Vrahovia nedávno prehovorili o desiatkach obetí, ktoré zabili a zakopali na pozemkoch bývalého družstva v obci Čótfa pri Dunajskej Strede, patriaceho jednému z páchateľov, podnikateľovi Lehelovi H. Jednou z obetí je aj niekdajší šéf tamojšieho podsvetia Lajos Sátor. Darilo sa vrahom ukrývať svoje činy vďaka tomu, že ich v minulosti chránili vysokopostavení policajti?

Svedok

„Má tam byť zahrabaných tridsať až štyridsať ľudí. Mafiáni fungovali tak, že si našli človeka, založili na neho firmu, urobili zopár obchodov s odpočtom dane z pridanej hodnoty a bieleho koňa potom zabili a zakopali na družstve u Lehela H.,“ prezradil týždenníku PLUS 7 DNÍ zdroj blízky vyšetrovaniu.

V polovici mája začali pozemok Lehela H. v Čótfe v katastri Malé Blahovo, ohradený vysokým plotom a označený tabuľkou s lebkou a prekríženými hnátmi, prehľadávať policajti. Hľadali na tom istom mieste, kde sa na jar roku 2011 našli telá nezvestných bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov.

Miesto, kde boli zakopaní, označil samotný Lehel - on ich tam totiž zakopal. Náš týždenník už vtedy disponoval informáciami, ktoré hovorili, že na tom istom mieste by malo byť zakopané aj telo Lajosa Sátora.

V sérii niekoľkých článkov sme dali priestor svedectvám, podľa ktorých Sátor zmizol 2. decembra 2010 po tom, ako ho na stretnutie vylákal človek z bandy okolo Kristiána K. a Lehela H.

Na jar 2011 však vedenie Policajného zboru tieto informácie ignorovalo. Muselo prejsť päť rokov a zmeniť sa vedenie polície, aby urobilo kroky, ktoré vrahov prinútili hovoriť. Podľa doteraz známych informácií je kľúčová výpoveď Lehela H., ktorý začal vypovedať aj sám na seba a spolupracuje s políciou pri objasňovaní skutkov.

Vďaka tomu sa zrejme vyšetrovateľom podarí objasniť činnosť mafiánskej skupiny Sátorových pohrobkov Lehela H., Kristiána K., Františka Z., Zsolta N. a ďalších. Priznania sa týkajú i ekonomického pozadia vrážd. A peniaze stáli aj za vraždou niekdajšieho šéfa podsvetia Lajosa Sátora.

Lajos Sátor: Krátko pred svojím zmiznutím mal strach z Kristiána K. Foto: archív

Zmiznutie

„Myslím, že to bolo 29. novembra 2010, keď ku mne domov prišiel Lajos. Začal mi hovoriť veci, o ktorých nikdy predtým nehovoril, z jeho hlasu bolo cítiť strach a napätie. Požiadal ma o pomoc, že začína mať strach, že sa bojí ľudí okolo seba, že ho klamú. A mal obavy o život. Myslel som si, že žartuje.

On však povedal, že v poslednom čase prišiel na veľmi veľa vecí. Začal hovoriť o tom, že jeho človek číslo jeden, Kristián K., ho oklamal o niekoľko stotisíc eur, porozprával mi o továrni na výrobu cigariet. Hneval sa, že ho Kristián nerešpektuje, vadilo mu jeho nekontrolované vyčíňanie pod vplyvom drog.

Povedal mi, že má obavy, že Kristián spolupracuje s políciou, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Sátor mi sľúbil, že mi porozpráva všetko, čo by mohlo byť nápomocné pre políciu, keby sa mu niečo stalo. Videl som, že má z Kristiána obavy, nevedel, komu má veriť.

