Tip na článok

Široký chystá ďalší veľkolepý projekt. „Je to Satanova krajina,“ hovorí jeho veriteľ

Veritelia Váhostavu, ktorým štát musel vyplatiť dlhy tejto spoločnosti, asi nebudú mať záujem kúpiť si byt či apartmán v novostavbe, ktorú v širšom centre Bratislavy plánuje postaviť spoločnosť prepojená na známeho kontroverzného podnikateľa Juraja Širokého. Ten je naďalej verný svojmu heslu a „neváha a stavia“.

Galéria k článku (6 fotografií )
Stretnutie s Kočnerom: Kto komu dáva podnikateľské rady?
Širokého vila: Na Strmých vŕškoch v Záhorskej Bystrici žije podnikateľ, ktorého Váhostav musel oddlžovať štát.
Milan Blaho: „Je to Satanova krajina,“ krúti hlavou zástupca veriteľov Váhostavu nad informáciou, že Široký opäť stavia. On sám sa radšej zbalil a odišiel za hranice.

Na rozdiel od niektorých sklamaných dodávateľov neslávne známej firmy, ktorí stavebný marazmus na Slovensku nevydržali a odišli za hranice.

„Zbalil som rodinu a teraz žijem vo Švajčiarsku. To sa nedá povedať, ako to tu funguje, príďte, radi vás oboznámime, tu šliape všetko. Ten cirkus Humberto, ktorý sme zažili na Slovensku, to bola katastrofa,“ rozpráva zástupca veriteľov Váhostavu Milan Blaho. Slovensko je podľa jeho slov celé sprivatizované, „podelili si to tam a robia si, čo chcú. Pritom nám malým podnikateľom meškali platby, padali sme na hubu. To sa už nedalo vydržať, naozaj stačilo. Ľutujem každého poctivého, kto sa na Slovensku o niečo snaží. Ak sa zmení klíma, rád sa vrátim, ale veľmi tomu neverím,“ povedal Blaho pre PLUS 7 DNÍ.

V zóne pri Figare

Jednu z najväčších ekonomických káuz ostatných rokov - dlhy viac ako 120 miliónov eur - riešil Váhostav reštrukturalizáciou, teda ich odpisom. A hoci poškodil veriteľov a napokon musel (?) jeho dlhy zaplatiť štát - teda poskladali sme sa na to my všetci -, zodpovední si z toho očividne nerobia ťažkú hlavu. Naopak, zúfať si môžu iba ak malí veritelia, ktorí zrejme pochopili, že ak ich to aj nepoložilo, takto sa na Slovensku podnikať nedá.

A pán Široký? Ten dal od kauzy ruky preč. Dokonca na súde vyhlásil, že Váhostav nevlastní - hoci v predstavenstve sedí jeho syn. Apropo, Juraj Široký mladší. V jeho prípade možno povedať, že jablko nepadlo ďaleko od stromu. Ako sme písali v PLUS 7 DNÍ, nedávno kúpil bývalú vilu exšéfa Markízy a niekdajšieho lídra strany ANO Pavla Ruska na Strmých vŕškoch, v blízkom susedstve s luxusnou vilou svojho otca, ktorú - aspoň podľa našich fotografií - nákladne rekonštruuje.

Mladý Široký: Nedávno kúpil bývalú Ruskovu vilu a rekonštruuje ju. Foto: Matej Kalina

Klanu Širokých, skrátka, ide na Slovensku karta. Veď čo iné sa dá povedať na to, že len pár mesiacov po tom, čo kauza Váhostav, žiaľ, zapadla prachom, developérska hviezda Juraja Širokého staršieho opäť rastie. A ako sme zistili, dnes už znovu veselo začína podnikať v stavebníctve.

Vstal z popola

Najnovšie avizuje výstavbu luxusných bytoviek v širšom centre hlavného mesta. Projekt Fenix, nazvaný príznačne a iste so značnou mierou irónie podľa bájneho vtáka, ktorý vždy znovu vstane z popola, však nie je žiadna novinka. Široký chcel stavať dávnejšie.

