Tip na článok

Zlodejina na hrade Krásna Hôrka: Neuveríte, za čo platí štát desaťtisíce súkromnej firme

Štát dokáže cvakať skutočne za hocičo. Pokojne aj tisícky eur za stavebné stroje, ktoré už mesiace na stavenisku iba nečinne stoja.

Galéria k článku (13 fotografií )
Žeriav stál na hrade aj v roku 2013.
Ťažký mechanizmus stojí na nádvorí požiarom zničeného hradu už takmer päť rokov.
A ten istý žeriav sa nad hradom týčil aj v roku 2014.

Kedy sa krútil, nevedia

Kedy bol žeriav naposledy v prevádzke, si nepamätajú ani obyvatelia obce Krásnohorské Podhradie, nad ktorou sa tento ťažký mechanizmus týči. Je postavený na nádvorí požiarom zničeného hradu

Vrtuľníkom ho tam dotrepali na jeseň 2012, teda v čase, kedy sa s veľkou slávou začalo s obnovou tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Odvtedy, čo jej strechy ľahli popolom ubehne onedlho päť rokov, no kedy bude prístupná verejnosti ťažko povedať.

Žeriav tam však stále stojí a domáci si hlavu lámu nad otázkou, či si spomenú, kedy videli stroj v pohybe. „Ani neviem, kedy sa naposledy krútil. Bude to už hádam aj vyše roka a pol. Zaujímalo by ma, či zaň fakt platíme, lebo som počul, že je drahý," hľadí zamyslene na kopec jeden z miestnych.

Požiar zničil hrad Krásna Hôrka 10. marca 2012.
Požiar zničil hrad Krásna Hôrka 10. marca 2012.
Foto: archív, pem

Požiar zničil hrad Krásna Hôrka 10. marca 2012. Foto: Archív

Stovky eur mesačne

A veru, ďaleko od pravdy nebol. Podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri platí Slovenské národné múzeum za prenájom žeriavu súkromnej spoločnosti šesťsto eur mesačne, pričom do minuloročného októbra to bolo ešte o čosi viac. Presne 631 eur.

Odkedy presne však múzeum za tento ťažký mechanizmus platí nevedno, pretože v dokumente z roku 2015 sa píše, že od protokolárneho prevzatia predmetu nájmu. Ak by sme teda brali do úvahy, že žeriav stojí na nádvorí hradu Krásna Hôrka od novembra 2012, naše národné múzeum zaň doteraz zaplatilo takmer 33-tisíc eur.

Krásna Hôrka: Strecha vzácnej historickej pamiatky sa chytila od nepokosenej buriny a krovín na hradnom kopci.
Krásna Hôrka: Strecha vzácnej historickej pamiatky sa chytila od nepokosenej buriny a krovín na hradnom kopci.
Foto: TASR

Krásna Hôrka: Strecha vzácnej historickej pamiatky sa chytila od nepokosenej buriny a krovín na hradnom kopci. Foto: TASR

Prístupný v roku 2020?

Smutné je, že pri peniazoch, ktoré boli doteraz použité na obnovu požiarom zničeného hradu, je to však skutočne zanedbateľná suma. Slovenské národné múzeum (SNM) totiž na tieto účely minulo už takmer päť(!) miliónov eur.

Napriek tomu nevie, kedy presne pamiatku dokážu sprístupniť verejnosti Najväčší optimisti tvrdia, že hádam v roku 2020. No tých sľubov bolo už toľko, že tomu verí len málokto.

Aká je aktuálna situácia okolo hradu a s čím všetkým sa musí SNM vysporiadať? Dočítate sa to v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní