Tip na článok
Mocný: Alexander Rezeš, v strede, patril v 90. rokoch k najvplyvnejším a najbohatším Slovákom. Na snímke s futbalovým trénerom Jánom Kozákom, vľavo.

Rezeš o otcovi: „Tí, čo si oňho obtierajú hubu, by sa pred 25 rokmi pokakali, len aby mu mohli podať ruku.“

„Tí, čo si oňho ešte aj dnes obtierajú hubu, by sa pred 25 rokmi aj pokakali, len aby mu mohli podať ruku,“ hovorí v exkluzívnom rozhovore exprezident VSŽ Július Rezeš.

Galéria k článku (13 fotografií )
Rozhadzovali: Rezešovci výrazne podporovali volebnú kampaň HZDS v roku 1998. Na Slovensko priniesli hviezdy, medzi nimi Claudiu Schifferovú.
Problémy rodiny: Vdova po Alexandrovi Rezešovi trávi posledné roky čas najmä v Budapešti. Jej dcéra Eva, na snímke hore, si tam odpykáva 9-ročný trest za smrteľnú haváriu.

O rodine Rezešovcov sa toho za posledné roky síce veľa popísalo, no samotní aktéri sa v médiách absolútne nevyjadrovali. Takmer pätnásť rokov. Po smrti bývalého ministra dopravy, veľkého akcionára Východoslovenských železiarní (VSŽ) Alexandra Rezeša v roku 2002 sa ich vyjadrenia v médiách dajú doslova rátať na prstoch jednej ruky. Ako dnes žijú?

Rezešovho syna Júliusa s manželkou Evou, bývalou miss, vídať v hoteli Double Tree by Hilton v Košiciach. Jeho mamu Evu zas v Budapešti, kde pravidelne navštevuje svoju dcéru vo väzení.

V ústraní

Július Rezeš (47) s manželkou Evou (33) žijú v Košiciach a nemienia to meniť. Dom má postavený hneď oproti rodičovskému, kde dnes žije jeho mama. Ako tvrdí, rodina je pre neho všetkým, preto nemá dôvod odpútať sa z maminej blízkosti - a keď bude treba, pomôže aj svojej sestre. Dnes už vraj nevyhľadáva pompézne večierky ani spoločenské akcie, kde by sa ukazoval, a žije skôr v ústraní. Často jazdí do zahraničia spolu so svojou rodinou. Niekdajšia miss Eva Džodlová je už jeho tretia oficiálna partnerka.

Zosobášili sa v tajnosti v roku 2008 na francúzskej Riviére, v decembri 2008 sa im narodil syn Richard. Tri deti - dve dcéry a syna - má Rezeš z predchádzajúcich vzťahov. „Mám radšej posedenia s kamarátmi. Nie večierky,“ vysvetľuje Július Rezeš svoju utiahnutosť. No ak by si niekto myslel, že nesleduje spoločenský život a nepozná sa so súčasnými politikmi, mýli sa. „Pravdaže poznám ľudí aj z dnešného politického spektra. Veď niektorí sú moji spolužiaci, ak sa stretneme v lete na terase, dáme si pivo. No ich vplyv absolútne nevyužívam. Nepotrebujem to,“ tvrdí Július Rezeš.

„Do nášho majetku vás prd!“:

Alexander Rezeš v jednom rozhovore pripustil, že jeho majetok sa rátav miliardách slovenských korún. No po tom, ako v roku 1998 vyhrala parlamentné voľby SDKÚ, Rezešovci, ktorí patrili do Mečiarovej suity, museli VSŽ i politické výslnie opustiť (viac sa dočítate v exkluzívnom rozhovore s Júliusom Rezešom na týchto stranách - pozn. red.).

Pozornosť médií a nálepka miliardárov však rodine ostali. Dnes nad týmito konštatovaniami Július Rezeš iba krúti hlavou a rebríček najbohatších ľudí považuje len za dobre čítaný marketingový ťah. „Bohatstvo Rezešovcov priamoúmerne súviselo s VSŽ. Z otca urobili miliardára, pretože kontroloval značnú časť akcií podniku, kde bolo základné imanie 16 miliárd korún. V roku 1999 už rozhodne nebol miliardár, lebo mu tie akcie zobrali,“ tvrdí Július Rezeš. Nepopiera však, že rodina vlastnila a vlastní niekoľko zaujímavých nehnuteľností. Ani to, že niektoré už predala. Tak ako luxusnú vilu v španielskom Alicante, kde sa jeho otec istý čas zdržiaval. „Čo sa týka majetku našej rodiny, nemusím o tom hovoriť, je to naša súkromná vec,“ rázne odbíja Rezeš naše otázky. „Poviem vám iba toľko, že sme vlastnili nehnuteľnosti vtedy aj dnes. Teraz je portfólio iné, ale nevidím dôvod, aby som niekomu vysvetľoval, čo mám, čo nemám a čo som kedy kúpil alebo predal. Je to naša súkromná vec a každého do toho prd,“ jasne vysvetľuje Július, ktorý dnes podniká práve s realitami.

