Tip na článok
Ide o peniaze?: Do zástupkyne starostky sa za predaj pozemku bratislavskej firme domáci poriadne obuli.

Utajený domov: Obyvatelia maličkej dediny Tajná sa vzbúrili proti výstavbe ženského centra

Henrieta Ďurovová

K necelým tristo obyvateľom by totiž pribudla stovka neznámych ľudí.

Galéria k článku (5 fotografií )
Nech ľudia rozhodnú: Tvrdí starostka obce Tajná Gabriela Šplehová.
Hádka na úrade: Bolo plno a servítku si nikto pred ústa nedával.
Zaujímajú sa: Domáci nás prekvapili, záujem o prezentáciu projektu bol obrovský.

Tajná je malebná obec za Vrábľami, na ktorú starousadlíci nedajú dopustiť  pre jej krásnu prírodu a ticho, ktorými je obklopená. Má totiž len necelých tristo obyvateľov, a tak nečudo, že si domáci svoje súkromie strážia. Každý každého pozná, vedia jeden o druhom. Informácia o tom, že sa má do obce nasťahovať sto nových obyvateľov, ich znervóznila. A to až do takej miery, že keď sa dozvedeli, že zástupkyňa miestnej starostky a zároveň poslankyňa obecného zastupiteľstva Renáta Lorincová plánuje predať pozemok neznámej bratislavskej firme, skončilo sa to dedinskou hádkou v zasadačke obecného úradu. Slušnosť išla bokom a domáci si vykričali navzájom, čo sa dalo. A to všetko preto, lebo od začiatku bolo okolo výstavby dočasného ubytovania podozrivé ticho. Predstaviteľky firmy, ktorá ho chce stavať, dokonca požiadali starostku, aby o ich plánoch verejne nehovorila dovtedy, kým sa nezmení územný plán obce tak, aby novému ženskému centru  požehnalo a dalo zelenú.

Prečo u nás?

Pýtajú sa domáci a najmä tí starší odmietavo krútia hlavami. Dnes to bude centrum pre týrané ženy, o päť rokov ubytovňa pre migrantov či robotníkov zo zahraničia, nikto nám nedá záruku, čo to v skutočnosti bude, ak sa centrum postaví, namietajú. „Dozvedeli sme sa to celkom náhodou, poslanci totiž odhlasovali zmenu územného plánu, toto uznesenie však starostka nepodpísala. Po dedine sa začalo hovoriť o tom, že tu bude stáť nejaká ubytovňa, strážená esbéeskou,“ prihovorila sa nám pred stretnutím miestnych občanov jedna z nich. Ostatní sa pridali. Veru, nevieme, ako sa k pozemku dostali, a stále nám hovoria niečo iné. Raz sú to týrané ženy, inokedy ženy s deťmi, raz to má byť štyridsať osôb, potom sto. A nakoniec chcú stavať sociálne byty. Pre koho? Tajná je síce iba kúsok od Vrábeľ, ale kde sa tam zamestnajú? Čo budú robiť celé dni v našej obci? Ak to má byť utajené bývanie, tak potom prečo pre toľko ľudí? To sa ako dá utajiť? Kto nám zaručí bezpečnosť a to, že sem nebudú chodievať násilníci za svojimi ženami? Veď my ani nevieme, kto a z čoho to celé bude financovať a ako to bude fungovať, kladú si, celkom logické, otázky.

Starostka obce Gabriela Šplehová je zdržanlivá. Sama proti centru pre týrané ženy námietky nemá, prekážajú jej však dezinformácie, ktoré zámer sprevádzajú. Navyše, ako hovorí, ona zastupuje domácich, takže je na občanoch, aby rozhodli, čo v obci mať chcú a čo nie. Prvé hlasovanie o zmene územného plánu, o ktorom miestni nevedeli, sa skončilo v prospech firmy  B+K PLUS z Bratislavy, ktorú zastupujú majiteľky a konateľky Zuzana Bartošová a Jana Kriváňová. Firma vznikla pred dvoma rokmi a sídli v Bratislave na Karadžičovej ulici. Na rovnakej adrese sídli ešte jedna firma, BZ PLUS, s. r. o, ktorú vlastní jedna zo spomínaných  žien, Jana Bartošová zo Serede. Zameraná na sociálne poradenstvo vznikla len v tomto roku. V prospech zmeny územného plánu rozhodla zrejme aj skutočnosť, že za hlasovala aj poslankyňa, ktorej pozemok, o ktorom píšeme, patrí.

Pozemok na predaj: Domácim sa nepáči, že o zmene územného plánu hlasovala aj jeho majiteľka, zástupkyňa starostky.
Pozemok na predaj: Domácim sa nepáči, že o zmene územného plánu hlasovala aj jeho majiteľka, zástupkyňa starostky.
Henrieta Ďurovová

Pre koho?