Doslova mi povedal - Kristián sa chváli, že má ľudí na vysokých pozíciách v polícii, vyhlasoval, že na neho nemá nikto, lebo políciu má on pod kontrolou. Dohodli sme sa, že mi všetko povie, mali sme sa stretnúť 2. decembra popoludní, dopoludnia mal vraj nejaké vybavovačky,“ povedal nám náš informátor v roku 2011 a my sme jeho výpoveď zverejnili.

Prečo však polícia v roku 2011 nekonala? V marci 2012 urobila raziu s cieľom zadržať Kristiána K. v súvislosti s vraždou bratov Raiszovcov. Kristiánovi K. sa však podarilo utiecť. Tri roky sa ukrýval v zahraničí, zadržali ho vlani v maďarskom Györi.

„Kristián s Lehelom dlhovali Sátorovi peniaze, išlo zhruba o tristotisíc eur z výnosov cigaretovej továrne. Ďalšie peniaze dlhovali bielemu koňovi menom Dubány, ktorý figuroval priamo v tabakovej výrobni. Lehel mal dostať od Kristiána 200-tisíc eur za to, že zavraždí Sátora. Informácie, ktoré máte z roku 2011, sedia,“ vysvetlil zdroj týždenníka PLUS 7 DNÍ, ktorý dodal, že Kristián začal vypovedať aj o kontaktoch s policajtmi.

Malo by ísť o policajtov s iniciálami D., Š. a M. „Kristián nemá čo stratiť, chcel by sa dostať do pozície svedka, pretože tak či tak mu hrozí výnimočný trest,“ dodal náš informátor.

Pozrite si video s výpoveďou podozrivého Ferenca Z.:

Pomleli ho

Súbežne s objasňovaním vrážd v dunajskostredskom podsvetí sa skladá mozaika ekonomickej trestnej činnosti. Všetko je prepojené. Polícii sa možno podarí objasniť aj staršiu lúpež v jednej z bánk v Dunajskej Strede. Páchateľ vraj vykradol skrinku, z ktorej si odniesol 20 miliónov slovenských korún.

Práve to mohol byť motív vraždy Andreja Reisza, prezývaného Andorka alebo Účtovník. A práve jeho mafiáni na čele s Lajosom Sátorom údajne zabili, pomleli v mlynčeku na mäso a vyhodili do Malého Dunaja.

Polícia doposiaľ na Lehelovom pozemku objavila štyri telá. Malo by ísť o Lajosa Sátora a doposiaľ neznáme obete, ktoré zniesli zo sveta niekedy v čase medzi novembrom 2006 až decembrom 2010. V ďalšom hrobe, medzi Tomášikovom a Trsticami, našli telo Bélu Écsiho a ďalšiu obeť. Écsi bol nezvestný od roku 2003.

Jeho vraždu teraz objasnili, podieľali sa na nej siedmi ľudia vrátane Kristiána a Zsolta N., alias Čontyho. Bélovi skrížili cestu vo Vrakuni. Pri prestrelke, ktorá sa strhla, zomrel jeden z vrahov a ochrankár Bélu Écsiho. Samotný Écsi bol iba zranený, neskôr ho uškrtili a zakopali.

V lete 2007 zavraždil Sátorov gang ďalšiu obeť, zatiaľ bez totožnosti, ktorú uškrtili a zahrabali do pripravenej jamy. Policajti prehľadali aj dom Františka Z. v Číčove. Tam vraj previezli časť tela nebohého Sátora na jar 2011. Jeho vrahovia sa údajne báli, že by polícia predsa len chcela prehľadávať Lehelov pozemok. Podľa našich informácií sa však v Číčove nič nenašlo.

„Toto je iba začiatok, na pozemku by sa mali nachádzať ešte desiatky mŕtvol. Prišlo to neskoro, ale predsa len sme sa dočkali. Vrahov za to určite čakajú výnimočné tresty. Otázka je, ako to bude s Lehelom, ktorý zatiaľ spolupracuje na objasňovaní skutkov, ale pochybujem, že ostane žiť v Dunajskej Strede,“ dodal náš zdroj.