„Vyjadrenia Juraja Jakubiska o tom, že Audiovizuálny fond (AVF) odmieta podporovať jeho filmy, sú nepravdivé. Na podporu jeho projektov fond doteraz vyčlenil takmer 400-tisíc eur, no žiaden z nich zatiaľ nie je dokončený. Aj preto by Juraj Jakubisko so svojím producentským tímom namiesto netransparentného obchádzania predchádzajúcich nevysporiadaných vzťahov mali hľadať najmä spôsob, ako napraviť všetky podlžnosti žiadateľa súvisiace s prechádzajúcim Jakubiskovým projektom,” skonštatovala Rada Audiovizuálneho fondu, ktorý prideľuje štátne dotácie na podporu filmovej tvorby.

Projekt nemusíte realizovať

Juraj Jakubisko pritom dostal na ešte v roku 2010 dotáciu 15-tisíc eur na vývoj dlhometrážneho hraného filmu s pracovným názvom Niečo za niečo-Perinbaba 2. Použitie týchto peňazí vyúčtovali ako autorský honorár za scenár k rozprávke. Autorom námetu aj scenára bol osobne Juraj Jakubisko.

„Nie ste povinný projekt realizovať. Prvá platba bola len na vývoj. A nie každý projekt, ktorý sa vyvíja, sa aj realizuje. Vývoj sme urobili, niekoľko rokov sme projekt nerealizovali, teraz sme začali,” komentuje tento príspevok zo štátnych peňazí producentka a režisérova manželka Deana Horváthová.

Dojná krava?

Štátny fond, ktorý poskytuje dotácie, sa proti obvineniam bráni. Tvrdí, že podľa rekapitulácie poskytnutých príspevkov jasne vyplýva, že Jakubiskovci prostredníctvom svojich či spriaznených firiem prijali od AVF doteraz takmer 250 tisíc eur, z ktorých väčšinu strovili vo svojej českej firme, pretože všetky vyúčtované výdavky boli nákladmi českej spoločnosti J&J. Problematický je najmä projekt Slovanskej epopeje, historického filmu z prostredia Veľkej Moravy, ktorý nie je dokončený a podľa vyúčtovaní existujú pochybnosti, či peniaze neboli použité na veci nesúvisiace s natáčaním.

povedal riaditeľ fondu Martin Šmatlák.

Na čo všetko minula produkcia Juraja Jakubiska státisíce eur z verejných prostriedkov? Prečo si Deana Horváthová myslí, že sú to len "kecy"? Viac informácií nájdete v týždenníku Plus 7 dní.