Tip na článok
Všetci vysmiati, žatva bude dobrá.

Tajomstvo dievčiny z Ficových kolien! Zákulisie fotografie, ktorá valcuje internet

Premiér Robert Fico (Smer-SD) a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) zrejme ani netušili, aký ošiaľ vyvolá ich tohtoročná fotografia zo žatvy. Alebo žeby áno?

Galéria k článku (19 fotografií )
Gabriela Matečná a Robert Fico si oddýchli na stohu slamy.
Gabriela Matečná a Robert Fico si oddýchli na stohu slamy.

Predstaviteľov vlády vítalo v Drahovciach osadenstvo obce, na čele so starostom Jurajom Kleinom, exminister pôdohospodárstva Stanislav Becík a tradične oblečená mládež v krojoch.

Tajomstvo „skrytého“ úsmevu

Premiérovi a ministerke sa zachcelo sadnúť si pre fotografov na stoh sena. Čo čert nechcel, práve na tejto fotografii sa teraz zabávajú internetoví vtipálci. Všetkým je totiž na slame veselo – ministerke pôdohospodárstva, premiérovi, chlapcovi z dediny, ktorý drží soľ, ba dokonca aj „publiku“ za nimi. Jediná, ktorá sa netvári nadšene, je dievčina v kroji, s chlebom na rukách. Možno preto, že si ju premiér posadil na kolená. „Chúďa dievča,“ ľutujú ju niektoré komentáre. A ako to už v týchto prípadoch býva, internet zaplnili vtipy na tému premiérovho írečitého správania - od nudných až po šteklivé.

Čo sa dialo na mieste? Tušili ľudia, že premiérov počin získa takú popularitu? „Popularitu?,“ pýta sa pobavene starosta Drahoviec Juraj Klein (SMER-SD). „Ľudia sú takí - všetko využijú, zneužijú,“ vraví starosta a následne prichádza s vysvetlením záhadného výrazu dievčaťa, ktorý vyvolal toľko špekulácií ako úsmev Mony Lízy. Je nesmierne prozaické. „Dievča má ,rovnátka' na zuboch, preto sa neusmievalo,“ vysvetľuje a dodáva: „Veď v historickej dobe strojček na zuby neexistoval, ako by to vyzeralo, keby sa ona v kroji usmiala a ukázala by ho?“

Zoznámte sa: Robert Fico - gentleman

„Niekto sa neusmieva, niekto sa nevie usmievať,“ tvrdí pre zmenu Oliver Šiatkovský, predseda Regionálnej potravinovej komory v Trenčianskom kraji. Podľa neho je „nenadšený“ výraz dievčaťa vecou názoru. Napríklad jemu sa priamo na mieste nezdala smutná.

A ako to bolo s posedení na premiérových kolenách? Iniciatíva vraj prišla priamo od Roberta Fica. „Čo sa týka toho, že si sadla na kolená, tak pán premiér s pani ministerskou sa išli fotiť. Sadli si, chceli mať mladých vedľa seba, lenže tam nebolo veľa miesta. Premiér dievčaťu teda ponúkol svoje koleno, že ak sa teda neurazí. To bolo všetko. Nikomu nenapadlo, čo z toho vznikne,“ vraví starosta Klein.

„Samozrejme, že sme sa zasmiali, veď tam bola sranda,“ dodáva s tým, že dievčina sa usmievala, keď ju objektívy nevideli.

Meno tmavovlásky neprezradili, vraj si to neželá. Povedal len toľko, že tancuje v miestnom folklórnom súbore.

Mimochodom, hoci premiéra zvykla na poli pri kontrole úrody, či pri žatve sprevádzať aj jeho šarmantná hlavná štátna radkyňa Mária Trošková, tentokrát sme ju na fotografiách z družstva v Drahovciach hľadali márne.

Obilia bude menej ako vlani, ale dosť

Komu by chýbala informácia o tom, čo sa zástupcovia vlády o tohtoročnej úrode obilia dozvedeli, uvádzame bilanciu. "Slovenskí poľnohospodári odhadujú tohtoročnú produkciu obilnín na 2,5 milióna ton, čo je zhruba o dvadsať percent menej ako minulý rok," uviedli zástupcovia potravinárov. Vlaňajšia úroda však bola rekordná, preto porovnávanie nie je celkom namieste.

„Rád počúvam, že napriek tomu, že sucho napáchalo škody a objem výnosov bude nižší, tak stále bude dosť obilia na pokrytie domácej spotreby a ešte zostane aj na vývoz do zahraničia,“ povedal Fico.

Podľa ministerky Gabriely Matečnej je drahovské družstvo príkladom pre iných poľnohospodárov diverzifikáciou podnikania. "Okrem samotnej poľnohospodárskej výroby má aj jednu z najväčších pekární v okolí, ktorá zamestnáva 75 ľudí. Okrem tradičných plodín družstevníci pestujú aj sóju a cukrovú repu. Naviac, družstvo má mladého, len 31-ročného, predsedu Romana Spišáka, ktorý je otvorený novým myšlienkam a novým technológiám," informovali z výjazdu agentúry.

VIDEO Plus 7 Dní