Tip na článok
Hlava štátu ako superstar: Na Pohode si s Andrejom Kiskom každý chcel podať ruku, jeho asistent rozdával podpiskarty.

Robil si kampaň? Prezident Andrej Kiska vysielal na Pohode signály, že v politike nekončí

Pred týždňom sa skončila festival Pohoda. Zaspomínajte si, ako to tam vyzeralo.

Galéria k článku (39 fotografií )
Hlavne štýlovo: Takto sa na Pohode odfotili Michaela Kocianová a Bruno Ciberej.
Dorota Nvotová: S partnerom a so synom Filipom.
Tour de France šéfa festivalu: Michal Kaščák bicykluje počas Pohody desiatky kilometrov.

„Fakt ma prekvapilo, že Milan Lasica spieva lepšie než Michal Kaščák či Braňo Jobus, - aj takto komentoval istý mladík štvrtok večer, keď známi umelci reinkarnovali na hlavnom pódiu legendárny album Bolo nás jedenásť. Zvesti o premárnenej šanci škreli každého, kto pompézny úvod hudobného festivalu zmeškal. Našiel sa však aj hokejista Marián Gáborík, ten koncerty na Pohode zámerne vynechával.

Či politik Pavol Frešo, ktorý na trenčianskom letisku v tmavom obleku svietil ako úkaz z inej planéty. Nahodená moderátorka Lucia Barmošová nedbala na zraky tisícok hostí a oddávala sa vášni so svojím staronovým priateľom Martinom. No asi najviac prekvapil bývalý hokejista Oto Haščák. Toho zaskočilo, že ho v sparnom počasí nedoviezli v klimatizovanom aute až k stanu, v ktorom mal diskutovať. Namiesto toho musel prejsť areál po vlastných.

Kaščákova Tour de France

Zato šéfa festivalu Michala Kaščáka inak ako na bicykli vidieť nebolo. „Netuším, koľko kilometrov prejdem, ale runway má dva kilometre a tú otočím veľakrát. Toto je moja Tour de France,“ priznal nám, keď sme ho pristavili. Cez rok, ako vravel, vôbec netrénuje. A teraz, s hlavou plnou festivalového programu, ani netušil, že Petra Sagana práve diskvalifikovali zo slávnych pretekov. „Vôbec neviem, čo sa stalo. Vidíte… V súvislosti s ním mi napadá len to, že by som bol rád, keby zelené tričko evokovalo Petra Sagana a nie iné významy,“ podotkol Kaščák a „pedáloval“ ďalej.

Bude znova kandidovať?

Aj keď sa povrávalo, že prezident priletí helikoptérou, nakoniec ho na festival doviezli z Popradu autom. Vystúpil pred diskusným stanom a priznal, že večer stihol malú oslavu a do postele sa dostal niekedy o pol šiestej ráno.

Oblečený v tmavých rifliach a košeli vystúpil na pódium, kde upresnil svoju nočnú dilemu. Večer predtým totiž jeho manželka priviedla na svet syna Martina. „Keď už sa to všetko udialo, tak som sa jej opýtal - Vieš, zajtra je Pohoda, sľúbil som. Čo teraz? Mám ísť alebo mám zostať s tebou? A ona mi hovorí - Vieš, toľkí ľudia ťa čakajú, nesklam ich, choď a všetkých ich odo mňa pozdravuj,“ uviedol sa prezident pred zaplneným stanom, ktorý záujemcom kapacitne nestačil. Jeho slová preto prenášali cez veľkoplošnú obrazovku umiestnenú vonku.

Prvý muž krajiny odpovedal aj na otázky typu, či syna pomenoval po Martinovi Bútorovi, ktorý ho podľa neprajníkov riadi. Ďalej pripomínal svoju „zodpovednosť za našu krásnu krajinu“. A keď sa po diskusii vydal na prechádzku po Pohode, podával si ruky a fotil sa s nadšenými mladými ľuďmi, jeho asistent rozdával prezidentove podpiskarty, typické skôr pre superstar. Nevyzeralo to teda, že by sa Andrej Kiska nechcel na Pohodu vrátiť ako prezident. Hlavu v smútku mal len Michal Kaščák, ktorý ho pred odchodom nestihol. V rukách mu tak zostal darček s logom festivalu - dvoma novorodencami.