Fakt je, že v obci malo vyrásť ženské centrum Femina - dočasné ubytovanie, ktoré malo slúžiť pre obete domáceho a rodovo podmieneného násilia. Mali ho tvoriť tri časti, bezpečný ženský domov, útulok pre ženy a sociálne byty. Hoci starostka dostala k dispozícii  sprievodnú správu investičného zámeru, nie je z nej nič jasné. Fakticky ho tvoria len popisy izieb, ich orientácia, zariadenie. Ako sme spomínali, starostka zvolala verejné zhromaždenie a pozvala aj obe podnikateľky, aby svoj zámer prezentovali verejne. Na zhromaždení sme sa zúčastnili aj my. „Bolo zakázané o tom hovoriť verejne,“ priznala jedna z poslankýň. „Obe ženy žiadali, aby sme mlčali, ani počuť ne­chceli, aby sa o tom hovorilo,“ začala sa hádka. „Aj v tejto dedine sme sa k pozemku dostali cez realitku,“povedala Jana Kriváňová.

„Už sme mali vyhliadnutý iný a inde, bol to obecný pozemok, no následne ma ohlásil pán starosta na debatu a otvorene si vyžiadal stotisíc eur ako úplatok,“ šokovala nás všetkých. Ľudí zaujíma, kto je investorom a ako sa všetko bude financovať. „To sú naše interné veci,“ prehovorí druhá zo žien, Jana Bartošová. „Je to súkromná záležitosť, pracujem vo finančníctve, viem, o čom hovorím,“ hovorí o trojmiliónovej investícii, ako neskôr padne číslo. „Rokujeme s bankami a máme investorov, stačí takto? Počítame s návratnosťou osem rokov. Investor je zahraničný,“dodá ešte. A možno tým myslí povestné Nórske fondy, o ktorých sa po dedine šepká. Jana Kriváňová totiž patrí medzi konečných užívateľov výhod občianskeho združenia (OZ) Brieždenie, teda združenie kontroluje, vlastní a samotné združenie vykonáva činnosť v jej prospech.

OZ Brieždenie získalo totiž v roku 2016 na projekt financie z programu Domáce a rodovo podmienené násilie, ktorého správcom je Úrad vlády SR. Projektový grant z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR bol vo výške 837 507 eur, spolufinancovanie predstavovalo sumu 93 057 eur. O tomto však na stretnutí nepadne ani slovo, hoci by to človek očakával, pretože skúsenosti sú skúsenosti. Navyše, aj toto občianske združenie pomáha týraným ženám, preto tajnosti okolo minulosti oboch žien a ich skúseností prekvapujú.

Projekt nechceme

Ako ďalej vysvitlo, časť projektu má sídliť v obci pri Nitre, v Jelenci, kde firma rokuje so súkromným vlastníkom pozemku, na ktorom má vyrásť nejaké kongresové centrum. V Tajnej však ide do tuhého a hnev sa obracia na poslankyňu a zástupkyňu v jednej osobe Renátu Lorincovú, ktorá pozemok ponúkla na predaj. Tá je presvedčená, že ide o dobrý projekt, a hnevá ju, že sa obyvatelia obce stavajú proti. Ľudia si zasa myslia, že sa bráni nepodarenému obchodu, napokon, hovorí sa, že za pozemok firma mala vyplatiť viac ako dvestotisíc eur. „My sa žiadnemu domovu ani centru nebránime,“ hovorí starostka Gabriela Šplehová. „Mali sme v obci detský domov a privítali by sme aj domov sociálnych služieb pre dôchodcov,“ pokračuje.

„Je nás tu však veľmi málo a sto nových obyvateľov obec nezvládne. Tajná je vyhľadávaná lokalita práve kvôli nízkemu počtu ľudí a pokoja, preto si myslím, že je právo jej obyvateľov rozhodnúť, čo v obci mať chcú a čo nie.“ Aj preto sa na mimoriadnom obecnom zastupiteľstve hlasovalo opäť. Tentoraz boli poslanci proti spomínanej zmene územného plánu, a tak ženskému centru zrejme definitívne odzvonilo. Pragmatici konštatujú, že o nič napokon neprídu, v Nitre totiž sídli roky fungujúca a overená nezisková organizácia Slniečko, ktorá tiež pomáha týraným, sexuálne zneužívaným, zanedbávaným deťom a obetiam domáceho násilia. 

Idú inde

„Pri zmene územného plánu, o ktorú sme obec požiadali, akceptujeme, že nás občania v obci nechcú,“napísala nám napokon esemeskou Jana Kriváňová, ktorá nám síce stretnutie prisľúbila, no napokon nereagovala ani mailom. „Využijeme inú ponuku mimo regiónu Nitra. Možno by ste mali komunikovať s vlastníkmi pozemku, v Tajnej nejde o nás a o pomoc ženám. Ide o spor miestnych podnikateľov a občania sa neboja nás. Na ostatné otázky dostanete odpoveď, keď budeme predstavovať projekt, určite vás pozvem.“

Tak sa zdá, že nateraz v Tajnej žiadny tajný domov pre ženy nebude. Ani pre tie bohaté a múdre, ako obe ženy prezentovali, ani tie sociálne byty, ktoré vyvolali toľké vášne. Keby však celý projekt od začiatku sprevádzalo oveľa menej tajností a viac otvorenosti voči domácim, možno by sa všetko skončilo inak. Azda to bude pre obe podnikateľky do budúcnosti poučením, aby im inak celkom dobrý projekt znova nestroskotal na tom, že sa rozhodnú obísť tých, ktorým v skutočnosti obec patrí, teda jej obyvateľov.

Prečítajte si tiež:

Ide podľa vás v tomto spore o peniaze? Napíšte nám do diskusie! 

VIDEO Plus 7 Dní