Pouličná agresia však bola v našom hlavnom meste prítomná aj v minulosti. Až po smrti nevinného človeka vyslala polícia do ulíc viac príslušníkov. Súvisí útok na Henryho Acordu s nenávisťou voči iným? Podľa prieskumu sme xenofóbnejší než pred desiatimi rokmi.

Viac ako cez deň

Zbabelý útočník napadol Henryho Acordu na hornom konci Obchodnej ulice. Oproti nej sú známe nočné podniky, ktoré navštevujú zábavychtiví ľudia každý víkend v hojnom počte. Často pred nimi postávajú skupinky ľudí rovnako ako svalnatí biletári. Pol hodiny po polnoci z piatka na sobotu je toto miesto oveľa živšie než cez deň. Priamo pred podnikom takmer neustále zastavujú taxíky, ktoré naberajú tých, ktorí chcú ísť už domov, alebo tých, ktorí idú pokračovať v zábave inde. Skupinky mladíkov hovoriacich po anglicky pôsobia, že sa už pár hodín zabávajú a hľadajú ďalšie podniky, ktoré by navštívili. S mobilmi v rukách sa nahlas radia s navigáciou aj hodnotením barov. Nechýbajú ani takí, ktorí vyzerajú, že už majú dosť. Napríklad mladík odchádzajúci z rohu vchodu ministerstva kultúry, ktorý si nekoordinovane zapína zips na kraťasoch a naznačuje kamarátom, aby ho počkali.

Obchodná: Plná ľudí, ale vďaka patrolujúcim policajtom pokojnejšia ako obvykle.
Obchodná: Plná ľudí, ale vďaka patrolujúcim policajtom pokojnejšia ako obvykle.
Zdroj: Július Dubravay

Pokojné aj drsné

Spodná časť námestia, najmä pri Starej tržnici, pôsobí na rozdiel od toho ako piknik. Najmä pre usmiate a nekonfliktné skupinky „hipsterskej“ mládeže. Možno je to aj pre vyššiu cenu piva, z ktorého je drahšie „zrúbať sa“ než na Obchodnej ulici. Alebo preto, že sa chcú skôr porozprávať, než vymýšľať. Aj na Obchodnej - kedysi ulici plnej navštevovaných obchodov, ktorej vietor z plachiet ukradli veľké nákupné centrá - sa pohybuje množstvo ľudí. Je však akoby menej osvetlená, a tak pôsobí trochu temnejšie. Sem-tam sa z jedného či druhého konca ozve opilecký výkrik. Vďaka policajnej dodávke a autu, ktoré jazdia po koľajniciach v strede ulice, sa však nik nespráva ako z divých vajec. Niekoľko ľudí si dáva nočné občerstvenie v kebabárni, iní idú z podniku do podniku s trojuholníkom pizze. Viacerí sa zastavujú na mieste, kde Juraj Hossu napadol Henryho Acordu. Stĺp verejného osvetlenia je oblepený Henryho portrétmi, pod ním horia sviečky. Ľudia, ktorí pochodovali za spravodlivosť pre Henryho, tu nechali transparenty, okoloidúci si ich teraz čítajú. Ukazujú tiež na kameru, ktorá napadnutie zachytila. Celkovo je na ulici pokoj. Menší konflikt vyvolá iba nepozorný taxikár, ktorému nadáva chodec na priechode pri Kostole Svätej Trojice.

Nočná Bratislava: Polícia hliadkovala s dodávkou. Na Hurbanovom námestí to v noci žije viac ako cez deň.
Nočná Bratislava: Polícia hliadkovala s dodávkou. Na Hurbanovom námestí to v noci žije viac ako cez deň.
Zdroj: Július Dubravay

