Spor na súde

Muži zákona sa začali zaoberať vyhrážkami, ktorými anonym počastoval sudcu pojednávajúceho v spore slovenského prezidenta s popradským zubárom Jánom Francom. Ten, ako je známe, kedysi pred troma rokmi úplnou náhodou zistil, že prišiel o lukratívnu parcelu pod štítmi Vysokých Tatier. Podľa údajov z katastra bez jeho vedomia sa stal vlastníkom predmetnej pôdy Andrej Kiska. Keďže Ján Franc sa s hlavou štátu na riešení spornej situácie dohodnúť nevedel, obrátil sa na popradský súd. Kauzu dostal na stôl sudca Miroslav Radačovský a ten zrejme ani netušil, akú lavínu rôznych udalostí prípad spustí.

Výhražný anonym

Už krátko po začatí pojednávania dostal anonymný list, pričom rozhodne nešlo o želanie úspechov. „Ak chcete v pokoji dožiť svoj život, ak nechcete ohroziť život svojej rodiny, dajte ruky preč od prípadu pána prezidenta a pozemkov nad Tatrami,“údajne vyzvala Miroslava Radačovského osoba, ktorá sa podpísala ako Peter K. Nič viac nič menej. List vraj odoslali z Prešova a na súd do Popradu prišiel začiatkom februára tohto roka.

Po vražde spozornel

Samotný sudca obsah listu komentovať odmietol, priznal však, že v prvom momente ho považoval za nemiestny žart. „Nešiel som s ním nikde. Potom však nastala situácia, keď zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, a vtedy som si povedal, že to nenechám len tak. Ešte nikdy sa mi nikto nevyhrážal, ale viete… Mám vnuka a keby nejaký idiot vytiahol zbraň… Začal som sa na vec pozerať ináč. List som preto založil do spisu. Pre istotu,“vysvetľuje sudca Radačovský a dodáva, že v spise si všimla list jedna strana sporu, ktorá upozornila na jeho obsah.

Ďalšie anonymy

Vzápätí sa prípadom začala zaoberať polícia. „Nestalo sa to na môj podnet. Konať začali z úradnej povinnosti. Už ma vypočuli, pýtali sa, či sa cítim ohrozený. Nechcem z toho robiť šou, tak som povedal, že ani nie, že strach nemám, ale že som opatrný a povedal som im, nech konajú svoju povinnosť,“ hovorí sudca Radačovský, ktorý v súvislosti so sporom Andreja Kisku a Jána Franca dostal ešte niekoľko anonymov. Tie sa však niesli v duchu, že by bolo fajn, keby rozhodol v neprospech jednej strany. „Asi vám nemusím vysvetľovať ktorej,“ dodáva.

Vysoký trest

Policajný hovorca Daniel Džobaník potvrdil, že vyšetrovateľ z popradskej kriminálky začal v tejto veci trestné stíhanie vo veci zločinu vydierania, čo v tomto prípade znamená, že páchateľovi hrozí trest až do výšky desať rokov, keďže skutku sa dopustil na chránenej osobe teda na sudcovi. Identitu anonymného pisateľa polícia zatiaľ neodhalila.