Len sa nežeň!

Za dvadsať rokov sme si už zvykli, že na Pohode si boli všetci vždy rovní. Do predných radov na zahraničné hviezdy či na prezidentov sa záujemcovia dostávali podľa toho, kto skôr prišiel. A v roku 2017 to prišlo. Vyčlenila sa skupinka, ktorá okupovala luxusný stánok priamo s výhľadom na hlavné pódium. Ťaháky festivalu si tak z prvého poschodia VIP vychutnávala topmodelka Michaela Kociánová s moderátorom Brunom Ciberejom, režisér a partner Lenky Šóošovej Richard Raiman, tanečnica Katarína Štumpfová či dnes už čerství manželia Ivana Surovcová a Marián Gáborík - zosobášili sa v piatok. Hokejista sa napokon neplánovane zapojil do diskusie o budúcnosti slovenského hokeja, hoci v oficiálnom programe jeho meno nefigurovalo.

„Len sa nežeň,“ znela Gáboríkova zásadná rada, ktorú v závere adresoval kapitánovi hokejovej osemnástky Martinovi Fehervárymu. Nakoniec však doplnil: „Počkaj do tridsaťpäťky.“ Na Pohode trávil Marián Gáborík čas aj s Ivanou Surovcovou už od štvrtka. „Čo sa týka hudby, veľa koncertov som nevidel. Väčšinou postretávam kamarátov, sadneme, podebatujeme,“ ozrejmil nám.

Luxus nepotrebujú

Po svojom to poňali aj známi slovenskí herci. Miezga, Kemka a ďalší obsadili karavanový komplex. Ady Hajdu, ktorý sa stal na pár dní ich susedom, si tento model pochvaľoval už vlani. „Deti ma na Pohodu dlho nevedeli dostať. Lebo po dlhej divadelnej sezóne chcem byť iba sám so sebou. Ale minulý rok som dostal na Ježiška lístok, moja žena povedala, že pôjdeme do karavanu, na čo som už pristúpil. A tento rok som tu opäť a čítame tu s kolegami Majlingovu hru Ruzká klazika. Sám som sa mu prihlásil,“ netajil Ady Hajdu, ktorý si medzi karavanmi vybudoval umeleckú uličku.

„Milanko Ondrík je môj sused, takže striehneme na seba. Hovorí mi - Ady, pozor, zajtra je skúška. On si pamätá čas a ja miesto. Minulá skúška trvala u mňa päť hodín,“ vtipkoval večne vysmiaty Ady, ktorý si na sobotné vystúpenie v literárnom stane vzal slávnostnú košeľu. Vedľa neho postával Milan Ondrík v ružových kroksoch. „Pohoda vyhrala nad umením,“ smial sa herec, ktorý práve dorazil zo svojej maringotky. „Keď prišla včera búrka, my sme s deťmi popíjali čaj. Inak na Pohodu chodím vedome s tým, že si to tu plánujem užiť. Neplánujem tu oddychovať, je to vedomá činnosť zážitku.“

Ako jedna z mála do Trenčína každý deň dochádzala Zuzana Fialová. „Tým, že som abstinentka, veľmi veľa vládzem. Môžem robiť taxikára. Takže každý deň sem priveziem ľudí z Bratislavy a ďalších odveziem. Keď si to vezmeme z globálneho hľadiska, je to nanokúsoček. Nespím tu, lebo ma vyrušuje zvukový nekomfort,“ štebotala v červených lodičkách a keď videla náš údiv, dodala: „Hneď ako skončíme, idem do pohoďáckeho outfitu. Ale ‚ruzkú klaziku‘ musím reprezentovať v červených topánkach. To je predsa jasná vec.“

VIDEO Plus 7 Dní