Tip na článok

V tele nebohého Františka Gauliedera sa mali nájsť ópioidy

Pri toxikologickom rozbore sa v moči nebohého exposlanca Františka Gauliedera, ktorý prišiel o život pod kolesami nákladného vlaku, sa našli lieky, ktoré nemal predpísané, ani ich neužíval. Podľa našich informácií išlo o lieky z kategórie ópioidov, ktoré nie sú bežne dostupné a sú viazané na predpis od špecialistu.

Galéria k článku (19 fotografií )
Miesto nešťastia
Právnik rodiny JUDr. Foltán
František Gaulieder

V šoku

“Môj manžel bol kardiak, užíval bežné lieky na tlak a na chrbticu mal predpísaný Aulin. Nič iné,” povedala vdova po exposlancovi Zuzana Gauliederová. Informácia o ópioidoch, ktoré sa vo vysokej dávke mali nájsť v moči nebohého, ju zaskočila. Podľa informácií týždenníka Plus 7 dní sa v moči mal nachádzať až sedemnásobok maximálnej povolenej jednorazovej dávky tohoto lieku.

Kauza záhadného úmrtia exposlanca: Posledné foto Gauliedera pred smrťou

“Ide o analgetikum triedy ópioidov, látka je príbuzná morfínu, akurát má menej závažné vedľajšie účinky a preto sa nepredpisuje na špeciálnom recepte s modrým pruhom, ktorý v lekárni musia evidovať rok. Toto analgetikum predpisuje neurológ. Veľmi často tieto lieky zneužívajú narkomani. Podáva sa vo forme kvapiek, tabliet alebo čípkov. Kvapky nemajú žiadnu chuť, v prípade, že by ich niekto vypil napríklad v džúse, nemusí ich vôbec zaregistrovať,” vysvetlila nám farmaceutka, s ktorou sme vec konzultovali. Jednorázová maximálna dávka lieku nesmie prekročiť sto miligramov. Pre zvieratá je toxická už dávka 125 miligramov.

Kauza Gaulieder: Polícia utajuje detaily vyšetrovania smrti exposlanca

“Liek sa vylučuje výhradne močom, záleží aj od toho, ako pracujú obličky. Polčas eliminácie je šesť hodín. Určite ho však nesmú užívať ľudia trpiaci na srdcovocievne ochorenia, pretože liek môže vyvolať srdcové zlyhanie,” vysvetľuje odborníčka, podľa ktorej človek pri predávkovaní ópioidmi má celý rad veľmi vážnych príznakov. Má poruchy vedomia, zvracia, má kardiovaskulárne problémy, rozmazané videnie, nekoordinovanú motoriku, je zmätený.

Pacient užívajúci tieto lieky nesmie šoférovať. “Ak hovoríte, že v moči mal mať po smrti niekoľkonásobok jednorázovej dávky, určite sa dá konštatovať, že mu nepodali terapeutickú dávku,” diplomaticky formuluje odborníčka. Inak povedané, František Gaulieder užil liek v množstve, ktoré mu mohlo veľmi vážne ublížiť. V momente, kedy skončil pod kolesami vlaku, o sebe s takou dávkou ópioidov v tele viac-menej nemusel ani vedieť.

Čo videl rušňovodič?

“Ako som vyšiel z Trnovca nad Váhom, cez vľavo točivý oblúk, reflektor som zapol na diaľkové pri východe zo stanice, približne tristo metrov pred mostom mi okolo 1.45 hodine skočil do dráhy muž. Hneď som dal zvukové znamenie, rýchlobrzdu, brzdná dráha bola okolo 500 metrov, kde som zastal,” opisuje udalosti z noci 25.marca tohoto roku rušňovodič Igor V. Mladík tvrdí, že telefonoval zo služobného mobilu dispečerovi a s lekárničkou vyrazil hľadať zrazenú osobu.

“Čakal som do príchodu policajtov, ktorí prišli do desiatich minút. Ako som čakal, počul som v kríkoch praskanie,” hovorí Igor V. Mladý muž ako poľovník prisúdil zvuky, ktoré počul v kríkoch, vyplašenej zveri. Či naozaj išlo o zver, potvrdiť nevedel. Otázka však je, či by zver neušla už v momente, kedy zatiahol rýchlobrzdu a brzdiaci vlak spôsobil v nočnom tichu výrazný hluk. Rušňovodič Igor vo výpovedi opísal, že osoba mu vyskočila do koľajiska z pravej strany zhruba päť metrov pred vlakom.

Záhadná smrť exposlanca Gauliedera: Jeho syn má v tragédii jasno!

“Či mal obe nohy v koľajisku, neviem. Ja som totiž z pohľadu rušňovodiča videl iba od pol pása hore,” opisuje okamih zrážky Igor V. Tvrdí, že človek mal ruky do V a nezachytil ho čelne, ale stúpačkou. Bočnému nárazu zodpovedajú aj poranenia obete. Na ďalšie otázky vyšetrovateľa, či ten človek bežal, alebo boli jeho kroky pomalé, rušňovodič uvádza, že nebežal, ale ponáhľal sa, urobil jeden pomalý krok a jeden skok.

Aj laik vidí rozpor s predošlou odpoveďou, pretože krátko predtým Igor V. uviedol, že videl Gauliedera iba od pása vyššie. Mohol rušňovodič vidieť, či Gaulieder kráčal, alebo bežal - a koľko krokov urobil? Videl ho kráčať či bežať, ak ho videl iba od pol pása vyššie? Mohol vôbec Gaulieder, podľa neskorších zistení zdrogovaný mnohonásobne prekročenou dávkou ópioidov, bežať a skákať? Dokázal by človek omámený liekmi pomaly do bezvedomia vôbec vyliezť na násyp ku koľajniciam? Na tieto otázky by malo dať odpoveď aj ďalšie vyšetrovanie.

VIDEO Plus 7 Dní