Tip na článok
Novela zákona z dielne Smeru dostala zelenú. Hlavy miest a obcí budú mať od decembra vyššie platy

O tisícku či o stovku viac? Poslanci ani po roku nevedia, čo so svojimi platmi

Už sedem rokov majú naši zákonodarcovia, ale aj ministri zmrazené platy. A vyzerá to tak, že aj tento rok sa bude chaos okolo tejto témy opakovať.

Galéria k článku (11 fotografií )
Parlament: V pláne na tento rok bolo 7,3 milióna eur na platy pre zamestnancov a 7,9 milióna eur pre poslancov.
Tritisíc eur im je málo. Platy poslancov môžu ešte stúpnuť!
Platy poslancov sa tak budú aj naďalej odvíjať od výšky priemernej mzdy.

Čaká ich posledná schôdza pred koncom roka a potom finito. V roku 2019 môžu naši politici zarábať o stovky eur viac ako dnes. Ak si v novembri svoje platy opäť nezmrazia. Názory na to či platy „rozmrazovať“ a ak áno, či ísť podľa platného zákona alebo prijať novú úpravu, sa rôznia. Ak by si pred Vianocami svoj plat zákonom neupravili, od januára im skočí základ o 900 eur a paušálne náhrady o skoro 500.

Prebijú platy rozpočet?

Viacerí poslanci tvrdia, že dohoda, aký postup zvoliť, neexistuje ani v koalícii. Aj opozícia sa o výške svojej výplatnej pásky háda. OľaNO chce, aby zostala na aktuálnej úrovni. Ich zákon však v októbri neprešiel. Sulíkova SaS Matovičovcov, s ktorými inak ťahá za jeden povraz, obviňuje z populizmu. Sú za dvíhanie odmeny.

A tak to vyzerá neutešene. „Zákon roka“ , teda asi posledný rozpočet ministra financií Kažimír,  koncom mesiaca možno opäť zatieni rozprava o tom, koľko by mali naši volení zástupcovia zarábať.

O koľko viac

Vlani vyvolalo opätovné zmrazovanie platov nesystémovým zákon vládnu krízu. Vtedajší premiér, dnes už len šéf sociálnych demokratov a obyčajný poslanec Robert Fico, si vtedy dupol a platy stúpli len o symbolické euro. Všetci lídri strán sa dušovali, že cirkus sme videli posledný krát a do roka prídu so systémovým návrhom.

Nuž, zdá sa, že rok je krátka doba. Smiešne sú odpovede poslancov, v ktorých vidieť, aké rôzne názory na vec majú. Poslankyňa Mostu-Híd Irén Sárközy vraví, že podľa nej by sa mohli platy zdvihnúť o stovku, či dve. Gábor Grendel z NOVA-OľaNO vo VIDEO ankete presviedča, že je mu jedno, či by dostával o tisícku viac.

Pozrite sa, čo k téme vlastných platov povedali poslanci.

VIDEO Plus 7 Dní