Dvadsať za víkend

Asi to spôsobuje zvýšená aktivita polície, ktorú prisľúbila ministerka vnútra Denisa Saková aj okresný policajný riaditeľ Csaba Faragó. Trestná činnosť má podľa neho klesajúcu tendenciu. „V rámci okresu Bratislava I bolo od začiatku roka spáchaných 700 skutkov, z ktorých 311 bolo objasnených. Z tých najzávažnejších vražda nebola spáchaná žiadna a okrem tejto tragickej udalosti sme nezaznamenali ani zabitie. Lúpežné prepadnutia boli tri, vo dvoch sme vypátrali páchateľa. Bolo spáchaných 13 výtržností. Desať prípadov bolo objasnených. Čo sa týka ťažkej ujmy na zdraví, zaznamenali sme dva prípady. Oba boli objasnené,“ vypočítaval Faragó. Policajné štatistiky však nezaznamenávajú skutky, ktoré mužom zákona nik nenahlásil. Podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice v Bratislave Evy Kliskej za víkend v hlavnom meste ošetria priemerne 20 poranení po fyzických potýčkach. Napríklad v Košiciach síce nevedú štatistiku zranení cudzou osobou, no podľa Ľuboša Tomčovčíka, primára Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Košice, takýchto zranení nepribúda. Ako dodáva, častejšie sa s nimi stretávajú počas piatkov a víkendov a ľudia často útočia na hlavu najmä päsťami a rukami. Kóma alebo trvalé následky sú podľa neho veľmi zriedkavé.

Menej tolerantní

Útok na Henryho Acordu, ktorý pochádzal z Filipín, mohol súvisieť aj s jeho pôvodom a útlejšou telesnou konštrukciou, pričom útočník si mohol myslieť, že je gej. Podľa svedkyne Lucie, ktorá s priateľom Jozefom umierajúcemu Henrymu poskytli prvú pomoc, hovoril útočník svojej obeti, nech skape. „Tak mu treba, že aj tak je buzerant a takéto primitívne reči mal. Priamo hovoril o jeho rase a orientácii,“ povedala Lucia pre Nový Čas.

Brutálny kop: Takto útočník zabil Henryho Acordu.
Brutálny kop: Takto útočník zabil Henryho Acordu.
Zdroj: Július Dubravay

Vlani v decembri zverejnil Inštitút pre verejné otázky prieskum, z ktorého vyplynulo, že Slováci sú v porovnaní s rokom 2008 xenofóbnejší. Kým vtedy prekážali prisťahovalci 21 percentám opýtaných, v roku 2017 to už bolo 59 percent. Nárast zaznamenali prakticky pri všetkých menšinách, najviac začali ľuďom prekážať moslimovia, ktorých by za susedov v roku 2008 nechcelo 32 percent a teraz až 73 percent opýtaných. O dvadsať percent zaznamenali nárast pri gejských a lesbických pároch, ale aj ázijských či černošských rodinách. Až šiestim percentám opýtaných dnes prekážajú dokonca telesne postihnutí. Podľa inštitútu je to dôsledkom zmeny politickej klímy, ktorá na Slovensku nastala pod vplyvom migračnej krízy, ale aj častejšie medializovaných teroristických útokov. Po­dľa politológa Grigorija Mesežnikova odpoveďou mainstreamových politických síl bola radikalizácia rétoriky v otázkach, ktoré súvisia so vzťahmi majority s menšinovými komunitami. Tým si inštitút vysvetľuje aj nebývalý nárast sociálneho dištancu.

Toxická maskulinita

Keď sa pozrieme na útočníka Juraja Hossua, ide o veľkého chlapa, ktorý sa v minulosti fotil v kulturistických pózach vo fitku. Oproti nemu stál štíhly a nízky Henry Acorda. Spôsob útoku a slová, ktoré Hossu použil na Acordu, by mohli naznačovať, že útočník vníma mužnosť cez agresivitu. V mnohých krčmách na Slovensku sa násilie vníma ako niečo prirodzené. „Na Slovensku, žiaľ, nemáme dôkladnejší výskum maskulinity. Zo štúdií zo zahraničia však vieme, že časť mužskej populácie je socializovaná do tak­zvanej taxickej maskulinity. Takíto jedinci sú presvedčení, že ,skutočný muž‘ city neprejavuje a jedinou prejavenou emóciou môže byť hnev. Násilie je odpoveďou na všetko, preto riešia svoje problémy násilím. Všetky činnosti alebo záujmy, ktoré sa považujú za strikne ženské, vnímajú ako ohrozenie ich mužskosti. Muži a ženy sú podľa nich úplne odlišní, preto sa nikdy nemôžu vzájomne pochopiť ani spolupracovať. Ženy sú pre nich konkurencia, prípadne sexuálne trofeje,“ vysvetľuje sociologička Barbora Holubová.