Tip na článok
S ministrom: Peter Kažimír (Smer) si vybral indického ekonóma na dôležitý post. Pozná ho už desať rokov a majú priateľský vzťah.

„Vysoké dane ešte nikomu nepomohli,“ tvrdí indický expert, ktorý má radiť ministrovi financií

Na výber daní u nás si posvieti indický ekonóm s americkým pasom Biswajit Banerjee.

Galéria k článku (4 fotografie )
S ministrom: Peter Kažimír (Smer) si vybral indického ekonóma na dôležitý post. Pozná ho už desať rokov a majú priateľský vzťah.
Optimista: Slovensko sa na Slovinsko doťahuje, vraví hlavný ekonóm ministerstva financií Biswajit Banerjee.
Optimista: Slovensko sa na Slovinsko doťahuje, vraví hlavný ekonóm ministerstva financií Biswajit Banerjee.

Podľa slovenských meradiel je už dôchodca, podľa svetových štandardov skúsený ekonóm so slušným renomé. Minister financií Peter Kažimír o ňom vraví, že nám pomôže zaradiť sa do svetovej makroekonomiky.

Pozná Mikloša aj Počiatka: Na nového hlavného ekonóma Slovenska Biswajita Banerjeeho si dokonca spomína aj exminister Ivan Mikloš. „Jeho profesionálny životopis by mal byť zárukou, že ide o veľmi schopného a kompetentného profesionála. V tomto zmysle považujem jeho angažovanie za potenciálne pozitívne a prínosné,“ hodnotí, hoci dodáva, že s týmto ekonómom, ktorý má diplom z najlepšej univerzity sveta, do intenzívneho styku neprišiel.

„Má iný pohľad na to, čo sa deje u nás doma,“ povedal Kažimír, prečo pri obsadení pozície hlavného ekonóma siahol po odborníkovi zo zahraničia. Pozícia bola dlho neobsadená. Kažimír ju plánoval pre zosnulého kolegu Martina Filka. Biswajit Banerjee je v práci pár týždňov, no na dlhých chodbách rezortu financií sa už pohybuje bez ťažkostí. Zdá sa, že medzi kolegami si pomaly nachádza svoje miesto.

Slovensko a Slovinsko

„Pre Slovensko nie som novinka ani Slovensko nie je nové pre mňa. Prvýkrát som sem prišiel ako šéf misie Medzinárodného menového fondu (MMF) v roku 2005,“ upozorňuje, možno aby sme si nemysleli, že zoznámenie s našou ekonomickou realitou mu nejaký čas potrvá. Tentoraz prišiel pán Banerjee do Bratislavy 15. augusta, teda v deň, keď u ministra Kažimíra začínal.

S rodinou: S dcérou Moinou a so synom Arupom na dcérinej svadbe.
S rodinou: S dcérou Moinou a so synom Arupom na dcérinej svadbe.
Archív

Jeho dávna misia bola dozerať na prípravy vstupu krajiny do eurozóny. „Už vtedy som spolupracoval so slovenskou vládou. Začínal som s pánom Miklošom, potom sa zmenila vláda a pracovne som pokračoval v tejto veci s ministrom Počiatkom. Pán Kažimír bol v tom čase štátny tajomník,“ spomína si a mená slovenských financmajstrov vyslovuje bez najmenšej chybičky. K dobrej slovenskej výslovnosti mu možno pomohol päťročný pobyt v neďalekom Slovinsku. Banerjee tam radil v národnej banke.

Mýli si Slovensko so Slovinskom? „Jasné, stalo sa mi to,“ smeje sa na mojom zahanbení, že takú otázku kladiem človeku, ktorý má doktorát z Oxfordu. „Niekedy sa mi stalo, že som si pomýlil adresu na listoch. Dokonca aj centrálna slovinská banka zmenila meno pre podobnosť názvu krajín. Znel takmer rovnako ako Národná banka Slovenska,“ žartuje. Sympatický pán nemá problémy odpovedať na nič, ani na otázky o svojej rodine.

