymi prehliadkami v pravom zmysle, boli tak však zdravotnej poisťovni vyfakturované. Prípadne išlo o fiktívne preventívne prehliadky zrealizované len na papieri,“ vysvetlil Matej Štepiansky z poisťovne Dôvera.

Poisťovni sa podarilo prostredníctvom svojich poistencov nájsť až 700 fiktívnych preventívnych prehliadok v celkovej hodnote 12 000 eur. Tie boli odhalené zatiaľ v štyroch ambulanciách.

Preverovanie síce potrvá ešte niekoľko mesiacov už teraz sa však odhaduje celková škoda až vo výške pol milióna eur. „Aj pri týchto odhaleniach nám pomohli podnety od poistencov, ktorí si vo výkaze o platbách za zdravotnú starostlivosť všimli vyšetrenia, ktoré v skutočnosti neabsolvovali. Veľmi si ceníme, že si tieto zistenia nenechali pre seba a informovali nás,“ dodal Cehlárik.

Pri zisťovaní nekalých praktík ambulancií napomáha poisťovni takzvaný Antifraudový tím, respektíve oddelenie preverovania fiktívnej zdravotnej starostlivosti. Oddelenie oficiálne vzniklo až v roku 2018, v skutočnosti má však za sebou už dva roky systematickej práce. Od januára 2016 tento tím zložený z ľudí so skúsenosťami v polícii a v lekárstve podali desať trestných oznámení a uložili na pokutách až 2 milióny eur.

VIDEO Plus 7 Dní