Exposlankyňa Helena Mezenská sa z politiky stiahla po tom, ako sa z kandidátky Obyčajných ľudí pred rokom a pol opätovne nedostala do parlamentu. Zaujímali sme sa, ako vidí politiku s odstupom času.

V kontakte nezostala

Mezenská hovorí, že v kontakte s bývalými kolegami nezostala. A to z prozaického dôvodu: majú iné hodnoty. Stretáva sa zväčša s ľuďmi z praxe, s ktorými ju spája „profesionálny a hodnotový prienik“.

„Priateľov, „spriaznené duše“, som žiaľ v politike nenašla, sporadicky kontakt udržiavam iba s jedným mne najviac blízkym exposlancom,“ vraví. Jeho meno nepovedala. „nechám si to pre seba, bola by som nerada, keby sa na to niekto upriamoval,“ vysvetľuje tajnosti.

Návrat? Možno

Mezenská žije v rodnom Poprade a pracovne sa vrátila do svojej organizácie Ombudspot, kde sa venuje ochrane spotrebiteľa. „Dnes žijem a pracujem v ústraní a popravde si túto fázu života bez stáleho pracovného vypätia a verejného drobnohľadu, užívam,“ pochvaľuje si.

Ako mnohí iní politici, ktorí od náročného mandátu, akým ten poslanecký nepochybne je, aj Helena Mezenská sa teší, že „konečne má čas aj na seba, rodinu, prírodu, na život a všetko čo k nemu okrem práce patrí“.

Ako mnohí iní politici, ktorým dali voliči načas pauzu, aj ona nepopiera, že politické ambície stále má. „Nič nesilím, ani nevylučujem. Ani zásadne neplánujem. Žijem v prítomnosti a vo viere, že som práve tam, kde som najviac potrebná. Svojmu životu nechávam voľné plynutie a prirodzenú organizovanosť, reagujem na výzvy, ktoré ma vnútorne oslovia a ku ktorým cítim zodpovednosť. Nezáleží na tom akého druhu sú. Možno budú aj politické,“ vysvetlila, ako funguje.

Hnusná politika

Na parlament, či už lokálny alebo národný, si nespomína najlepšie. „Po všetkých rokoch a skúškach som dospela k záveru, že politika je prostredím upevňovania moci, zákulisných hier a intríg, nezmyselnej konfrontácie a súťaže, v ktorom ťažko hľadať spolupracovníkov pre pomoc ľuďom. Pre reálne potreby ľudí, tam niet veľa miesta. Toto poznanie je pre mňa demotivačné,“ zhodnotila.

Na čo spomína v dobrom? „Dobré“ bolo poznanie pominuteľnosti svetskej slávy a moci. Teším sa, že napriek všetkým tlakom a atakom, som ostala verná svojmu svedomiu a vnútornej slobode,“ vraví.

„Všetky prekážky a to čo som prvotne vnímala ja a moje okolie „ako zlé“, napríklad aj snahu o bulvarizáciu a škandalizáciu mojej osoby ma napokon posilnilo v mojej viere a sebadôvere. Vyčistilo to okruh mojich priaznivcov a priateľov,“ dodáva exposlankyňa, ktorá čelila napríklad vydieraniu kvôli zmanipulovaným erotickým fotografiám, či posmechu za to, že na promo fotografii držala mobilný telefón naopak.

Matovič a Remišová

Mezenská tvrdí, že zo života v parlamente jej nechýba „temer nič“ a sa smeje sa na tom, že i keď nie je v politike, zaujímame sa o jej názory. Na otázku, ako vidí pôsobenie Igora Matoviča, ktorý sa ukazuje v parlamente čoraz menej, odpovedá svojsky: „Stiahol sa? Sledujem to „z diaľky“. Iba nechodí na schôdze parlamentu. Myslím, že jeho rozhodnutie ešte nie je konečné.“

„Mal predsa nedávno tlačovku k VÚC voľbám a svojmu podnikaniu, poukázal na politické prenasledovanie a zneužívanie politickej moci. Kým sa tieto procesy neukončia, predpokladám, že nebude chcieť strácať vplyv. A ak k tomu dospeje, poteší sa rodina a jeho utešené dcérky.“

Prospel by OĽaNO nový líder/ka? „To je otázka pre členov a prívržencov,“ vraví Mezenská. Na tú, ktorú médiá označujú za možnú Matovičovu náhradu však exposlankyňa príjemné slová nemá. „Osobne ju nepoznám. Myslím si, že snahu jej otvoreného pranierovania odhaľovaných korupčných káuz a daňových podvodov vládnej moci skrižujú a sťažujú rovnaké podozrenia voči reprezentantom politickej a štátnej moci, z prostredia ktorých vzišla,“ myslí si.

Čo dnes robia nevýrazné „fešandy“ zo Smeru? Kde sa podel kontroverzný Štefan Kuffa, či starí kádéhacki harcovníci? O tom, kde skončili iní bývalí poslanci, ktorí sa v minulých voľbách do parlamentu nedostali, si prečítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.