Slovenčina ako výzva

Problémy presadiť sa môže indickému ekonómovi spôsobiť slovenčina. Hoci minister angličtinu, v ktorej Banerjee komunikuje, ovláda, na klasických väčších poradách sa on aj kolegovia cítia predsa len pohodlnejšie v rodnom jazyku.

„Ľudia z Inštitútu finančnej politiky (IFP) vedia veľmi dobre po anglicky. Ale aj po skúsenostiach zo Slovinska môžem povedať, že neovládanie slovenčiny nevnímam ako prekážku. Ak niečomu nerozumiem, preložia mi to,“ ozrejmuje svoje fungovanie v slovenskej inštitúcii. Zároveň dodáva, že stať sa „insiderom“, teda vnútorným zamestnancom rezortu, je pre neho výzva. Uvedomuje si, že práca externého poradcu a stáleho zamestnanca so zodpovednosťou za celý útvar je niečo iné. Banerjee má vlastného asistenta.

Slovo úradníka

Banerjee o svojom šéfovi vraví, že je dobrý poslucháč. „Vie počúvať a chce počuť názor každého, či ide o kritika, radcu, alebo o prosbu,“ chváli šéfa rezortu financií. Na ministrovi Kažimírovi oceňujú aj jeho kritici schopnosť obklopiť sa šikovnými ľuďmi.

Optimista: Slovensko sa na Slovinsko doťahuje, vraví hlavný ekonóm ministerstva financií Biswajit Banerjee.
Optimista: Slovensko sa na Slovinsko doťahuje, vraví hlavný ekonóm ministerstva financií Biswajit Banerjee.
Matej Kalina

„Otázka však je, aký bude jeho reálny vplyv, keďže je známe, že premiér Fico, ktorý má rozhodujúci vplyv a moc, sa odbornými radami vo svojom rozlete veľmi vyrušovať nedá,“ zamýšľa sa Ivan Mikloš a vyťahuje nedávny výrok premiéra na adresu práve analytikov z ministerstva financií. Spochybnili efektívnosť riešenia pri rýchlostnej ceste R2 a Fico im odkázal, že cesta bude a „názory úradníka ho nezaujímajú“.

Úlohou hlavného ekonóma je spolupracovať s Inštitútom finančnej politiky pri kľúčových témach rezortu. S politikmi nemá nič spoločné.

Ak jeho návrhy neprejdú? „Nevadí,“ odpovedá. „Pre mňa je dôležité, aby sme rozumeli tomu, čo sa deje, a vedeli to vyhodnotiť,“ vraví a dodáva, že ak výsledky jeho práce a Inštitútu finančnej politiky, s ktorým bude spolupracovať najužšie, dostanú na vyššom stupni stopku, otázky ministrovi Kažimírovi klásť nebude. „Spoločnosť funguje svojským spôsobom, politici takisto,“ dodáva.

Dane pod dohľadom

Na čom presne bude nový hlavný ekonóm Slovenska pracovať? Banerjee hovorí o troch oblastiach. „Zlepšenie postavenia Slovenska v medzinárodnom obchode, zefektívnenie výberu daní a skúmanie možností zmierňovania regionálnych rozdielov prostredníctvom výstavby infraštruktúry.“

Naše dane teda budú pod palcom tohto indického ekonóma s americkým pasom. Či treba na Slovensku zvyšovať dane, však Banerjee nehovorí. „Vysoké dane nikomu nepomohli. Navyše je vždy nepopulárne zvýšiť ich. Ide skôr o to, aby sme odpovedali na otázku, prečo existujú také a také dane,“ odpovedá.

Jeho dojem z toho, ako Slovensko vybraté dane utráca, je podobný, aký má väčšina Slovákov. „Míňanie peňazí vybratých na daniach nie je také efektívne, ako by malo byť. Budem študovať veci aj z pohľadu firiem, pozrieme sa na to, čo dane robia s pracovným trhom,“ hovorí.

Kto je Biswajit Banerjee (67).
Kto je Biswajit Banerjee (67).
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní