Tip na článok
Do Dubaja letel s Kaliňákom aj policajný šéf Tibor Gašpar (vpravo).

Prvá trieda Kaliňák: Na nóbl služobku do Dubaja zobral celú delegáciu

Minister vnútra na pozvanie šejka strávil tri dni v Dubaji. Kaliňákova letenka vyšla na šesťtisíc eur, ostatní z delegácie leteli za dva a pol tisíca.

Galéria k článku (7 fotografií )
Centrum biznisu: V bohatom Dubaji sa uzatvárajú veľké obchody. Šejkovia prejavili záujem o bratislavské letisko.
Luxus: Aj v druhej, biznis triede mali štátni úradníci nebývalý luxus rozťahovacích kresiel a 20-palcových obrazoviek. Za 2 500 eur.
Ohlasy: V Emirátoch si ministra Kaliňáka uctili v novinách viackrát.

Minister vnútra Robert Kaliňák si na služobnú cestu do Dubaja v Spojených arabských emirátoch (SAE) zobral vyberanú spoločnosť - policajného prezidenta Tibora Gašpara, šéfa hasičov Alexandra Nejedlého a svojho poradcu pre bezpečnostné technológie Petra Šimka. Spolu s ochrankármi a dvomi protokolistkami delegáciu tvorilo osem ľudí.

Kaliňák letel v prvej triede, kde sa cena v leteckej spoločnosti Emirates prehupla cez šesťtisíc eur. „Minister vnútra si letenku, ako býva zvykom, na služobnej ceste platil sám, zvyšok delegácie letel v biznis triede a cena za letenku bola 2 500 eur,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Účet iba za letenky bol 17 500 eur bez Kaliňákových šesťtisíc. Ďalšiu takmer tisícku zhltli diéty. „Čo sa týka ubytovania, celú slovenskú delegáciu hostil podpredseda vlády a minister vnútra SAE šejk Saif bin Zajed al Nahjan, člen kráľovskej rodiny Abú Zabí,“ dodal Netík.

Potichu

Ministra vnútra a spol. pozval do Dubaja šejk na tretí globálny samit SAE. To je síce honosný názov pre podujatie, ale v princípe je to priestor na lobing a udržiavanie dobrých vzťahov s vládami, kde ropní šejkovia majú svoje záujmy.

Každú zahraničnú cestu akéhokoľvek ministra by podľa správnosti mala vopred schváliť vláda na svojom zasadnutí. Kaliňákovu trojdňovú cestu do Dubaja by ste však v zozname hľadali márne. Schválená nebola.

Zahraničnú cestu možno odobriť aj dodatočne, ak sa konala neplánovane a narýchlo. Čo určite bolo aj v tomto prípade, keďže termín globálneho samitu SAE je známy asi len rok vopred.

Kúpia šejkovia letisko?

Ministerstva vnútra sme sa pýtali, aký prínos bude mať Slovensko z tejto zahraničnej cesty, kde iba letenky stáli 17 500 eur. Okrem iného sa dohodli, že si navzájom zrušíme víza - ale iba pre diplomatov a ľudí so služobným pasom.

Minister vnútra sa podľa vyjadrení tlačového oddelenia tiež snažil v arabských emirátoch presvedčiť miestnych, aby ich vojaci, policajti a hasiči chodili pravidelne cvičiť na Slovensko, študovať na našu vojenskú alebo policajnú akadémiu či na rekondičné pobyty do Piešťan alebo Tatier.

Jednou z tém bolo aj stráženie problémovej východnej hranice s Ukrajinou. Niektoré technické vychytávky by radi použili aj šejkovia na svojich hraniciach. V neposlednom rade sa riešil letecký biznis.

„Emiráty sú ochotné vyriešiť potrebné dofinancovanie Letiska M. R. Štefánika, spolupracovať na otázke národného prepravcu Slovenska a ďalších investícií do nehnuteľného majetku na Slovensku,“ konštatoval Netík. Šejkovia by tak mohli odkúpiť časť letiska a naliať peniaze do štátnych aerolínií.

Hody v lietadle

Keď už je reč o lietadlách, Kaliňák si let s aerolinkami Emirates mohol vychutnať, pretože, ako sme už spomenuli, jediný letel prvou triedou, kým jeho kompánia sa musela uspokojiť s biznis triedou. Policajný prezident Tibor Gašpar sedel vedľa šéfa hasičov Alexandra Nejedlého.

Po počiatočnom skúmaní, ako luxusné polohovateľné sedadlá fungujú, dvojica sa vybrala do palubného duty-free shopu. Nejedlý s Gašparom dlho posudzovali niekoľko typov luxusných hodiniek, ktoré im letušky s božou trpezlivosťou ukazovali.

Cez uličku od nich sedel Kaliňákov poradca Peter Šimko, ktorého funkcia naberala v danom okamihu svoj skutočný význam. Do jeho rúk sa od Gašpara, pohybujúceho sa po lietadle iba v ponožkách, dostávali jednotlivé kúsky a on ich ako špecialista na bezpečnostné technológie znaleckým okom hodnotil.

Na rad prišlo aj hodovanie. Po úvodnom pohári sektu si slovenská delegácia mohla pochutiť na jemne pripravenom hovädzom mäse či kvalitnom výbere z darov mora a skvostných dezertoch.

VIDEO Plus 7 Dní