Roky sú verejnosti na očiach, zastávajú rôzne politické posty, a predsa si súk­romie úzkostlivo strážia a o rodinných vzťahoch skôr mlčia. Vedeli ste trebárs to, že expremiér Robert Fico má sestru, expremiérka Iveta Radičová zas nevlastného brata alebo že známy spisovateľ, ktorý nedávno tragicky zahynul, bol brat poslankyne Petry Krištúfkovej? Starší či mladší súrodenec, spája ich jedno - sú v tieni úspešnejšieho súrodenca.

Prvý, druhý, tretí

Poradie, v ktorom sme sa narodili, do určitej miery ovplyvňuje našu povahu. A to nielen v detstve, ale po celý život. Aspoň tak to tvrdia psychológovia. Prvorodení alebo jedináčikovia zväčša excelujú, všetko chcú robiť naplno a očakávajú to aj od ostatných. Nechýba im zodpovednosť, serióznosť a orientácia na cieľ. Strední si hľadajú vlastnú cestu a neraz trpia svojím postavením - nie sú ani prví, najstarší, ani najmladší, ktorých všetci rozmaznávajú. Najmladší, takzvaní benjamínkovia, sú zas zábavní, šarmantní a presvedčiví, na druhej strane bývajú neistí, ľahkovážni, priveľmi zameraní na seba, ba dokonca manipulatívni. Takže, ako sú na tom súrodenci našich politikov?

Rakúšanka a lokálny politik

Miroslav Lajčák, 55 (minister zahraničných vecí, nominant Smeru)

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák má dvoch súrodencov. „Brat ministra sa volá Vladimír, žije v Poprade a je riaditeľom popradského gymnázia. Sestra Táňa, na snímke druhá zľava, pracuje v Rakúsku pre optickú firmu,“prezradilo tlačové oddelenie. Vladimír Lajčák sa v meste pod Tatrami venuje učiteľstvu i futbalu. Dlhé roky trénoval tamojších futbalistov. Okrem toho sa trochu ponoril do politiky. Na kandidátke Smeru ho pred piatimi rokmi zvolili do mestského zastupiteľstva v Poprade. Aj sestra Tatiana je zaujímavá osobnosť. Ide o bývalú reprezentantku vo volejbale. Hrala za Slovensko a neskôr za Rakúsko.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák má dvoch súrodencov.
Šéf diplomacie Miroslav Lajčák má dvoch súrodencov.
Zdroj: Archív
Šéf diplomacie Miroslav Lajčák má dvoch súrodencov.
Šéf diplomacie Miroslav Lajčák má dvoch súrodencov.
Zdroj: Archív