Facky od otca

Opäť zdôrazňuje, že prioritou je preňho rodina a nie to, čo si kto o nich myslí. Napriek problémom, ktoré Rezešovcov zasiahli, stále držia pokope a navzájom sa podporujú. Július vraví, že bol tak vychovaný a vždy boli doma na seba viazaní a dôverovali si. Nebolo to inak ani s jeho nebohým otcom. „Na mňa ako na syna bol prísny. Nebol problém dostať od neho facku, aj keď som už bol na vysokej škole. Stačilo, ak mu nejaké moje počiny nevoňali. No na druhý deň sme už pozerali spolu futbal, pili pivo a rozoberali všetky problémy sveta. Bol pre mňa v prvom rade kamarát, s ktorým som mal tú česť stráviť kus svojho života,“ vraví. „Bol to jeden férový, veľkorysý a cnostný človek. Tí, ktorí si oňho ešte aj dnes obtierajú hubu, pred 25 rokmi by sa aj pokakali, len aby mu mohli podať ruku. Ale viete, ono je to také slovenské.“

Beriem ju ako fakt

Svoju vášeň pre nežné pohlavie Rezeš neutají, veď po jeho boku sa vystriedali už tri ženy - Edita, Linda a súčasná Eva - dve z toho boli miss. So všetkými má deti, ktorých súkromie starostlivo chráni. Na otázku, či plánuje ďalšieho potomka, sa len zasmeje a odpovie, že na vazektómii ešte nebol. „Mám štyri deti, dve s prvou manželkou, jednu dcéru s druhou a so súčasnou manželkou Evou syna. A ako s nimi vychádzam? Ako normálny chlap, ktorý miluje svoje deti - takže super! S manželkou a s deťmi sme sa práve vrátili z dovolenky, ktorú si každoročne užívame v rovnakej zostave,“ vraví. Ako dodáva, aj so svojimi ex vychádza korektne. Apropo, rodina. Okrem Evy má Július ešte sestru Chiaru, ktorú jeho otec splodil s televíznou hlásateľkou Gabrielou Haršányovou. „To, že existuje, jednoducho beriem ako fakt. Po otcovom úmrtí sa vyriešili dedičské trampoty a odvtedy sa nestýkame. Z mojej strany v tom nehľadajte žiadnu zášť alebo niečo podobné. Keby som ju alebo jej mamu stretol na ulici, rozhodne neprejdem na druhú stranu, ale pristavím sa pri nej a porozprávam sa s ňou,“ tvrdí Július Rezeš.

Všetko pre rodinu

Po náhlej smrti Alexandra Rezeša v júni 2002 - zomrel na infarkt - postihla klan Rezešovcov o desať rokov ďalšia nepríjemná udalosť. V auguste 2012 Eva Varholíková- Rezešová spôsobila v Maďarsku tragickú nehodu, pri ktorej zahynuli štyria ľudia. Tragédia rodinu zasiahla, no podľa Júliusa Rezeša ich aj viac spojila.

Eva si už päť rokov odpykáva svoj deväťročný trest. Za ten čas sa naučila perfektne po maďarsky, pracovala ako šička a nemala žiaden záznam o porušení väzenskej disciplíny či napomenutie. Je preto možné, že už budúci rok bude môcť za vzorné správanie požiadať o prepustenie na slobodu po odpykaní dvoch tretín trestu. Július na svoju sestru nezanevrel a po príchode z väzby jej určite pomôže. „Krv nie je voda! Veď je to moja sestra, preboha!“ jasne odvetí. „To, čo sa stalo v ten osudný deň, je mi strašne, strašne ľúto. To sme už vyjadrili niekoľkokrát. Ale je mi jasné, že aj keby som sa ešte tisíckrát ospravedlnil, bude to málo, nebude to znamenať nič. Vždy to bude málo voči obetiam a ich príbuzným. Keby som vedel vrátiť čas, tak to jednoducho urobím, žiaľ, nejde to,“ hovorí Rezeš a dodáva: „A práve z úcty k obetiam a ich príbuzným mi pripadá nevhodné, aby som sa vyjadroval, ako naša rodina trpí a ako znáša uväznenie mojej sestry v Maďarsku.“

VIDEO Plus 7 Dní