Projekt Fenix: Budú tam vraj predovšetkým apartmány, aj preto bol schválený, lebo pri apartmánoch platia nižšie štandardy ako pri bytoch. Foto: Internet

Už pred šiestimi rokmi sa hovorilo o tom, že nové „hniezdo“ výškových domov by malo vyrásť pri križovatke Račianskej a Jarošovej ulice v bratislavskom Novom Meste. Na pozemkoch bývalej pekárne a mlyna mala v pláne stavať akciovka Wigro Trade Center. V jej predstavenstve ešte do júna minulého roka sedel bývalý rozviedčik Štátnej bezpečnosti, dnes vážený podnikateľ Juraj Široký.

Môžeme len hádať, či pre problémy Váhostavu, s ktorými podľa jeho vlastných slov nič nemá, sa firma Wigro Trade Center na dlhší čas odmlčala a spomínaná výstavba sa na niekoľko rokov zakonzervovala. Developér vtedy hovoril o prehodnocovaní projektu. Dnes je už všetko inak.

148 bytov na mieste schátranej pamiatky

Bratislavčania si možno pamätajú, že o privatizáciu mlyna, v ktorom do revolúcie sídlil štátny pekárenský podnik, bol mimoriadny záujem. Areál s výmerou asi trinásťtisíc štvorcových metrov postupne vystriedal niekoľko majiteľov. Pred desiatimi rokmi ho Široký získal od slovenského miliardára a teraz aj českého politika Andreja Babiša. Už vtedy bolo jasné, že o zveľaďovanie pamiatky nemá Široký záujem a roky dobre slúžiaci mlyn nechal doslova schátrať. Hoci ho nepretržite strážila bezpečnostná služba, niekoľkokrát vyhorel. Vlastník - napokon, ako inak - dostal povolenie na jeho zbúranie.

Stretnutie s Kočnerom: Kto komu dáva podnikateľské rady? Foto: Emil Vaško

Developér sa chváli, že Fenix Park má pozostávať z dvojice výškových budov, z ktorých nižšia má mať štrnásť alebo šestnásť nadzemných podlaží a vyššia devätnásť podlaží. Vyššia veža bude zarovno s uličnou líniou Račianskej ulice, kým druhá bude kolmo, vďaka čomu vznikne medzi nimi malé námestie.

Podľa projektu budú budovy založené na spoločnom pódiu, pod ktorým sa budú nachádzať dve podzemné podlažia vyhradené na parkovanie. Veže samotné budú prevažne rezidenčné, v nižšej sa bude nachádzať 48 bytov, vo vyššej sa uvažuje o sto jednotkách prechodného ubytovania - apartmánoch. Na prvých dvoch nadzemných podlažiach by sa mala nachádzať občianska vybavenosť a kancelárie. Toľko sa uvádza v projekte.

Povolenie vďaka apartmánom

Obyvateľov tejto časti hlavného mesta však celkom logicky zaujíma, ako je možné, že developér dostal na výstavbu povolenie, hoci je známe, že dopravná vyťaženosť je tu extrémna, a to nielen v rannej špičke. Nuž, developéri - a Široký nie je výnimka - dnes obchádzajú normy tým, že namiesto bytov nahlásia apartmány. „Čím viac apartmánov developér v bytovke postaví, tým menej sa musí trápiť s parkovacími miestami. Nehovoriac o normách, ktoré sú pri apartmánoch nižšie,“ vysvetlil nám realitný maklér.

Veriteľ Váhostavu Milan Blaho na informáciu, že firma Wigro Trade Center prepojená na Širokého ide stavať nové bytovky v širšom centre hlavného mesta, len neveriacky pokrútil hlavou a dodal: „Je to Satanova krajina.“

Milan Blaho: „Je to Satanova krajina,“ krúti hlavou zástupca veriteľov Váhostavu nad informáciou, že Široký opäť stavia. On sám sa radšej zbalil a odišiel za hranice. Foto: Juraj Roščák

No možno sa mýli. Názov Širokého projektu - Fenix, teda bájny vták, ktorý vždy opäť vstane z popola - je pre dianie na Slovensku asi príznačnejší názov. Prinajmenšom pre niektorých jeho vyvolených obyvateľov.

VIDEO Plus 7 Dní