Tip na článok
Kveta Fialová: Už zosnulá herečka po vypuknutí Alzheimerovej choroby bola podľa slov dcéry Zuzany vtipná a ešte dlho normálne komunikovala.

VIDEO Alzheimer nie je len nevyliečiteľná choroba dôchodcov: Najmladší pacient mal 33 rokov

Aké bývajú prvé príznaky? Kedy sa máme začať obávať? Aj na tieto otázky odpovedá neurológ doc. Stanislav Šutovský.

„Ochorenie spravidla začína po sedemdesiatke nenápadným zabúdaním. Pacient zabúda termíny schôdzok, dohovorov, príbuzným opakuje informácie v domnienke, že ich ešte nehovoril,“vysvetľuje docent Šutovský. Akonáhle si rodina začne všímať tento stav, spravidla vyhľadá neurológa. „Nasadia sa lieky ale ochorenie aj tak pokračuje. Nasleduje postupná dezorientácia v čase, neskôr v priestore, pacient okolo piateho roku trvania ochorenia prestáva spoznávať príbuzných a stáva sa plne odkázaný na ich pomoc,“ dodá lekár. Nejde však len o nevyliečiteľné chorenie, ktoré zasahuje starších ľudí. „Najmladší pacient, ktorého som liečil, ochorel ako 33-ročný a zomrel ako 45-ročný, pripútaný na lôžko,“vyvracia fámy, že sa to týka len dôchodcov.

Vo svojom myslení sú v mladosti

Pacienti si spravidla uvedomujú postupné zabúdanie. „Čím inteligentnejší je pacient, tým intenzívnejšie si to uvedomuje. Ako ochorenie pokračuje, pacienti si zamieňajú minulosť s prítomnosťou. V pokročilých štádiách si pacienti svoj deficit prestávajú uvedomovať, vo svojom myslení sú v mladosti, chcú ísť do svojich rodičovských domov v domnienke, že tam stále žijú. Chcú ísť vyzdvihnúť zo škôlky svoje deti, ktoré majú reálne po štyridsiatke a podobne,“ dodá Šutovský.

 

Celý rozhovor s docentom Stanislavom Šutovským si prečítate v ďalšom čísle týždenník PLUS 7 dní.

 

VIDEO Plus 7 Dní